komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 22 października 2018

Halki, Filipa

Egzaminem z polskiego rozpoczęły się matury: "Lalka" i wiersz Ernesta Brylla

piątek, 4.5.2018 16:26 , komentarze: 0 , odsłony: 887
kategorie artykułu:

Rozpoczęły się matury. Około 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Są to głównie osoby, które chcą poprawić swój wynik. Dlatego łącznie wszystkich przystępujących w piątek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym jest ponad 282 tys.

Jak powiedział PAP w piątek przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, jest spokojnie, wszystko przebiega tak, jak powinno. "Nie mieliśmy żadnych sygnałów z okręgowych komisji egzaminacyjnych" - poinformował dyrektor CKE.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje, oraz od jego poziomu, np. egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, na na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Egzaminy pisemne przeprowadzane są rano i po południu. W piątek po południu będzie przeprowadzony egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało ponad 54 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników.
Na egzaminie z polskiego na poziomie rozszerzonym maturzysta musi napisać tekst własny na jeden z dwóch tematów do wyboru.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Wielu maturzystów zakończy jednak egzaminy pisemne wcześniej - egzaminy z najczęściej wybieranych przedmiotów odbędą się w pierwszych dwóch tygodniach sesji. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 25 maja.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Wiadomo już z jakimi tematami musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści. Jeden z  z nich dotyczył tęsknoty. Uczniowie na przykładach z literatury musieli dowieść, czy tęsknota buduje czy niszczy ludzkie życie. Do tematu podany był fragment "Lalki" Bolesława Prusa. Jeśli jednak nie chcieli pisać rozprawki na podstawie "Lalki", mogli wybrać drugi z tematów, którym była interpretacja wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają". 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/ oprac. red.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 5 godz temu
6
wczoraj, 20 godz temu
109
dzisiaj, 15 godz temu
91
dzisiaj, 17 godz temu
42
czwartek, 18.10.2018 13:37
czwartek, 18.10.2018 10:46
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele