Borelioza najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników

poniedziałek, 23.4.2018 13:37 614 0

Borelioza jest najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników. Zmniejszajmy ryzyko i zapobiegajmy ukąszeniom przez kleszcza, poprzez stosowanie kilku fundamentalnych zasad.

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju ixodes. Zakażenie następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza.

Wczesne objawy boreliozy to charakterystyczny rumień, rzadziej naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne (ból głowy, gorączka, osłabienie). Wczesne objawy ustępują w ciągu trzech miesięcy - u niektórych chorych rozwija się postać wczesna rozsiana w postaci zapalenia stawów, neuroboreliozy lub rzadziej zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia może dochodzić do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów czy powikłań neurologicznych. Boreliozę rozpoznajemy na podstawie dodatnich testów serologicznych i występowania charakterystycznych objawów klinicznych. Skuteczne leczenie odbywa się za pomocą antybiotyków.

Kleszcz pospolity i łąkowy, to gatunki kleszczy stwarzające największe zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Optymalne warunki do życia kleszczy to obrzeża lasów mieszanych, polany, nadrzeczne, łąki itp. Aktywność kleszczy po okresie zimowym rozpoczyna się na przełomie marca/kwietnia, gdy temperatura gleby wyniesie ok. 5-7°C. Maksymalna aktywność kleszczy w Europie środkowej przypada na maj lub czerwiec oraz na wrzesień lub październik. Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza należy:
- w miarę możliwości unikać miejsc, w których mogą występować kleszcze,
- możliwie szczelnie okrywać ciało (koszule, bluzy z długim rękawem, długie spodnie,
kryte buty, dłuższe skarpety oraz nakrycie głowy); zaleca się ubrania w kolorach
jaskrawych; o odpowiedni strój należy zadbać podczas prac polowych i w lesie,
- unikać chodzenia wśród wysokiej trawy i zarośli,
- nie siadać na trawie, pniach i zwalonych drzewach,
- stosować zgodnie z instrukcją sprawdzone środki odstraszające kleszcze,
- uważnie i dokładnie sprawdzać ciało po powrocie do domu,
- dbać o czystość ubrań, gdyż na nich mogą znajdować się kleszcze, które później
mogą przejść na człowieka.

Niestety, na obecną chwilę nie ma dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie. Zadbajmy więc we własnym zakresie o nasze zdrowie i stosujmy się do powyższych zasad, a na pewno zmniejszymy ryzyko ukąszenia kleszcza i zakażenia boreliozą.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)