komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 20 lipca 2018

Czeslawa, Hieronima

Odkrywamy tajemnice Piszkowic i Jaszkowej Górnej

poniedziałek, 16.4.2018 10:01 , komentarze: 0 , odsłony: 488
kategorie artykułu:

„Detektywi Przeszłości” to prężnie działająca nieformalna grupa młodzieży, na co dzień uczniów Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, pod opieką nauczyciela historii i regionalisty: p. Marka Królikowskiego, która za cel swojej działalności obrała popularyzowanie wielokulturowego dziedzictwa Ziemi Kłodzkiej. W kręgu naszych zainteresowań znajduje się odkrywanie zabytków wsi kłodzkich, dziś często zapomnianych i nie znanych społeczności lokalnej, a następnie przygotowanie produktu turystycznego, który zachęci do odwiedzenia miejscowości i poznania jej wielokulturowych walorów. Składają się nań: trójjęzyczne tablice (w jęz. polskim, czeskim i niemieckim) informujące o historii wsi i przybliżające losy wybranych zabytków, zaprojektowana trasa turystyczna (piesza, rowerowa) prezentująca wybrane pomniki historii (foldery), przewodnik turystyczny oraz gra terenowa (Quest), w trakcie której gracz (turysta) ma okazję poznawać zabytki wsi i odkrywać jej historię poprzez wykonywanie różnych zadań, a także konkursy plastyczne dla dzieci i młodzieży. W tym celu pozyskujemy środki finansowe w ramach różnych konkursów grantowych i nawiązujemy współpracę z licznymi partnerami (władze samorządowe, instytucje kultury, prywatni przedsiębiorcy).

Jak dotąd „Detektywi Przeszłości” opracowali turystycznie trzy miejscowości: Stary Wielisław (projekt: Wieś bogata w historię – zabytki Starego Wielisławia, zdobył nawet prestiżową nagrodę Rady Gminy Kłodzko: Rununcullus Penicuilatus w kategorii Projekt Roku 2016), Starków oraz Wojciechowice. Dzięki współpracy z władzami Gminy wiejskiej Kłodzko oraz gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji naszej grupie udało się zrealizować 3-dniowy obóz wolontariacki (w dn. 4-6 kwietnia br), w trakcie którego, pod opieką wspomnianego nauczyciela, udało się nam opracować historycznie i turystycznie dwie kolejne miejscowości.

- Była to moja druga przygoda z Detektywami Przeszłości – mówi Wiktoria, członkini grupy- mam nadzieję że nie ostatnia. Bardzo mi się podobało, ponieważ dużo dowiedziałam się o otaczających mnie wioskach. Jestem zdecydowanie za prowadzeniem lekcji w taki sposób jest to lepsze niż wersje książkowe.
Pierwszego dnia młodzi Detektywi zawitali do Piszkowic (projekt: Kłodzki Książ – zabytki Piszkowic, dofinansowany w ramach konkursu grantowego „Szkoła w Działaniu”, organizowanym przez fundację „Razem Możemy Więcej” przy Domu Dziecka w Kłodzku). Na terenie tej niewielkiej wsi udało się zlokalizować aż 18 ciekawych miejsc i pomników historii, w oparciu o które zaplanowana została trasa turystyczna i gra terenowa. Dzięki inicjatywie sołtysa i jednego z mieszkańców grupa miała ponadto okazję zwiedzić piszkowicki pałac, któremu prywatny właściciel stara się przywrócić dawną świetność oraz najstarszy zabytek wsi – kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela. W trakcie wycieczki nie zabrakło również „czegoś dla ciała”. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich podjęło strudzonych wędrówką młodych odkrywców pysznym obiadem, zaś OSP urządziło dla nich ognisko z pieczeniem kiełbasek. W trakcie pobytu, na terenie miejscowości zamontowane zostały dwie tablice informacyjne: z krótką historią miejscowości oraz prezentującą dzieje miejscowego kościoła.

Kolejne dwa dni młodzi poszukiwacze spędzili w Jaszkowej Górnej (projekt: Wieś bogata w historię –zabytki Jaszkowej Górnej, dofinansowany w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Fundację BZWBK we współpracy ze Stowarzyszeniem SILNIA! z Kłodzka). W trakcie męczącej wędrówki (a dzięki inicjatywie sołtysa atrakcyjnej przejażdżki, w trakcie której była okazja docenić krajobrazowe walory wsi) prze tą jedną z najdłuższych wsi kłodzkich, młodzi detektywi odkryli 30 ciekawych miejsc, które znajdą się na zaplanowanej trasie turystycznej. W oparciu o 15 spośród nich powstanie gra terenowa, dzięki której każdy gracz będzie samodzielnie mógł poznać historię wsi i jej zabytków. Podczas pobytu młodzi ludzie mieli okazję wysłuchać wielu ciekawych relacji mieszkańców o wydarzeniach z przeszłości wsi. Ciekawym punktem wyprawy było ponadto zwiedzanie jaszkowskiego pałacu oraz kościoła pw. św. Mikołaja. O regenerację sił młodych ludzi zadbało miejscowe KGW, podejmując grupę wspaniałym obiadem. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły realizację naszych projektów.

Detektywi Przeszłości

 

Wasze komentarze

wczoraj, 13 godz temu
wczoraj, 13 godz temu
wczoraj, 17 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
wczoraj, 19 godz temu
środa, 18.7.2018 15:00
2
środa, 18.7.2018 14:18
środa, 18.7.2018 13:32
środa, 18.7.2018 10:02
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele