komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 18 lipca 2018

Erwina, Kamila

XXI Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA za nami! [Foto]

środa, 11.4.2018 11:36 , komentarze: 0 , odsłony: 1220
kategorie artykułu:

XXI Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA za nami. Tegoroczna edycja najstarszego tego typu wydarzenia gitarowego na Dolnym Śląsku, bo trwającego nieprzerwanie od 21 lat, zorganizowana została w dniach 4-8 kwietnia.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym kłodzkiej „Gitariady” jest Witold Kozakowski – muzyk, gitarzysta, pedagog i animator kultury, wyróżniony m.in. honorowym obywatelstwem miasta Kłodzka oraz dwukrotnie nagrodą „Róża Kłodzka” (animator kultury, osobowość powiatu kłodzkiego).

- W tym roku festiwal rozpoczął się w środę, 4 kwietnia koncertami w wykonaniu uczniów klasy gitary, którą prowadzę w kłodzkiej szkole muzycznej oraz z klasy gitary obu bystrzyckich szkół muzycznych. Pierwszy z nich odbył się w Teatrze Zdrojowym im. Stanisława Moniuszki w Kudowie- Zdroju, drugi w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej. Z kolei moi uczniowie z wałbrzyskiej szkoły muzycznej wystąpili następnego dnia w sali kominkowej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. Wszyscy występujący to laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych - mówi Witold Kozakowski, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Pierwszy z profesjonalnych koncertów zorganizowany został natomiast w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie 5 kwietnia wystąpił zespół „Amor con Chordes” („Miłość do strun”) w koncercie pt. „Inspiracje muzyką dawną”. Koncert poprzedził pokaz i prelekcja o muzyce dawnej i dawnych instrumentach, a poprowadził ją dr Henryk Kasperczak – wybitny muzykolog i lutnista.

- W piątek, 6 kwietnia od godz. 9.00 w sali koncertowej Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku zmagali się na konkursowej scenie młodzi gitarzyści niemal z całej Polski, m.in. z Poznania, Zielonej Góry, Katowic, Warszawy, Lublina, Płocka, Wrocławia, Opola, Wałbrzycha, Częstochowy a nawet Gdyni. Prezentacje wysłuchało jury w składzie: dr hab. Marek Nosal (Akademia Muzyczna w Katowicach), dr Bartłomiej Marusik (Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Jarocinie), honorowy profesor oświaty Marek Zieliński (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. we Wrocławiu). Konkurs rozegrany został w różnych kategoriach wiekowych oraz w dwóch grupach: grupie solistów i grupie gry zespołowej - wyjaśnia Witold Kozakowski. 

Wyniki konkursu – lista laureatów TUTAJ.

Nagrodą główną w konkursie solistów była gitara klasyczna wartości 3000 zł, natomiast w kategorii zespołowej – gotówka w wysokości 1000 zł.

Ponadto w piątek, 6 kwietnia w Kłodzkim Centrum Kultury wystąpiła Magdalena Czwojda z zespołem jazzowym w składzie Michał Czwojda (perkusja) i Sławomir Marcikowski (gitara basowa).Na scenie wystąpił także wybitny wrocławski trębacz jazzowy Zbigniew Czwojda. Muzycy promowali w Kłodzku najnowszą płytę CD Magdaleny Czwojdy pt. „W zależności”.

- Gitariada gościła również w Galerii Twierdza Kłodzko z corocznym festiwalowym koncertem pt. „Gitarowa Twierdza”, podczas którego w pierwszej części zaprezentował się Ogólnopolski Zespół Gitarowy „Dusznickie Aniołki”. Ten zespół to ewenement – powstał przed rokiem z uczestników Zimowego Warsztatu Gitarowego w Dusznikach-Zdroju, a zespół tworzą młodzi gitarzyści z różnych zakątków Polski, m.in. z Koszalina, Wrocławia, Wałbrzycha, Poznania, Jarocina i Zgorzelca. Zespół prowadzi dr Bartłomiej Marusik. W drugiej części koncertu wystąpił zespół flamenco „Por Fiesta” z Lublina - mówi pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. - W sobotę wieczorem w Kłodzkim Centrum Kultury wystąpił natomiast Krzysztof Meisinger z muzykami orkiestry „Sinfonia Varsovia” w nowym projekcie muzycznych pt. „AstorArte”. Wirtuoz Meisinger wybrał właśnie kłodzką „Gitariadę” jako miejsce pierwszego koncertu tego nowego projektu. Koncert okazał się super hitem – publiczność na stojąco domagała się bisów. W zespole wystąpili: Anna Maria Stąskiewicz (skrzypce), Kamil Staniczek (skrzypce), Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas). Ale nic dziwnego – każdy z muzaków to najwyższej klasy artysta, a kompozycje specjalnie przygotowane na kłodzki koncert w całości związane były z twórczością Astora Piazzolli – lubianego w Polsce twórcy nowoczesnego tanga argentyńskiego. Podczas kłodzkiego koncertu doszło do kilku polskich prawykonań kompozycji Astora Piazzolli.

Sobotę zakończył koncert laureatów XXI Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego „Gitariada” połączony z wręczeniem dyplomów, upominków i nagród wszystkim laureatom.

Miejscem niedzielnego koncertu był kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku, gdzie 8 kwietnia z programem autorskim wystąpił gitarzysta ksiądz Bartłomiej Kot - dawniej nauczyciel gry na gitarze w bystrzyckiej szkole muzycznej, obecnie ksiądz związany z duszpasterstwem akademickim „Maciejówka” we Wrocławiu.

Ostatnim akcentem tegorocznej Gitariady był koncert zespołu flamenco „Por Fiesta” w kaplicy św. Onufrego w Stroniu Śląskim. Koncert finałowy zgromadził liczną publiczność, która podziwiała umiejętności polskich muzyków w hiszpańskim repertuarze: Katarzyna Arbaczewska-Matys (taniec), Jakub Polanowski (śpiew), Jakub Niedoborek (gitara).

XXI Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA odbył się pod patronatem Macieja Awiżenia, starosty kłodzkiego oraz burmistrza miasta Kłodzka, Michała Piszko. Miasto Kłodzko było głównym finansującym „Gitariadę” przy udziale sponsorów prywatnych, przede wszystkim firmy Interton Classic z Gdyni, która ufundowała nagrodę główną w konkursie – gitarę klasyczną o wartości 3000 zł.

Kłodzki Festiwal Muzyczny GITARIADA to najstarszy tego typu festiwal gitarowy na Dolnym Śląsku trwający nieprzerwanie od 21 lat. W dotychczasowej historii festiwalu wystąpili m.in.: Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański, Krzysztof Pełech, Łukasz Kuropaczewski, Marek Napiórkowski, Waldemar Gromolak i wielu, wielu innych. Festiwal składa się z trzech zasadniczych części: – koncertów uzdolnionej muzycznie młodzieży ziemi kłodzkiej – ogólnopolskiego konkursu gitarowego – profesjonalnych koncertów gitarowych wybitnych wirtuozów gitary.

Foto: P. Bidowaniec 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 8 godz temu
poniedziałek, 16.7.2018 14:57
niedziela, 15.7.2018 10:27
czwartek, 12.7.2018 14:37
3
wtorek, 10.7.2018 13:33
wtorek, 3.7.2018 08:08
poniedziałek, 2.7.2018 12:40
czwartek, 28.6.2018 09:29
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele