komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

Pijani rowerzyści zatrzymani

wtorek, 13.3.2018 08:34 , komentarze: 0 , odsłony: 405
kategorie artykułu:

Podczas ostatniego weekendu policjanci Komendy Powiatowej Policji Kłodzku ujawnili na drogach naszego powiatu dwóch nietrzeźwych kierujących rowerami. W Kudowie-Zdroju policjanci zatrzymali 74-letniego mężczyznę, który mając 1,5 promila alkoholu w organizmie kierował rowerem. Natomiast na terenie Gminy Nowa Ruda policjanci ujawnili nietrzeźwego 46-letniego mężczyznę, który mając 2,2 promile alkoholu w organizmie kierował jednośladem.

- Pamiętajmy, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji rowerzysty z innym kierującym, to on ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z niej bez obrażeń. Policja powiatu kłodzkiego w ubiegłym roku odnotowała 5 wypadków drogowych i 6 kolizji z udziałem rowerzystów. W zdarzeniach tych obrażeń ciała doznało 5 osób. Wielu zdarzeniom można byłoby zapobiec, gdyby kierujący przestrzegali przepisów. Również znaczącym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowników "dwóch kółek" jest sprawny i właściwie wyposażony rower - zaznacza podinsp. Wioletta Martuszewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.

Rower powinien być wyposażony:

- w światło pozycyjne barwy białej z przodu,

- w światło odblaskowe barwy białej z przodu,

- w światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu,

- w światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu,

- co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,

- sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Pamiętajmy, że kierowanie rowerem po zapadnięciu zmroku lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych niewątpliwie zwiększa ryzyko wypadków. Dlatego miłośnicy jednośladów powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pomimo, iż przepisy nie wymagają używania kasków ochronnych, każdy a szczególnie najmłodsi powinni w takim kasku jeździć. Elementy odblaskowe umieszczone na odzieży zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem. To, że rowerzysta widzi samochód nie oznacza, że widzi go również kierujący innym pojazdem. Dlatego na drodze należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie możemy skorzystać ze ścieżek rowerowych.

Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku podkom. Norbert Nowicki przypomina, że dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem przez osobę w wieku od 10 do 18 lat jest karta rowerowa. Może to być również karta motorowerowa. Natomiast od osoby, która ukończyła 18 lat nie wymaga się uprawnień do kierowania rowerem.

Pamiętajmy, że dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej .

Na terenie powiatu kłodzkiego realizowany jest Powiatowy program Działań Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa rowerzystów. Policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Zatem korzystajmy z dróg w taki sposób, aby to nie zagrażało naszemu bezpieczeństwu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 27 min temu
dzisiaj, 2 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
piątek, 22.6.2018 11:20
piątek, 22.6.2018 10:16
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TWIERDZA KŁODZKO
TWIERDZA KŁODZKO