komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 24 października 2018

Rafala, Marcina

ZSP Ciepłowody: Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

piątek, 11.5.2018 11:31 , komentarze: 0 , odsłony: 761
kategorie artykułu:

27 kwietnia w ramach cyklicznych wyjazdów edukacyjnych z zakresu matematyki i fizyki klasa III A Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach zwiedziła Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie mieli okazję poznać prawa przyrody i fizyki, zdobyć cenną wiedzę poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Centrum podzielone jest na pięć sektorów tematycznych: Świat w ruchu, człowiek i środowisko, korzenie cywilizacji, strefa światła. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję do zobaczenia galerii dla młodzieży, planetarium Niebo Kopernika oraz  Parku Odkrywców. Dodatkowo Uczniowie zwiedzili Planetarium i obejrzeli film pt.: „Jesteśmy Kosmitami.”.

Celem wyjazdu była jednak nie tylko nauka, ale i zabawa. Właśnie ona miała stanowić środek do zainteresowania uczniów naukami ścisłymi, rozwinięcie umiejętności obserwowania zachodzących zjawisk w przyrodzie i powiązania ich z nabytą wiedzą w szkole. Organizatorkami wydarzenia były matematyczki:  Elżbieta Opyc oraz  Adriana Sołtysiak.

Świat w ruchu - Galeria pokazuje zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym. Można było tu wypróbować symulator  trzęsienia ziemi porównywalną z trzęsieniami jakie wystąpiły w Polsce albo zobaczyć portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza i model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze.

Człowiek i środowisko - Galeria skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje, jak również pokazuje zagadnienia związane z przyrodą.

Strefa światła - Galeria, poprzez kryminalną historię w stylu noir pokazuje zagadnienia związane ze światłem w pojęciu fizycznym. Można tu skorzystać z lustra weneckiego i pokoju Amesa, a także tworzyć barwy poprzez użycie trzech kolorów podstawowych.

Wahadło Foucaulta zainstalowane w głównym holu Centrum Nauki „Kopernik”

Niebo Kopernika to planetarium, w którym odbywają się nie tylko pokazy gwiezdnego nieba i filmów. Seanse poruszają różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne.

Pokazy wyświetlane są na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzowie mają  poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie. Wszystko potęgowane jest przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły.

 

Komentarz i zdjęcia: Adriana Sołtysiak i Elżbieta Opyc

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 11 godz temu
poniedziałek, 22.10.2018 10:13
poniedziałek, 22.10.2018 09:16
piątek, 19.10.2018 11:29
piątek, 19.10.2018 11:20
1
czwartek, 18.10.2018 12:48
1
czwartek, 18.10.2018 09:08
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szkoła Językowa
Szkoła Językowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Salon Drzwi i Podłóg
Salon Drzwi i Podłóg