komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 24 maja 2018

Joanny, Zuzanny

ZSP Ciepłowody: Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

piątek, 11.5.2018 11:31 , komentarze: 0 , odsłony: 269
kategorie artykułu:

27 kwietnia w ramach cyklicznych wyjazdów edukacyjnych z zakresu matematyki i fizyki klasa III A Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach zwiedziła Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Uczniowie mieli okazję poznać prawa przyrody i fizyki, zdobyć cenną wiedzę poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.

Centrum podzielone jest na pięć sektorów tematycznych: Świat w ruchu, człowiek i środowisko, korzenie cywilizacji, strefa światła. Uczestnicy wycieczki mieli także okazję do zobaczenia galerii dla młodzieży, planetarium Niebo Kopernika oraz  Parku Odkrywców. Dodatkowo Uczniowie zwiedzili Planetarium i obejrzeli film pt.: „Jesteśmy Kosmitami.”.

Celem wyjazdu była jednak nie tylko nauka, ale i zabawa. Właśnie ona miała stanowić środek do zainteresowania uczniów naukami ścisłymi, rozwinięcie umiejętności obserwowania zachodzących zjawisk w przyrodzie i powiązania ich z nabytą wiedzą w szkole. Organizatorkami wydarzenia były matematyczki:  Elżbieta Opyc oraz  Adriana Sołtysiak.

Świat w ruchu - Galeria pokazuje zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym. Można było tu wypróbować symulator  trzęsienia ziemi porównywalną z trzęsieniami jakie wystąpiły w Polsce albo zobaczyć portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza i model ludzkiego szkieletu kostnego na rowerze.

Człowiek i środowisko - Galeria skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje, jak również pokazuje zagadnienia związane z przyrodą.

Strefa światła - Galeria, poprzez kryminalną historię w stylu noir pokazuje zagadnienia związane ze światłem w pojęciu fizycznym. Można tu skorzystać z lustra weneckiego i pokoju Amesa, a także tworzyć barwy poprzez użycie trzech kolorów podstawowych.

Wahadło Foucaulta zainstalowane w głównym holu Centrum Nauki „Kopernik”

Niebo Kopernika to planetarium, w którym odbywają się nie tylko pokazy gwiezdnego nieba i filmów. Seanse poruszają różnorodne tematy popularnonaukowe – astronomiczne, przyrodnicze, a także etnograficzne.

Pokazy wyświetlane są na sferycznym ekranie otaczającym widownię ze wszystkich stron. Dzięki takiemu rozwiązaniu widzowie mają  poczucie zanurzenia w wyświetlanym świecie. Wszystko potęgowane jest przez system nagłośnieniowy rozmieszczony dookoła kopuły.

 

Komentarz i zdjęcia: Adriana Sołtysiak i Elżbieta Opyc

 

 

Wasze komentarze

środa, 23.5.2018 14:12
środa, 23.5.2018 09:35
wtorek, 22.5.2018 10:57
wtorek, 22.5.2018 09:56
poniedziałek, 21.5.2018 16:13
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa