komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 22 października 2018

Halki, Filipa

Sprawdzono jakość paliwa w Ząbkowicach i Ziębicach

środa, 25.4.2018 15:41 , komentarze: 0 , odsłony: 4556
kategorie artykułu:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jak co roku opublikował raport z badań jakości paliwa sprzedawanego na stacjach. Wyniki analiz przeprowadzonych na wybranych stacjach opublikowane zostały na stronie urzędu. Jak wypadły w tym roku stacje z powiatu ząbkowickiego?

fot. ilustracyjne, pixabay

Inspekcja Handlowa zakwestionowała w ubiegłym roku 2,34 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych u wybranych losowo przedsiębiorców. To minimalnie mniej niż w 2016 r.

Zastrzeżenia częściej dotyczyły oleju napędowego niż benzyn

Inspekcja Handlowa sprawdza niemal wszystkie rodzaje paliw dostępnych na rynku: olej napędowy, benzyna, gaz LPG, biopaliwa. W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. odsetek próbek paliw ciekłych niespełniających wymogów jakościowych wyniósł 30 proc. W kolejnych latach ilość stwierdzanych nieprawidłowości znacząco spadła i od 2015 r. utrzymuje się na poziomie poniżej 3 proc.

W efekcie naszych kontroli z roku na rok poprawia się jakość paliw ciekłych w Polsce. W 2017 r. norm nie spełniało już tylko 2,34 proc. próbek benzyn i oleju napędowego pobranych na losowo wybranych stacjach benzynowych - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kontrola jakości paliw ciekłych odbywa się dwutorowo. Po pierwsze, na stacjach wybranych losowo - wydaje się, że ten sposób typowania lepiej odzwierciedla rzeczywisty obraz jakości paliw w Polsce. Po drugie, IH sprawdza tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania albo u których poprzednie kontroli wykazały nieprawidłowości.

Stacje wybrane losowo

W przypadku losowo pobranych próbek paliw ciekłych w 2017 r. wymagań nie spełniało 2,34 proc. (rok wcześniej - 2,36 proc.). Podobnie jak w 2016 r., nieprawidłowości rzadziej dotyczyły benzyny (1,5 proc.) niż oleju napędowego (3,44 proc). Próba losowa była nieznacznie większa niż w poprzednim roku: łącznie inspektorzy zbadali 939 próbek pobranych na 939 stacjach.

Największe nieprawidłowości wystąpiły w województwach: śląskim - 5,68 proc., podlaskim - 5,56 proc. i warmińsko-mazurskim - 5 proc. zbadanych próbek. Natomiast w województwach dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i opolskim IH nie zakwestionowała żadnej z próbek pobranych losowo.

Przeprowadzone w 2017 r. losowe badania jakości gazu skroplonego (LPG) wykazały nieprawidłowości w przypadku 2,14 proc. sprawdzonych próbek (rok wcześniej było to 1,42 proc.).

W badaniu przeprowadzonym od 16 stycznia do 31 grudnia  w powiecie ząbkowickim pobrano próbki z dwóch stacji:

1. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Alicja" Sp. Z o.o.

Ziębice, ul. Wrocławska 8 – sprawdzono ON- próbka spełnia wymagania

 

 2. Stacja paliw Tank Sp. z o.o. (fr. Orlen)

Ząbkowice Śląskie, ul. Kłodzka 20 – sprawdzono ON- próbka spełnia wymagania

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 18.10.2018 11:46
14
czwartek, 18.10.2018 10:52
2
Szkoła Językowa
Szkoła Językowa
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Salon Drzwi i Podłóg
Salon Drzwi i Podłóg
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele