komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 21 lipca 2018

Daniela, Diany

[FOTO] Karol Okrasa i prawnuczka Sienkiewicza w Ziębicach

poniedziałek, 16.4.2018 14:35 , komentarze: 11 , odsłony: 3585
kategorie artykułu:

 „Zdrowie i miłość. Tylko to się tak naprawdę w życiu liczy” - taki właśnie był  motyw przewodni Powiatowej  Konferencji „Jak Szkoła Promująca Zdrowie z tradycją, twórczo i racjonalnie dba o zdrowie”, która odbyła się  9 kwietnia  w Ziębickim Centrum Kultury. Została ona przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Ziębicach.

Patronat nad konferencją objął starosta ząbkowicki Roman Fester oraz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ząbkowicach Śl. Krystyna Szymańska. Uroczystego otwarcia konferencji dokonała Alicja Bira burmistrz Ziębic, która wręczyła również na ręce dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach  Doroty Hirkowskiej prezent w podziękowaniu za organizację tak dużego przedsięwzięcia.

Konferencja miała  nietypowy charakter, gdyż była inspirowana fragmentami dzieł Henryka  Sienkiewicza - patrona szkoły, który często w swoich powieściach zawierał informacje dotyczące zastosowania ziół i przypraw w kuchni. Wykłady wybitnych gości i prelegentów przeplatane były prezentacjami dzieci z zaproszonych placówek  oraz  występem teatralnym w wykonaniu uczniów SP 2 Znane i mniej znane zioła, przyprawy oraz leki w literaturze Henryka Sienkiewicza.    

Zaproszenie na konferencję przyjęła prawnuczka Henryka Sienkiewicza Anna Dziewanowska, która wygłosiła wykład: Jakie kulinaria przenieśliśmy do czasów współczesnych podczas spotkań Rodu Sienkiewiczów oraz przybliżenie postaci, ciekawostek i tradycji rodzinnych  Henryka Sienkiewicza.

Gościem specjalnym był znany ekspert kulinarny Karol Okrasa, który powiadał o  przyrządzaniu polskich potraw z użyciem ziół i przypraw, stanowiących siłę natury i zdrowia. Miał świetny kontakt z publicznością, w radosny i żartobliwy sposób prowadził rozmowy zarówno z uczniami, jak i z dorosłymi.

Kolejnym prelegentem była  Magdalena Hajduk - dietetyk z Manufaktury Zdrowia, absolwentka Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach, która wygłosiła wykład na temat racjonalnego i zdrowego odżywiania z sugestią, że to przede wszystkim środowisko rodzinne dziecka, ucznia, wzorce żywieniowe i tryb życia domowników mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i pełnię zdrowia młodych ludzi.

Następnie głos zabrała Bernadetta Staśkiewicz - menager Zakładu Zielarskiego Kawon z Gostynia, która odpowiedziała na pytanie: Czy ziółka, herbatki i naparki  mogą zastąpić gazowane i słodzone napoje?Podczas przerwy Zakład Zielarski Kawon przygotował degustację aromatycznych i zdrowych  herbat.

Ojciec Kazimierz Józef  Kmak -  duszpasterz w Opactwie Cystersów w Henrykowie, autor książki „Przepisy z klasztornej kuchni” opowiedział, co go zainspirowało do napisania książki z przepisami kulinarnymi. Ojciec Kazimierz w swoich książkach zaskakuje bogactwem świątecznych specjałów i prostotą dań. Proponuje wyśmienite, zdrowe i sprawdzone przepisy dla duszy i ciała.

Wystąpienia prelegentów przeplatane były prezentacjami multimedialnymi przygotowanymi przez nauczycieli i uczniów zaproszonych szkół oraz przedszkola. Prezentację „Cynamon i goździki”, przygotowaną przez Przedszkole Na Orlej Polanie w Ziębicach, przedstawiły: Milena Kuś-Chorążyczewska, Sara Wrzesińska, Helenka Pukało, Maja Szkrabko, Basia Ganczarek pod kierunkiem pani Antoniny Pałygi.  Przedszkolaki poczęstowały wszystkich zaproszonych gości przepysznymi ciasteczkami orkiszowymi z cynamonem i rewelacyjnym syropem cynamonowym własnego wyrobu.

Kolejną placówką i prelegentami były uczennice Agata Figas i Wiktoria Zygmunt z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ciepłowodach, które przedstawiły film o pracy w rodzinnej pasiece oraz opowiedziały o zdrowej roli miodu w diecie człowieka.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach -  oddziały   gimnazjalne: Oliwia Bomba i  Miłosz  Burgielski przygotowali prezentację o roślinach oleistych: słoneczniku i rzepaku oraz bogatej różnorodności jadalnych i leczniczych olei.

Koordynator ds. zdrowia w Zespole Szkół Zawodowych w Ząbkowicach Śl. Pani Anna Kudryńska zaprezentowała uczestnikom  konferencji prezentację o ziołach miłości, do których należy: lubczyk, szafran i imbir.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 uatrakcyjnili konferencję spektaklem teatralno – muzycznym, wcielając się w  role bohaterów dzieł Henryka Sienkiewicza: Zagłoby, Baśki, Krzysi, Bohuna, czy Horpyny. Szkolny zespól wokalny rozweselił gości piosenkami o zdrowiu. Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Chmielowska, oprawa muzyczna i wokalna Jacek Chwedeczko,  kostiumy - Dorota Mikołajczyk, Renata Krzyżaniak, oprawa multimedialna – Grzegorz Bartkiewicz, dekoracje – Joanna Nawrot, Aldona Gniewczyńska, Dorota Wrona – Popko. Uczniowie wcielający się w bohaterów sienkiewiczowskich to: Aleksandra Wierzbicka, Jagoda Kasprzyk, Maja Jaworska, Julia Popko, Amelia Wojciechowska, Michał Kluba, Kamil Kostyszyn, Bartosz Kluba, M.arcin Magiera, Jakub Witek, Julia Kuś, Lena Nowosad, Pola Sobków, Eliza Łuczak, Jagoda Kustra,   Wiktoria Tworzydło. Zespół wokalny:  Paula Gancarz, Aleksandra Kinasz, Hanna Porębska, Aleksandra Szczepańczuk, Natalia  Morawiec, Lena Chwedeczko, Maria  Świdzińska, Aleksandra Bobońska, Julia Brzostek,  Maria Czubala.  Konferencję prowadzili: Kinga Kot  i Jakub Chmielowski.   

Na zakończenie konferencji dyrektor  Dorota Hirkowska wraz ze szkolnymi  koordynatorami  –  Renatą Krzyżaniak i Mariolą Szczepanowską podziękowały wszystkim tym, którzy przyczynili się
do organizacji konferencji, a w szczególności  Pani: Bogusławie Kowal i Danucie Bieniek Popędzie za przygotowanie poczęstunku. Serdeczne podziękowania składamy też Państwu Honoracie i Rafałowi Iwan oraz wszystkim rodzicom i pracownikom szkoły za pomoc w przygotowaniu tego ogromnego przedsięwzięcia.

 

SP nr 2 w Ziębicach/ foto: Sp nr 2 oraz ZCK 

 

 

Wasze komentarze

Brawo coś się dzieje!
poniedziałek, 16.04.2018 17:22 autor:
pytanie, gdzie? na pewno nie w mieście... to była impreza
poniedziałek, 16.04.2018 18:54 autor: Obserwator
A kto ją zamknął?
poniedziałek, 16.04.2018 20:21 autor:
prawdopodobnie mieszkańcy nie byli mile widziani ;-)
poniedziałek, 16.04.2018 22:07 autor:
A prawdopodobnie dlaczego?
wtorek, 17.04.2018 20:50 autor:
jak widać w tekście
środa, 18.04.2018 12:52 autor:
ciekawe ile Karol zgarnął za 10min.franzolenia ???
poniedziałek, 16.04.2018 18:50 autor:
może wziął za osobę?
poniedziałek, 16.04.2018 18:53 autor: Obserwator
A będzie też kiedys były minister z PO tyż Sienkiewicz.
poniedziałek, 16.04.2018 18:35 autor: Waldek
a ona ma jakieś kwity na pochodzenie
poniedziałek, 16.04.2018 18:32 autor:
wczoraj, 20 godz temu
4
środa, 18.7.2018 09:30
6
wtorek, 17.7.2018 19:49
4
wtorek, 17.7.2018 10:27
16
poniedziałek, 16.7.2018 13:37
DYWANY WYKŁADZINY
DYWANY WYKŁADZINY
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele