komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 22 lipca 2018

Marii, Magdaleny

17.04. Nie lekceważ pierwszych objawów udaru - warsztaty dla seniorów w Bardzie

poniedziałek, 16.4.2018 10:28 , komentarze: 0 , odsłony: 226
kategorie artykułu:

Już we wtorek, 17 kwietnia o godzinie 16, w Centrum Kultury i Promocji w Bardzie przy ul. Kolejowej 12 odbędą się specjalne warsztaty dla seniorów. Ich tematami będą „Udar mózgu – najczęstsza przyczyna trwałej niesprawności u osób starszych” oraz „Objawy zagrożenia życia i zdrowia – postępowanie i udzielanie pierwszej pomocy”. Warsztaty mają charakter otwarty, a wstęp jest wolny. Zajęcia poprowadzą lekarze z Fundacji Wspierajmy Seniorów.

Wolontariusze Fundacji Wspierajmy Seniorów zawitają do Barda na zaproszenie Krzysztofa Żegańskiego, burmistrza Miasta i Gminy Bardo, oraz Wiesławy Horowskiej, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Czas to mózg

Podczas pierwszej części warsztatów omówione zostaną zagadnienia związane z udarem mózgu. Lekarze wyjaśnią, czym jest udar mózgu i jakie są jego objawy, a także jak ważny jest czas, w którym pacjent trafia do szpitala od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu.

Mimo że nadal nie umiemy stuprocentowo skutecznie leczyć udarów mózgu, mamy już pewne leki, które są najskuteczniejsze, gdy będą podane w jak najkrótszym czasie od pojawienia się pierwszych objawów udaru. Takie okno terapeutyczne to 4,5 godziny od momentu zachorowania. Jeśli pacjent zgłosi się następnego dnia czy po dwóch dniach od wystąpienia objawów, możemy zrobić już naprawdę niewiele – wyjaśnia prof. Ewa Jankowska, kardiolog z Fundacji Wspierajmy Seniorów.

W Polsce co 8 minut kolejna osoba doznaje udaru, wynikiem czego jest ponad 60 tysięcy zachorowań na udar rocznie. Szacuje się, że na całym świecie z powodu udaru umiera co 6 sekund 1 człowiek, a rocznie ponad 5 milionów ludzi. Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.

Warsztaty praktyczne – pierwsza pomoc

Druga część warsztatów będzie dotyczyć znajomości i interpretacji objawów związanych ze stanami zagrożenia życia i zdrowia oraz udzielania pierwszej pomocy w tych sytuacjach. Przedstawione będą zagadnienia dotyczące objawów w stanach zagrożenia życia: podwyższone i wolne tętno, wysokie i niskie ciśnienie tętnicze, duszność, ból w klatce piersiowej, nagłe omdlenie, utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, objawy udaru, objawy zawału mięśnia sercowego.

Uczestnicy warsztatów będą szkoleni w zakresie właściwego reagowania i udzielania pierwszej pomocy w wyżej wymieniowych sytuacjach, w szczególności zostaną zaznajomieni z prowadzeniem podstawowych czynności reanimacyjnych w sytuacji zatrzymania krążenia z zastosowaniem fantomów. 

*** 

INFORMACJA O FUNDACJI

Fundacja Wspierajmy Seniorów to pozarządowa organizacja realizująca zadania z zakresu pożytku publicznego. Powstała w 2016 roku, a jej pomysłodawcami byli lekarze różnych specjalności. Misją Fundacji jest poprawa zdrowia oraz utrzymanie samodzielności i pełnosprawności osób starszych oraz aktywizacja społeczna i zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów, poprzez realizowanie projektów edukacyjnych, społecznych i naukowych w zakresie medycyny senioralnej.

 

 

Wasze komentarze

piątek, 20.7.2018 13:30
piątek, 20.7.2018 09:04
środa, 18.7.2018 18:44
środa, 18.7.2018 09:38
wtorek, 17.7.2018 10:22
4
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
DYWANY WYKŁADZINY
DYWANY WYKŁADZINY