komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 20 lipca 2018

Czeslawa, Hieronima

[FOTO] Konferencja Kresowa w Srebrnej Górze

poniedziałek, 19.3.2018 15:30 , komentarze: 1 , odsłony: 1564
kategorie artykułu:

W piątek 16 marca w srebrnogórskim „Aniołku” odbyła się konferencja historyczna „Ludzie, miejsca, wydarzenia – wkład mieszkańców Kresów w odzyskanie niepodległości Polski” inaugurująca obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w gminie Stoszowice.

Spotkanie otworzyli Paweł Gancarz wójt gminy Stoszowice oraz Tadeusz Samborski, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który był inicjatorem tego wydarzenia, i który już na wstępie podkreślał wagę kultywowania pamięci historycznej i tej w rodzinie, i tej w regionie.

Podczas konferencji, w wygłaszanych referatach przedstawiano wielokulturowość Kresów, przenikanie się nacji i wynikające z tego antagonizmy narodowościowe, które do dzisiaj stanowią tragiczny, bolesny, niewygodny i „nieprzepracowany” punkt stosunków polsko-ukraińskich. Podkreślano złożoność historii i dysonanse społeczne.

Przypominano, że to właśnie Dolny Śląsk i Ziemie Zachodnie stały się depozytariuszem tradycji i tożsamości kresowej, choćby ze względu na „lwowską szkołę”, czy Ossolineum. Prezentowano różne aspekty związków z Kresami ich wpływ na współczesną kulturę i obyczaje.

W prelekcjach prezentowano wybitne postaci i formacje pochodzące z Kresów Wschodnich, ich walkę o niepodległość, nie tylko na polach bitewnych, ale także na niwie kultury i polityki.

Nie zabrakło także akcentu odnoszącego się do wizji Kresów, z jaką spotykamy się na co dzień, we wspomnieniach rodziny czy znajomych. To nieco wyidealizowany kraj szczęśliwego dzieciństwa, gdzie przyroda i religia grają główne role.  Mówił o tym Karol Trzebiński, uczeń SP w Budzowie, który w ramach konkursu „Kresowe Portrety” spisał i zilustrował wspomnienia dwójki kresowiaków, mieszkających obecnie w powiecie ząbkowickim.

Konferencja zakończyła się muzycznym akcentem – występem Szkoły Muzycznej Casio z Ząbkowic Śląskich z patriotycznym repertuarem.

Organizatorami spotkania był Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Srebrnej Górze. Konferencja odbyła się w ramach realizacji projektu „Tożsamość Dolnoślązaków – Unia Wielu Kultur” i jest jednym z wielu działań, które podjął Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, aby uświetnić obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

 

Wasze komentarze

R.I.P CHADA
poniedziałek, 19.03.2018 22:13 autor: E
dzisiaj, 8 godz temu
4
środa, 18.7.2018 09:30
6
wtorek, 17.7.2018 19:49
4
wtorek, 17.7.2018 10:27
16
poniedziałek, 16.7.2018 13:37
poniedziałek, 16.7.2018 10:57
4
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
DYWANY WYKŁADZINY
DYWANY WYKŁADZINY
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA