komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 18 października 2018

Juliana, Lukasza

Piłkarski start opóźni się przez pogodę czy strajk sędziów?

piątek, 16.3.2018 17:28 , komentarze: 3 , odsłony: 2243
kategorie artykułu:

Najbliższy weekend, 17 i 18 marca miał być początkiem ligowych zmagań piłkarskich sezonu 2017/2018. Do pierwszego meczu rundy wiosennej szykowały się zespoły od B klasy do IV ligi włącznie. Nieoczekiwanie start rozgrywek został odwołany, a kolejka przeniesiona na późniejszy termin.

Zaskakująca decyzja organu zarządzającego rozgrywkami piłkarskimi na Dolnym Śląsku sprawiła, że kibice oczekujący na powrót swoich faworytów na boisko, będą musieli poczekać przynajmniej siedem dni. Próbowaliśmy dowiedzieć się co jest przyczyną tej decyzji. W Okręgowym Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu, nie znalazła się jednak osoba, która chciałaby odpowiedzieć na zadawane pytania. Jedynym oficjalnym komunikatem jest decyzja komisji ds. rozgrywek OZPN Wałbrzych, w której czytamy:

„W związku z niekorzystnymi prognozami pogody na dni 17-18 marca uprzejmie informuje o odwołaniu 16. kolejki (1. wiosenna) IV ligi gr. 2. (wschód). 16. kolejka IV ligi  gr. 2 (wschód) zostaje przełożona na dzień 1 maja 2018 roku. Jednocześnie informujemy, że 23. kolejka obligatoryjnie zostanie rozegrana 28.04.2018 (sobota).”

Uzasadnienie tej decyzji potwierdzają przedstawiciele klubów w regionie.

- Pierwsza kolejka została odwołana. Ze względu na zapowiadane śnieżyce i mrozy nie zagra nikt od B klasy aż do IV ligi – mówi Mariusz Pośledniak z Zagłębia Wałbrzych, które rundę miało zacząć od derbowego pojedynku z MKS II Szczawno Zdrój.

Podobne informacje przekazują działacze IV-ligowych Górników z Boguszowa Gorc i Wałbrzycha. Na stronie podopiecznych trenera Macieja Jaworskiego pojawił się również komunikat o odwołaniu spotkania:

Zgodnie z decyzją OZPN Wałbrzych (http://ozpnwalbrzych.pl/aktualnosci/komunikat-komisji-ds-rozgrywek-dot-iv-ligi-sport-track-gr-2/) pierwsze spotkanie Biało – Niebieskich w ramach IV Ligi Dolnośląskiej (gr. wschód) zostaje odwołany. Górnik Wałbrzych miał rozegrać mecz z zespołem Orzeł Ząbkowice Śląskie o nowym terminie  tego spotkania będziemy informować na bieżąco.”

O odwołaniu pierwszej kolejki ligowej informują kibiców również inne kluby. Na stronie klubu MKS Nysa Kłodzko czytamy:

„Związek piłkarski podjął decyzje o odwołaniu pierwszej wiosennej kolejki w czwartej lidze. Jednak jest jeden wyjątek i mimo decyzji, jeden pojedynek dojdzie do skutku. Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Wałbrzychu, który prowadzi rozgrywki wschodniej grupy Sport-Track IV ligi zdecydował, że zaplanowana na weekend 16. kolejka zostanie odwołana.  Przyczyną są trudne warunki atmosferyczne, a co za tym idzie kiepski stan boisk, na których miały odbyć się mecze.”

Wyjątek, o którym mowa w komunikacie dotyczy meczu Foto-Higiena Gać z Polonią Trzebnica. Mecz zostanie rozegrany na wynajętym boisku ze sztuczną nawierzchnią. Oba kluby doszły do porozumienia i wspólnie wybrano lokalizację. Zawody rozegrane zostaną 17 marca w Siechnicach o godzinie 12.00. 

Podobnie rozwiązanie próbowały wprowadzić również inne kluby jednak na poziomie IV-ligowym nikt inny nie otrzymał takiej zgody. W niższych ligach OZPN Wałbrzych wydał zezwolenie na rozegranie jednego meczu w terminie innym niż obligatoryjnie narzucony.

Inne zdanie na temat przełożonej kolejki mają sędziowie. Od dłuższego czasu mówiło się o prawdopodobnym strajku piłkarskich rozjemców. Miał on się charakteryzować masowymi urlopami, a wysoka absencja miała sparaliżować system rozgrywek.

W kuluarach mówi się, że inicjatorem akcji mają być sędziowie z okręgu OZPN Wałbrzych. Ponad 80% z nich miała złożyć wnioski urlopowe już w styczniu tego roku. Najwięcej w Kłodzku i Wałbrzychu.

- Działania sędziów spowodowane są brakiem reakcji władz Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, gdzie przy ostatnich zmianach ekwiwalentów rocznie miała następować podwyżka. Jak nic się nie zmieni to nastąpi sytuacja, w której mecze drużyn młodzieżowych, B-klasy, A-klasy i Ligi Okręgowej odbędą się bez sędziów - informuje naszą redakcję zaniepokojony Czytelnik. 

- Dwa lata temu obiecano nam podwyżki stawek. Corocznie miały być podwyżki o co najmniej 5%. Niestety do dzisiaj nic się nie zmieniło – potwierdza pragnący zachować anonimowość sędzia z Wałbrzycha. - Nikt też z nami nie rozmawia na ten temat. Przeszło się nad problemem jakby nie istniał. Zupełnie co innego mówiono przed wyborami w Dolnośląskim Związku Piłki Nożnej – dodaje. 

Postulaty sędziów wszyscy rozumieją jednak środowisko piłkarskie jest w tym temacie podzielone. Wszystko przez przepisy związkowe, które mówią o tym, kto ma dokonywać opłat za usługi sędziowskie. W niższych ligach wynagrodzenie arbitrom wypłacają kluby. W ich oczach wzrost opłat jest niewskazany.

- Opłaty za sędziów w IV lidze wynoszą nieco ponad 800 złotych. Jeżeli nawet podwyżka miałaby wzrosnąć o zaledwie 5%, to do każdego meczu musielibyśmy dopłacić około 100 złotych. W trakcie sezonu daje to około 1600 złotych więcej, a to jest już duży problem dla sporej liczby klubów – mówi Marceli Wiśniewski, prezes Górnika Boguszów-Gorce.

Oficjalne stanowisko OZPN Wałbrzych mówi o zmianach w rozgrywkach ze względu na zapowiadane warunki pogodowe. Jak jest naprawdę, zobaczymy już w ostatni weekend marca.

 

Jakub Zima

 

 

Wasze komentarze

Tylko IV liga miała rozpocząć 18 marca.
sobota, 17.03.2018 12:49 autor: xhemik
Sedziowie maja na 4 lidze 540zl netto a nie 800zl -skad ta suma w artykule? wiec prosze sobie obliczyc Panie prezesie z BoguszowaGorce ile im zostaje po calodniowym wyjezdzie do Zgorzelca lub Głogowa . Boguszow Gorce w 4 lidze to jakies nieporozumienie podobnie jak 4 grupy a klasy poziom zerowy

piątek, 16.03.2018 22:44:26 autor: Prezes

dzisiaj, 2 godz temu
1
wtorek, 16.10.2018 15:54
1
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Salon Drzwi i Podłóg
Salon Drzwi i Podłóg
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szkoła Językowa
Szkoła Językowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele