komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

Podawał się za pracownika poczty i funkcjonariusza CBŚ. Próbował oszukać 79-latka

poniedziałek, 12.3.2018 09:57 , komentarze: 2 , odsłony: 2091
kategorie artykułu:

Raz podawał się za pracownika poczty, za kilka minut za funkcjonariusza CBŚ. Pytał, czy straszy mężczyzna ma w domu pieniądze. Najprawdopodobniej „na policjanta” oszust próbował wyłudzić pieniądze. Na szczęście został spłoszony.

Do próby oszustwa z legendą, „na policjanta” doszło w Złotym Stoku 9 marca przed godziną 13.00. Do 79-latka zadzwonił nieznajomy mężczyzna, który podał się za pracownika poczty i poinformował staruszka, że na poczcie czekają na niego dwie przesyłki z ZUS-u i banku.

Kilka minut później ponownie zadzwonił telefon 79-latka, tym razem głos w słuchawce przekonywał, że jest funkcjonariuszem Centralnego Biura Śledczego i właśnie prowadzi działania. Zapytał, czy straszy mężczyzna ma w domu pieniądze. Kiedy ten odpowiedział, że ma, fałszywy policjant kazał odebrać na poczcie przesyłki i wziąć ze sobą pieniądze.

- Za chwilę telefon ponownie zadzwonił, ale tym razem odebrała córka 79-latka. Nieznany mężczyzna rozłączył się i już więcej nie nawiązał kontaktu – wyjaśnia kom. Ilona Golec, oficer prasowy ząbkowickiej policji.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich „zabezpieczenia” przed oszustami.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom.

Nie dajmy się nabrać na tego typu historie. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Często też proponują, żeby zadzwonić na komendę i zapytać o daną sprawę. Nie rozłączają wówczas połączenia telefonicznego i wystraszona ofiara, przekonana jest, że rozmawia z policjantem, a tak naprawdę kontynuuje rozmowę z oszustem, bo nie rozłączyła z nim połączenia. Dlatego bądźmy czujni. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym. Zawsze sprawdzajmy usłyszane informacje u swoich bliskich, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Policjanci apelują też do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie przekazanie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności całego życia.

Ząbkowiccy policjanci zapraszają na debatę społeczną w Kamieńcu Ząbkowickim w środę 14 marca Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”

 

 

 

Wasze komentarze

Ludzie nie bądźcie naiwni!
poniedziałek, 12.03.2018 15:42 autor:
By troche pomyslal i jego corka cwaniaka by zlapali
poniedziałek, 12.03.2018 13:14 autor: gosc
poniedziałek, 18.6.2018 10:03
1
niedziela, 10.6.2018 16:57
3
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC