komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

Kobieca siła w jednostkach policji

czwartek, 8.3.2018 14:14 , komentarze: 0 , odsłony: 451
kategorie artykułu:

Kobiety w dolnośląskiej policji wykonują wiele bardzo ważnych zadań, na wszystkich szczeblach i w różnych komórkach organizacyjnych – od stanowisk wykonawczych do stanowisk kierowniczych. Pracują one w służbie prewencyjnej, ruchu drogowego, kryminalnej, dochodzeniowo - śledczej i wspierającej działalność garnizonów. Tak jak ich koledzy, muszą mieć silny charakter i dużą odporność na stres. Jak same jednak podkreślają, służba w policji jest wyzwaniem, ale daje też dużą satysfakcję. Dla wielu z nich jest to powołanie.

Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, zatrzymująca groźnych przestępców, udzielająca niezbędnej pomocy ofiarom zdarzeń, to w dzisiejszych czasach widok powszechny. W każdym przypadku, czy to przy naborze do służby, czy też podczas przydzielania do konkretnych zadań służbowych, ważne są indywidualne predyspozycje, o których nie zawsze decyduje płeć.

Początkowo kobiety pracowały w policji na stanowiskach administracyjnych. Z czasem coraz więcej pań podejmowało pracę w służbie prewencyjnej, a obecnie można je spotkać we wszystkich pionach – kryminalnym, dochodzeniowo – śledczym, prewencji, ruchu drogowego i wspierającym działalność Policji. Dzisiaj uczestniczą m.in. w zabezpieczeniach imprez masowych, biorą udział w konwojach, pracują przy skomplikowanych śledztwach, wykonują oględziny na miejscach zdarzeń, patrolują ulice, są też przewodnikami psów służbowych. Świetnie radzą sobie na etatach dzielnicowych i jako specjaliści do spraw nieletnich oraz prewencji kryminalnej. Ich pomoc jest nieoceniona przy rozmowach na przykład z ofiarami przemocy, czy gwałtów.

O tym, czy zajmują one stanowiska wykonawcze, czy kierownicze decydują głównie kwestie charakteru, predyspozycje oraz wiedza. Są one niejednokrotnie komendantami, naczelnikami i kierownikami ogniw. Z jednej strony są stanowcze, z drugiej wrażliwe na każdą krzywdę. Cenione są za dokładność, obowiązkowość, rzetelność i zaangażowanie. Codzienną służbę doskonale godzą z rolą żony i matki. Dla wielu zawód policjanta jest spełnieniem marzeń.

W dolnośląskiej Policji pracuje łącznie 2472 pań, z czego 1208 jako policjantki, a 1264  pracuje na stanowiskach cywilnych. To oznacza, że średnio co czwarta osoba pracująca lub służąca w dolnośląskiej Policji, to kobieta.

 

Wasze komentarze

Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.