komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 19 czerwca 2018

Gerwazego, Protazego

ZACZYTANI... R.J. Palacio „Cudowny chłopak”

piątek, 23.2.2018 10:54 , komentarze: 0 , odsłony: 926
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Dominika Mazur. 

 R.J. Palacio „Cudowny chłopak”, Warszawa 2017 Albatros

 

"Tak na marginesie, mam na imię August. Nie powiem wam, jak wyglądam. Cokolwiek sobie wyobrażacie, w rzeczywistości jest pewnie gorzej"

„Cudowny chłopak” to debiutancka książka R.J. Palacio. Autorka napisała ją zainspirowana przypadkowym spotkaniem z niezwykłym dzieckiem przed sklepem z lodami. Powieść ta została okrzyknięta najlepszą książką Amazona w 2012 roku, jedną ze 100 najlepiej sprzedających się książek w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych i najlepszą dziecięcą książką 2012 roku według kilku opiniotwórczych źródeł. W 2017 roku powstała ekranizacja tego międzynarodowego bestsellera, a w główne role wcielili się Julia Roberts, Owen Wilson i Jacob Tremblay.

Głównym bohaterem powieści jest dziesięcioletni August Pullman, który w głębi duszy jest zwyczajnym chłopcem, uwielbia lody, jazdę na rowerze i jest fanem „Gwiezdnych wojen”. Jednak w wyniku bardzo rzadkiej mutacji genów chłopiec urodził się ze zdeformowaną twarzą. Pomimo 27 przebytych operacji jego wygląd nadal budzi w innych bardzo skrajne emocje. Do tej pory, otoczony ogromną miłością przez rodziców i siostrę, uczył się w domu. Wkrótce jednak opuszcza bezpieczny dom rodzinny i rozpoczyna naukę w szkole. Nowa sytuacja jest dla niego niezwykle ciężka, chłopiec codziennie spotyka się z poczuciem odrzucenia, brakiem akceptacji i jawną niechęcią rówieśników. Po pewnym czasie jednak, dzięki pogodzie ducha, odwadze i dobremu sercu, August zdobywa uznanie otoczenia.

Cudowny chłopak” to książka mówiąca o miłości, akceptacji, zrozumieniu i otwartości na drugiego człowieka. Pełno w niej niezwykle wzruszających, ale także zabawnych momentów. Książka napisana jest bardzo prostym językiem i podzielona na krótkie rozdziały. Dzięki zastosowaniu w niej narracji wielogłosowej możemy poznać punkt widzenia nie tylko Augusta, ale także jego siostry i przyjaciół. Powieść sklasyfikowano jako literaturę dziecięcą, ale polecam ją wszystkim czytelnikom, bez względu na wiek.

 

„Zdarza się czasem, że widzisz człowieka i nie możesz sobie wyobrazić, jak to jest być kimś takim, na przykład osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim albo nie może mówić. Ja jednak wiem, że właśnie tak widzą mnie inni ludzie (…) Ale we własnych oczach jestem po prostu sobą. Zwykłym dzieciakiem”

Dominika Mazur

Książkę wypożycza biblioteka BPMiG Ząbkowice (oddział dla dzieci). Wcześniejsze wydanie pt. „Cud chłopak” - szukaj jej także w swojej bibliotece!

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 23 godz temu
poniedziałek, 18.6.2018 10:03
1
poniedziałek, 18.6.2018 10:01
piątek, 15.6.2018 11:10
piątek, 15.6.2018 10:52
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa