komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 22 lipca 2018

Marii, Magdaleny

Chciała odpocząć w Zakopanem... Straciła pieniądze i nerwy

wtorek, 9.1.2018 09:25 , komentarze: 8 , odsłony: 8031
kategorie artykułu:

Mieszkanka powiatu ząbkowickiego chciała wypocząć w pięknych plenerach Zakopanego. Niestety, padła ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze na tzw. wirtualne apartamenty.

fot. ilustracyjne, pixabay

 

- 27-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego wpłaciła ponad tysiąc złotych zaliczki za wczasy w Zakopanem, ale padła ofiarą oszustów, gdyż okazało się, że nie ma takiego pensjonatu - mówi kom. Ilona Golec z ząbkowickiej policji.

Kobieta została oszukana przez osoby wyłudzające pieniądze metodą na tzw. wirtualne pensjonaty. Polega ona na umieszczaniu w internecie, na portalach aukcyjnych, na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych w Zakopanem lub innych miejscowościach. Oferowane miejsca są bardzo atrakcyjne pod względem warunków, lokalizacji oraz ceny. Kuszą pięknymi zdjęciami wspaniałych apartamentów lub urokliwych domków w góralskim stylu oraz widokami na Tatry. W rzeczywistości jednak oferty te mają na celu wyłącznie wyłudzenie pieniędzy w postaci zaliczki, po czym wszelki kontakt z oferentem ulega zerwaniu.

Zakopiańska policja ostrzega przed tym procederem, gdyż zgłasza się do niej coraz więcej poszkodowanych osób.

-  Ten sposób oszustwa to już nie tylko prymitywne próby wyłudzenia pieniędzy na nieistniejące pensjonaty pod nieistniejącymi adresami. Przestępcy coraz częściej podszywają się pod istniejące firmy, hotele, pensjonaty, pośredników wynajmujących rzeczywiste apartamenty. Na stronach internetowych takich podmiotów zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego, tak, aby wpłacona zaliczka trafiała do przestępcy, a nie do prawdziwego przedsiębiorcy. Preparowane są również strony internetowe łudząco podobne do prawdziwych lub wykorzystujące znajdujące się tam dane takie jak numery nip, regon, nazwisko właściciela itp. - przestrzegają funkcjonariusze z Zakopanego.

Niedługo zaczniemy rezerwować wakacyjne pobyty w wielu kurortach. Jak ustrzec się przed oszustwem?

  1. Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę - działanie w pośpiechu nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  2. Nie dajmy się nabrać na super okazje cenowe. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji - ogromna różnica powinna wzbudzić podejrzenia.
  3. Decydując się na konkretną lokalizację sprawdźmy czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu- w przypadku oszustwa są one spreparowane - zasięgnijmy opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej ,,anonimowe” tym bardziej podejrzane.
  4. Sprawdźmy czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
  5. Dokładnie sprawdźmy dane obiektu.
  6. Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby które już tam były.
  7. Jeżeli obiekt działa legalnie powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce sprawdź kwaterę możemy sprawdzić legalność kwater działających na terenie Zakopanego, pozostałe obiekty możemy sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)
  8. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
  9. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór osoby w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do jej uczciwości.
  10. Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te które wysyłaliśmy jak i te, które otrzymaliśmy.

 

 

 

Wasze komentarze

Mieliśmy jechać razem jestem w szoku
czwartek, 11.01.2018 20:14 autor: Sąsiad
bywa i tak
środa, 10.01.2018 23:23 autor:
A Przedgórze Sudeckie kurortami stoi..
wtorek, 09.01.2018 19:36 autor: Góry
Jakie kurorty?
wtorek, 09.01.2018 20:05 autor:
Jest więcej tylko jedna się przyznała
wtorek, 09.01.2018 14:47 autor:
wtorek, 17.7.2018 19:49
4
poniedziałek, 16.7.2018 13:37
poniedziałek, 16.7.2018 10:57
4
wtorek, 10.7.2018 13:54
wtorek, 10.7.2018 09:44
2
poniedziałek, 9.7.2018 13:11
16
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
DYWANY WYKŁADZINY
DYWANY WYKŁADZINY
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC