komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

środa, 24 października 2018

Rafala, Marcina

Stacja Literatura 22: "Mecenat dla literatury"

czwartek, 15.6.2017 09:15 , komentarze: 0 , odsłony: 1390
kategorie artykułu:

W ramach Stacji Literatura (8–9 września) po raz drugi odbędzie się Europejskie Forum Literackie. Tym razem tematem przewodnim międzynarodowej debaty stanie się "Mecenat dla literatury". Realizatorzy wydarzeń literackich coraz częściej mówią o kłopotach ze zdobywaniem funduszy. W wielu krajach ich działania uzależnione są od państwowych i samorządowych dotacji, brakuje mecenatu fundacji, prywatnych osób i firm. Coraz rzadziej realizowane są duże projekty edukacyjne, które kładą nacisk na długoterminową pracę z konkretnymi grupami odbiorców. 


W trakcie drugiej edycji Europejskiego Forum Literackiego realizowanego w ramach unijnego programu Kreatywna Europa przyjrzymy się wszystkim tym zjawiskom. Zaprezentujemy wzorcowe modele mecenatu z całej Unii Europejskiej. Przeanalizujemy, jak od strony organizacyjnej oraz finansowej zarządzane są dzisiaj najciekawsze wydarzenia i projekty. 

O swoich doświadczeniach opowiedzą nam fundatorzy i dyrektorzy fundacji, koordynatorzy projektów oraz przedstawiciele Miast Literatury UNESCO. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co należy zmienić, by zaradzić najważniejszym problemom, z jakimi borykają się dzisiaj organizatorzy, poszukamy również nowych pomysłów na finansowanie działań literackich.

Zaplanowano dwie debaty, które inaugurować będą dwa kolejne festiwalowe dni. W pierwszej z nich, "Projekt literatura", udział wezmą: Urszula Chwalba, koordynatorka Miasta Literatury Kraków, Vera Michalski-Hoffmann, fundatorka fundacji im. Jana Michalskiego, oraz Maja Pflüger, wicedyrektorka Fundacji im. Roberta Boscha. 

Uczestnikami drugiej debaty – "Pomysł na literaturę" – będą: dyrektor programowy z Literarisches Colloquium Berlin Thorsten Dönges, dyrektor programowy z SabirFest Biagio Guerra oraz dyrektor programowy z Highlight Arts Ryan Van Winkle. Obie dyskusje poprowadzi Zofia Król – redaktor naczelna magazynu "Dwutygodnik". 

Punktem wyjścia do każdej z rozmów będą ankieta przeprowadzona wśród kilkudziesięciu literackich menadżerów z całego świata oraz odpowiedzi zaproszonych gości na pytania opracowane przez Artura Bursztę, które publikowane są w biBLiotece na stronach internetowych Biura Literackiego. 

PRZYPOMINAMY: 

W drugim tygodniu września odbędzie się 22. edycja najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Odważna decyzja o wyprowadzce imprezy z Wrocławia (i to w roku, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury), lokalizacja na pograniczu polsko-czeskim, nowa formuła podkreślona zmianą nazwy z Portu Literackiego na Stację Literatura – to wszystko sprawiło, że udało się przywrócić wydarzeniu coś, co zatraciły Port i wiele imprez organizowanych w dużych miastach. W liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie, w obecności czterystu osób z trzydziestu krajów, najważniejsza była literatura: autorzy, książki i czytelnicy. Festiwal znowu broni pozycji uznawanych przez medialno-polityczny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebia ułatwionym gustom, promuje zupełnie nowe zjawiska, przypomina niesłusznie zapomniane, szuka nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetruje pogranicze poezji i prozy, rozszerza przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami pisarstwa światowego, a w Polsce kompletnie nieznanych.

Motywem głównym programu będzie hasło „Życie, miłość, śmierć” – trzy najważniejsze tematy literatury. Dotarcie na festiwal będzie łatwiejsze dzięki specjalnemu transportowi z Krakowa, Poznania i Warszawy. Wydarzenia odbywać się będą w Stroniu Śląskim w byłej stacji PKP między godziną 12:00 a 20:00, a przed południem w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort

 

Wasze komentarze

piątek, 14.9.2018 09:11
czwartek, 13.9.2018 11:15
środa, 12.9.2018 13:22
piątek, 7.9.2018 09:21
czwartek, 6.9.2018 10:28
środa, 5.9.2018 12:02
poniedziałek, 13.8.2018 14:14
piątek, 10.8.2018 10:42
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork