komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Lucji, Wilhelma

[FOTO, WIDEO] Międzynarodowe ćwiczenia strażaków na fortach

poniedziałek, 16.10.2017 16:08 , komentarze: 4 , odsłony: 6269
kategorie artykułu:

W sobotę 14 października na forcie Donjon w Srebrnej Górze odbyły się międzynarodowe ćwiczenia służb ratunkowych z Polski, Niemiec i Czech.

To kolejna już seria wspólnych ćwiczeń na terenie gminy Stoszowice, których inicjatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna w Budzowie.


W sobotę ćwiczenia poprzedzone były szkoleniami: w Budzowie w zakresie ratownictwa technicznego na wrakach pojazdów, natomiast w Srebrnej Górze przygotowano ćwiczenia z zakresu ruchu drogowego i ćwiczenia wysokościowe.

Kulminacyjny moment miał miejsce na fortach srebrno górskich, gdzie po godzinie 13.00 ratownicy musieli zmierzyć się ze zdarzeniem masowym, w którym wiele osób z różnymi obrażeniami potrzebuje pomocy. 


W ćwiczeniach brały udział jednostki z gminy Stoszowice, OSP Ostroszowice, niemieckie THW z Berlina, strażacy z czeskich Skalic, ratownicy Pogotowia Ratunkowego, studenci, wykładowcy i przedstawiciele władz z Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku oraz policja.

Scenariusz zakładał w początkowej fazie pomoc paralotniarzowi, który utknął na drzewie. Następnie doszło do nieszczęśliwego zdarzenia na twierdzy - w kazamatach nastąpił wybuchu,  w skutek którego wiele osób zostało poszkodowanych.
Ratownicy musieli dojechać na parking przy twierdzy, a  następnie ze względu na trudno dostępny teren zabrać ze sobą niezbędny sprzęt ratowniczy i przetransportować go na miejsce akcji.
Początkowo dowodzący akcją dokonali rozpoznania i przeprowadzono segregację poszkodowanych, do których trzeba było dotrzeć, wykonać dostęp, czy uwolnić spod zawalonych elementów konstrukcji. Następnie dokonywano wstępnego zaopatrzenia bądź udzielania pomocy w zależności od obrażeń. Wszystkie osoby poszkodowane zostały ewakuowane do punktu zbiorczego i medycznego, który znajdował się na dziedzińcu twierdzy w specjalnym namiocie. Dodatkowo część osób poszkodowanych trzeba było odszukać na koronie i innych obiektach twierdzy, gdyż przez stres oddaliły się z miejsca wypadku.


Trudno dostępny teren, brak oświetlenia, dodatkowo zadymione pomieszczenia, realistyczne przygotowanie pozorantów-statystów oraz efekty dźwiękowe dały możliwość przećwiczenia współdziałania różnych służb w sytuacji wypadku masowego.


Całości przyglądali się turyści i zaproszeni goście między innymi:

Prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP - Zbigniew Drozd, przedstawiciele zarządu powiatowego OSP - Piotr Ogielski, Prezes Zarządu Gminnego OSP - Andrzej Pasternak, zastępca dowódcy JRG w Ząbkowicach Śl. Tomasz Mądry, zastępca komendanta policji w Ząbkowicach Śl. Ryszard Mazurkiewicz, wójt gminy Paweł Gancarz, prezes Twierdzy Srebrna Góra Emilia Pawnuk, dyrektor GOKSiR Norbert Szandrowski,  rektor i kanclerz Wyższej Szkoły Medycznej w Kłodzku.

Po zakończonych ćwiczeniach odbyło się wspólne podsumowanie ćwiczeń, na którym podziękowano osobom, instytucjom i sponsorom zaangażowanym w przygotowanie ćwiczeń. 
Na zakończenie wręczono również jubileuszowe podziękowania dla prezesa OSP w Budzowie – Jana Buły za długoletnią działalność w strukturach OSP oraz pełnienie funkcji prezesa.

 

 [Pełna galeria zdjęć niedostępna na stronie mobilnej]

 
Nowy wątek


Wasze komentarze

Tak jak pisałem wcześniej OSP Budzów w 2017 10/10
wtorek, 17.10.2017 08:00 autor: Zawodowy
Było na co popatrzeć:) super współpraca i ćwiczenia w pięknej...
poniedziałek, 16.10.2017 18:06 autor: Mieszkaniec123
Brawo OSP Budzów !
poniedziałek, 16.10.2017 17:27 autor: mieszkaniec
Panie Łukaszu Sikorski, jest Pan wielki! Oby tak dalej,...
poniedziałek, 16.10.2017 17:22 autor: Strażak
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa