komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
MPK
LOTTO
FORUM

wtorek, 20 listopada 2018

Anatola, Sedzimira

To pierwszy taki zabieg w Polsce! We Wrocławiu zoperowali guzy odbytnicy nowatorską metodą [FOTO]

czwartek, 5.5.2016 16:04 , komentarze: 0 , odsłony: 5098
kategorie artykułu:

W Dolnośląskim Centrum Onkologii przy pl. Hirszfelda chirurdzy onkologiczni z Włoch, dr Andrea Muratore i jego asystent Andrea Failla z Turynu, wykonali pokazowy zabieg usuwania guzów odbytnicy metodą laparoskopową. Zoperowany został 60-letni mężczyzna, pacjent DCO. 

Fot. Agnieszka Czajkowska

Metoda nazywana jest "taTME" (ang. transanal total mesorectal excision) i polega na laparoskopowej resekcji guzów przez odbyt.

Metoda ta jest stosowana w ośrodkach onkologicznych w Europie od 2009 roku, ale wciąż jest modyfikowana i badana. W Polsce nie stosuje jej na razie żaden szpital. - Jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom dostęp do tej metody leczenia, mamy już część potrzebnego sprzętu - zapewnia prof. Marek Bębenek, kierownik chirurgii onkologicznej w DCO. - Jednak najważniejsze są umiejętności zespołu chirurgicznego. Już szkoliliśmy się w Hiszpanii i we Włoszech i będziemy to kontynuować. Dzisiejszy, pokazowy zabieg to kolejny etap. Tego typu operacje są korzystniejsze dla pacjenta, ale wymagają niezwykłej precyzji od chirurga. 

Metoda "taTME" pozwala na uniknięcie w wielu przypadkach konieczności wyłonienia przetoki kałowej na brzuchu (tzw. kolostomii).  Po zabiegu pacjent szybciej dochodzi do siebie, może wyjść do domu już po 4 dniach (po tradycyjnej operacji po 10).

Prof. Bębenek: - To już jest nowoczesna medycyna. Istotne w tej metodzie jest to, że staramy się leczyć tak, żeby możliwie nie okaleczać chorego i sprawić, żeby zachował dobrą jakość życia.

Dr Muratore jest specjalistą chirurgii laparoskopowej. Wykonał już ponad 100 zabiegów metodą taTME.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i mężczyzn na Dolnym Śląsku. Rocznie zapada na niego od 1500 do 1600 osób.

Mat. DCO

 

Wasze komentarze


środa, 14.11.2018 11:41
5
New-House
Sklep AZE
monitoring GPS
Wypożyczalnia osuszaczy
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Teagle
biura do wynajęcia
części Samsung
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Kserokopiarki