komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 22 czerwca 2018

Pauliny, Tomasza

EduBiblioSfera: Współczesny TERRORYZM

czwartek, 5.10.2017 00:00 , komentarze: 3 , odsłony: 1861
kategorie artykułu:

Bez wątpienia terroryzm jest obecnie jednym z kluczowych zagrożeń świata i człowieczeństwa.

Nie ma jednoznacznej, obowiązującej definicji tego zjawiska. Jedna z nich może brzmieć tak: nielegalne użycie siły przeciw osobom lub własności, którego celem jest wymuszenie określonego zachowania. Jeśli działania terrorystyczne zmierzają do zmiany rządu lub systemu państwa, oderwania części terytorium jakiegoś kraju itd. to mówimy o terroryzmie politycznym. Kiedy motywacją są czynniki materialne np. porwanie dla okupu, szantaż itd., chodzi o terroryzm kryminalny. Bywa on zresztą drogą zdobycia środków na prowadzenie terroryzmu politycznego. Najprościej i najogólniej – terroryzm to wykorzystanie strachu, grozy po to, żeby osiągnąć określony cel polityczny, społeczny czy  religijny. I – co ważne - akt ten nie jest przeprowadzany z pozycji państwa, w imieniu jakiegoś kraju. Jest wyrazem dążeń samozwańczych, ekstremalnych ze społecznego punktu widzenia.

Terroryzm od wielu lat wzbudza lęk na całym świecie, a nasilił się pod koniec lat 90. XX w. Doniesienia o kolejnych zamachach wzmagają poczucie zagrożenia, a informacje przekazywane przez media budują mit terrorysty: skrzyżowanie Dartha Vadera z Jamesem Bondem. Bezlitosny, skuteczny, barbarzyński. Działający w ramach struktur przypominających połączenie organizacji przestępczej z administracją państwową. Można przyjąć, że w tej chwili najgroźniejszymi grupami terrorystycznymi na świecie są tzw. państwo islamskie oraz Al-Kaida czyli organizacje o podłożu fundamentalizmu religijnego. Ich brutalni ekstremiści przekształcili się w armię dżihadystów, do której należą międzynarodowi ochotnicy ścinający głowy zakładników z Zachodu. A przede wszystkim – w warstwie zbiorowej – przeprowadzający masowe ataki terrorystyczne, na czele z zamachem na World Trade Center w 2001 r., niemal symbolem zjawiska.

Terroryzm to także zamachy wymierzone w zbiorowości ludzkie lub pojedyncze osoby, przeprowadzane przez samozwańczych „wojowników”, o cechach patologicznych, których chyba najlepszym przykładem jest Norweg Andreas Breivik, który zgładził w 2011 r. 77 osób, nie licząc rannych. Takie samotne wilki, osoby bez większego społecznego znaczenia, w aktach terroryzmu mogą dostrzec szansę zapisania się w dziejach ludzkości.

Ponieważ terroryzm powoduje wzrost niepewności egzystencjalnej, wywołuje lęk, a w konsekwencji zwiększa potrzebę domknięcia poznawczego, zamknięcia się w monolicie jednej kultury. W takiej sytuacji poszukuje się prostych rozwiązań, pewności i bezpieczeństwa.  Z jednej strony rośnie identyfikacja z kulturowo własną grupą, z drugiej umacniają się negatywne postawy wobec innych grup. Społeczeństwo staje się bardziej przychylne dla prymitywnych metod walki z terroryzmem: budowania murów, przemocy wobec pojmanych, a nawet wojny. Co zdarzyło się w Afganistanie po ataku na WTC.

Jakże skomplikowanym, wielowymiarowym zjawiskiem jest współczesny terroryzm, jak mu zapobiegać, jak sobie z nim radzić, podpowiadają m.in. dzisiaj prezentowane publikacje książkowe.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Wasze komentarze

NIE DLA ISLAMU W EUROPIE.
czwartek, 05.10.2017 00:22 autor: NIE DLA ISLAMU W EUROPIE.
czwartek, 7.6.2018 08:34
piątek, 23.3.2018 12:33
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa