komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 24 czerwca 2018

Jana, Danuty

ZACZYTANI... Jay Asher "13 powodów"

piątek, 22.9.2017 09:04 , komentarze: 0 , odsłony: 2468
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Iwona Małozięć.

 

Jay Asher, 13 powodów, Rebis 2017

 

Nastoletni chłopak, Clay Jensen, otrzymuje tajemniczą przesyłkę. W jej środku Clay znajduje 7 kaset magnetofonowych. Kiedy zaczyna ich słuchać, okazuje się, że to nagrane wypowiedzi jednej ze znajomych ze szkoły. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że bohaterka nagrań – Hannah Baker, dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo.  Kasety są jej wyznaniem, podaje w nich 13 powodów, dlaczego zechciała odebrać sobie życie. A Clay jest właśnie jednym z nich.

„13 powodów” to debiutancka powieść Jaya Ashera, wydana w Stanach w roku 2007. W Polsce stała się popularna przede wszystkim dzięki serialowi wyprodukowanemu przez Netflix. Jest to powieść skierowana głównie do młodzieży, jednak i dorosły z przyjemnością odda się lekturze. A dlaczego warto ją przeczytać? Nie będę podawała, aż trzynastu powodów, myślę, że wystarczy ich tylko kilka.

Powieść Jaya Ashera czyta się jak dobrą sensację. Podróż Clay’a po mieście według wskazówek Hannah  i poznawanie coraz mroczniejszych tajemnic dziewczyny i jej znajomych śledzi się z zapartym tchem. Nie ukrywam, niektóre motywy wymienione przez bohaterkę były dla mnie zbyt błahe, wydumane. Okres buntu mam już za sobą, jednak to co dla mnie wydaje się małym kłopotem, dla kogoś w wieku nastoletnim może okazać się problemem nie do pokonania. 

Książka porusza również temat plotek oraz ich wpływu na nastolatków. Hannah staje się ofiarą jednej z nich, co ma niebagatelny wpływ na jej życie. Czytając powieść obserwujemy jak mała plotka powoduje lawinę zdarzeń niszczących psychikę młodej dziewczyny. Cały czas wybrzmiewają mi w uszach słowa Hannah: „Nikt nie wie ze stuprocentową pewnością, w jakim stopniu jego postępowanie odbija się na życiu innych. Bardzo często nie mamy choćby bladego pojęcia. Mimo to robimy, co nam się żywnie podoba." Może po przeczytaniu powieści, część z nas zastanowi się, zanim skłamie na temat danej osoby, może nie będzie przekazywał negatywnych opinii dalej?

Jak już wspomniałam, jest to powieść przeznaczona głównie dla młodzieży, jednak rodzice też mogą się z nią zapoznać. Zachęca ona bowiem do obserwacji własnych dzieci i rozmów z nimi. Podkreśla, jakie mogą być pierwsze symptomy myśli samobójczych i jak ważne dla młodych ludzi jest wsparcie i akceptacja.

„13 powodów” skłania również do refleksji. Jest powieścią smutną, ale dającą nadzieję na to, że możemy uczynić świat lepszym. Warto sięgnąć po nią aby spojrzeć na świat cudzymi oczami, zapoznać się z problemami nurtującymi współczesną młodzież i zastanowić się nad własnym życiem. Polecam!  

 

Iwona Małozięć

 

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna w Ciepłowodach, szukaj jej także w swojej bibliotece,  szukaj jej także w swojej bibliotece. 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 7.6.2018 08:34
piątek, 23.3.2018 12:33
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele