komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 18 stycznia 2021

Piotra, Małgorzaty

ZSP Ciepłowody: "Żelazne damy, kobiety które zbudowały Polskę" - recenzja spotkania autorskiego

środa, 2.12.2020 15:09 , komentarze: 0 , odsłony: 487
kategorie artykułu:

Recenzja spotkania autorskiego z Kamilem Janickim autorem książki "Żelazne damy, kobiety które zbudowały Polskę"

 

We wtorek 17 listopada 2020 roku miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Kamilem Janickim, autorem książki "Żelazne damy, kobiety które zbudowały Polskę". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Sztukupuku. W spotkaniu wzięli udział: autor, historyk, twórca portalu WielkaHistoria.pl - Kamil Janicki, dziennikarka portalu Interia - Agnieszka Maj oraz Dorota Felcenloben – polonistka ucząca w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Ciepłowodach. W spotkaniu na platformie Clickmeeting uczestniczyli ludzi z całej Polski: Warszawy, Krakowa, Olkusza, Wrocławia oraz mieszkańcy pow. ząbkowickiego.

Celem wydarzenia było omówienia najnowszej książki Kamila Janickiego. Autor opowiedział o tym, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywały kobiety w początkach istnienia państwa polskiego, czyli za czasów Piastów, mianowicie Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Pisarz wspomniał o kobietach, które miały wysoką rangę w społeczeństwie, co wiązało się zwykle z różnymi problemami politycznymi oraz zagrożeniami, takimi jak porywania. Kobiety stawały się zakładniczkami, żyły w bardzo niebezpiecznych i niespokojnych czasach. Dowiedzieliśmy się wiele na temat pochodzenia Ody Miśnieńskiej – czwartej żony Bolesława Chrobrego. Autor opowiadał o jej życiu oraz wykształceniu zdobytym dzięki naukom w klasztorze. O tym nie przeczytamy w podręcznikach oraz zwykłych książkach historycznych. Wyjątkowy sposób prowadzenia, dużo interesujących wątków sprawiło, że pisarz zasłużył sobie na uznanie. Ponadto wzbudził zaciekawienie i chęć zgłębienia historii Polski tego okresu.

Kamil Janiki zaciekawił mnie też swoją wiedzą na temat życia zwykłej rodziny, opowiadał o życiu w mieście oraz na prowincji. Ukazał wiele ról kobiet i ogromne zaangażowanie. „Kiedy mąż umierał w rodzinie, to kobieta musiała przejąć jego prace lub ożenić się jak najszybciej z nowym, inaczej nie dałaby sobie rady sama" - powiedział Kamil Janicki.

Uważam, że warto było skorzystać z tego spotkania, które nie tylko mnie zainteresowało, ale też nauczyło więcej o kobietach i zmieniło moje spojrzenie na czasy Piastów. Sam pisarz opowiedział w sposób ciekawy i interesujący. Kto nie był – niech żałuje. Bardzo polecam przeczytanie też samej książki, która zapewne ukazuje jeszcze więcej tajemniczych wątków.

 

Filip Gryk-Waloszek,

uczeń kl. 8 ZSP w Ciepłowodach

 

 

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 14.1.2021 18:48
środa, 13.1.2021 11:30
poniedziałek, 11.1.2021 11:31
poniedziałek, 11.1.2021 10:10
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa