Złoty Stok: Projekt „Matematyka w zawodach naszych rodziców”

poniedziałek, 31.1.2022 10:53 1697 0

W terminie od 9.09.2021 do 26.01.2022 uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Złotym Stoku brali udział w projekcie pod nazwą „Matematyka w zawodach naszych rodziców”  w ramach projektu grantowego „mPotęga” realizowanego przez Fundację mBanku.

„mPotęga” to program, który popularyzuje matematykę wśród uczniów. Ma pokazać, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Zachęca także nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki, aby przezwyciężyli rutynę i schematy.

VIII edycja Programu mPotęga była skierowana do szkół podstawowych, wyższych, organizacji pozarządowych, bibliotek i grup nieformalnych z całej Polski. Nasza szkoła znalazła się wśród 161 szkół, które zostały zakwalifikowane do programu z dofinansowaniemw kwocie 7383,35zł.Działania projektowe skierowane do uczniów klas VII– VIII ukierunkowane były na ukazywanie praktycznego zastosowania matematyki w życiu codziennym, odkrywania powiązań matematyki z zawodami wykonywanymi przez rodziców uczniów. Celem realizacji projektu było także rozwijanie zdolności poznawczych uczniów oraz przedsiębiorczości, kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów, a także angażowanie rodziców do wspólnych działań. Nad realizacją projektu czuwały nauczycielki: Konstancja Nowakowska, Gabriela Pluciak i Edyta Przedwojewska.

Projekt przez innowacyjność działań warsztatowych wyjaśnił uczniom, że każdy wykonywany zawód jest związany z matematyką w różnym wymiarze.

We wrześniu dokonano rekrutacji uczniów kl. 7-8 do udziału w projekcie. Ustalono harmonogram spotkań. Przygotowano plakaty informujące uczniów o realizacji projektu. Zamówiono materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć w ramach projektu. Nawiązano kontakt z rodzicami, którzy podzielili się wiedzą nt. wykorzystywania matematyki w zawodach, które wykonują. Odbyło się 5 warsztatów dla uczniów.

Pierwsze spotkanie “Drewniana matematyka” odbyły się w plenerze. Pan leśnik opowiedział o swojej pracy i wykorzystaniu w niej matematyki. Uczniowie mierzyli średnicę kłody drewna za pomocą średnicomierza (klupa) w połowie jej długości oraz długość kłody, aby obliczyć objętość walca. Następnie obliczali, dla celów transportowych, ile metrów sześciennych drewna można załadować na samochód ciężarowy. Drugim zadaniem było obliczenie, ile metrów przestrzennych drewna powstanie z danej ilości metrów sześciennych dłużycy. Uczniowie obliczyli, ile potrzeba samochodów drewna, aby wyprodukować jeden samochód okleiny. Spotkanie zostało zakończone wspólnym ogniskiem.

Na zajęcia “Remontowa matematyka” zaproszony został rodzic prowadzący własną firmę budowlaną. Wyjaśnił uczniom od czego należy zacząć planując remont mieszkania, sali lekcyjnej. Uczniowie po wysłuchaniu informacji przystąpili do mierzenia sal lekcyjnych i sporządzenia kosztorysu. Na zakończenie zaprojektowali posadzkę (parkietaż).

          Niewiele osób wie, że w kuchni można spotkać matematykę. O tym wszystkim opowiadał nam zaproszony rodzic na kolejnym spotkaniu projektowym “Smaczna matematyka”. Uczniowie dowiedzieli się, co należy wziąć pod uwagę, aby powstał smaczny, zdrowy i kaloryczny obiad oraz jak zaplanować swój tygodniowy jadłospis. Na zajęciach przygotowali smaczną sałatkę owocową. Ich zadanie polegało na obliczeniu kaloryczności dania na podstawie wagi produktu i ilości kalorii w 100g. Swoje obliczenia sprawdzili i potwierdzili w aplikacji „kalkulator kalorii”. Spotkanie zakończyło się wspólną degustacją, było smacznie i zdrowo.

Podczas “Kredytowej matematyki” uczniowie od zaproszonego rodzica dowiedzieli się co to jest pożyczka, kredyt bankowy, co składa się na koszt pożyczki, kredytu, na czym polega spłata pożyczonej kwoty. Uczniowie po zajęciach wiedzą, że każdą pożyczkę oraz kredyt należy oddać, że warto planować i kontrolować swój budżet, podejmować przemyślane decyzje.

Największą atrakcją “Pachnącej matematyki” było tworzenie przez uczniów niepowtarzalnych mydełek ze swoją ulubioną nutą zapachową. Uczniowie wybierali kształt, kolor i zapach oraz wykorzystywali do dekoracji płatki różane, owoce malin, lawendę oraz ziarenka kawy.

W styczniu odbył się apel podsumowujący projekt, podczas którego nastąpiło przedstawienie nagrodzonych prac biorących udział w konkursie na prezentację multimedialną “Matematyka w zawodach rodziców” oraz wręczenie nagród i upominków dla wyróżnionych uczniów. Apel zakończono wspólną fotografią z zaproszonymi gośćmi: burmistrzem Złotego Stoku Grażyną Orczyk i zastępcą burmistrza Mirosławą Słowiak.

Rodzicom biorącym udział w projekcie: Annie Grochowskiej-Mielnik, Monice Król, Rafałowi Beceli, Januszowi Jankojciowi, Ryszardowi Pluciakowi dziękujemy za przekazaną wiedzę, zaangażowanie oraz znakomitą atmosferę podczas warsztatów.

 

Nauczyciele matematyki Szkoły Podstawowej w Złotym Stoku 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)