komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 9 maja 2021

Bozydara, Grzegorza

Zatrzymano podejrzanego o użycie zgubionej przez 22-latkę karty bankomatowej

piątek, 25.9.2020 09:45 , komentarze: 1 , odsłony: 2171
kategorie artykułu:

 Policja zatrzymała podejrzanego o przywłaszczenie i użycie karty bankomatowej zgubionej przez 22-letnią mieszkankę powiatu ząbkowickiego. Wbrew pozorom za użycie cudzej karty grożą surowe konsekwencje. 

 

10 września 22-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego zgłosiła na policję, że zgubiła kartę bankomatową, a kto, kto ją znalazł dokonał nią kilku transakcji na kwotę 260 zł. 16 września policjanci zatrzymali 36-latka z powiatu ząbkowickiego, który jest podejrzany o przywłaszczenie i użycie karty. Po wykonaniu czynności został zwolniony.

Przypominamy, że znalezione przedmioty, które przedstawiają jakąś wartość lub dokumenty, a co za tym idzie, również karty płatnicze należy oddać właścicielowi lub przekazać do Biura Rzeczy Znalezionych. Pozostawienie ich i wykorzystywanie stanowi przestępstwo przywłaszczenia, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo Sąd Najwyższy orzekł, że „dokonanie płatności kartą płatniczą w formie tzw. płatności zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w posiadanie karty wbrew woli jej właściciela, stanowi przestępstwo kradzieży z włamaniem (art. 279 § 1 k.k.)" (wyrok SN z 22 marca 2017 r., sygn. akt III K 349/16), za co może grozić jeszcze wyższa kara, bo nawet 10 lat pozbawienia wolności. 

 Jednocześnie pamiętajmy, że że w przypadku zgubienia karty płatniczej lub podejrzenia, że ktoś mógł nam ją ukraść należy ją natychmiast zastrzec lub zawiesić (czasowo zablokować - to opcja dostępna w niektórych bankach). Zgubioną lub skradzioną kartę zastrzec można na infolinii swojego banku, w oddziale, w niektórych przypadkach także w bankowości elektronicznej. Można również zrobić to pod ogólnopolskim numerem telefonu uruchomionym specjalnie do zastrzegania kart przez Związek Banków Polskich: (+48) 828 828 828. Numer ten warto zapisać na liście kontaktów w swoim telefonie, aby w razie potrzeby nie tracić czasu na jego szukanie.

 

 

Wasze komentarze

Ale jak SĘDZIA przywłaszczy sobie czyjeś pieniądze na stacji benzynowej...
poniedziałek, 28.09.2020 07:50 autor: PROKURATURA
środa, 5.5.2021 13:36
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie