komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 31 października 2020

Urbana, Saturnina

Zasiłki chorobowe i opiekuńcze dla osób wykonujących zawody medyczne

czwartek, 17.9.2020 11:56 , komentarze: 0 , odsłony: 252
kategorie artykułu:

Na początku września przestały obowiązywać preferencyjne zasady dotyczące wysokości zasiłku chorobowego oraz możliwości świadczenia pracy w czasie zasiłku chorobowego i dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez osoby wykonujące zawód medyczny.

 

- 5 września 2020 r. stracił moc obowiązującą przepis, który przyznawał osobom wykonującym zawód medyczny, czyli lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym, zasiłek chorobowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 100 proc. wynagrodzenia- wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Obecnie osoby, które pracuje w szeroko rozumianym sektorze zdrowia, gdy zachorują na COVID-19 lub są w kwarantannie ma prawo do zasiłku chorobowego na ogólnych zasadach tak jak każdy ubezpieczony – dodaje Kowalska-Matis.

Oznacza to, że pracownik wykonujący zawód medyczny, który zakaził się COVID-19 w czasie pracy ma prawo do wynagrodzenia za czas zwolnienia lekarskiego na ogólnych zasadach tj. po wyczerpaniu 33 lub 14 dni wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (w przypadku pracowników) i w wysokości odpowiednio 70 proc. lub 80 proc. podstawy wymiaru (a nie 100 proc.). 

Osoby ubezpieczone, które wykonują zawód medyczny nie mają obecnie również możliwości otrzymania zasiłku chorobowego, jeżeli w czasie objęcia ich obowiązkową kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, pracują zdalnie zdalną na rzecz podmiotu wykonującego działalność leczniczą lub udzielają świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Nie mają również prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeżeli świadczą pracę w podmiocie leczniczym w ramach dyżuru medycznego w godzinach innych niż czas zwolnienia od wykonywania pracy w związku z osobistym sprawowaniem opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 lub dzieckiem niepełnosprawnym w wieku do lat 16 lub dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w wieku do lat 18 lub dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w wieku do lat 24 lub dorosłą osoba niepełnosprawną.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Województwa Dolnośląskiego

 

Wasze komentarze

środa, 28.10.2020 08:29
wtorek, 27.10.2020 11:53
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele