komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 13 czerwca 2021

Lucjana, Antoniego

Zarybianie Nysy Kłodzkiej pstrągiem potokowym

środa, 14.4.2021 16:07 , komentarze: 5 , odsłony: 3334
kategorie artykułu:

Po udanej zeszłorocznej akcji organizatorzy powtarzają inicjatywę zarybiania dolnośląskich rzek pstrągiem potokowym. Ponad 3 tony trafią do pięciu rzek i ich dopływów w regionie wałbrzyskim. Są to m.in. dwuletnie pstrągi pochodzące z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej. Akcję ratowania populacji tych ryb prowadzoną przez Polski Związek Wędkarski wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej, zimnej i dobrze natlenionej wody, szybkiego prądu wody i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. 

- W Polsce i na Dolnym Śląsku gatunek ten jest zagrożony przez susze, niskie stany wód oraz zanieczyszczenia ściekami komunalnymi, z upraw rolniczych oraz ferm hodowlanych oraz powtarzające się powodzie. Zagrożeniem dla tych ryb są także przeprowadzane prace regulacyjne, np. remonty w obrębie koryt rzek prowadzone z użyciem ciężkiego sprzętu, które niszczą siedliska oraz tarliska pstrąga – tłumaczy Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu

- Chcemy zwiększyć populację pstrąga potokowego w dolnośląskich rzekach. Z naszych rozmów z ichtiologami wynika, że tych ryb w regionie jest znaczniej mniej niż kiedyś i chcemy pomóc to zmienić - mówi Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Podczas akcji wypuszczone będzie około 650 tysięcy sztuk młodych pstrągów potokowych (wylęg żerujący i dwulatek) do rzek naszego województwa, m.in. do Ścinawki, Włodzicy, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej. 

- Koszt tegorocznego zarybiania to ponad 160 tys. zł z czego 60 tys. zł to dotacja z Funduszu – dodaje Bartłomiej Wiązowski.

- Aby narybek miał większe szanse by bezpiecznie dorastać i uniknąć drapieżników (w tym dużych pstrągów, które są kanibalami) wędkarze rozwozili je w różne miejsca wspomnianych rzek i ich dopływów. Następnie wypuszczali na płytkich bystrzach – komentuje Rafał Diug z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Od 2007 do 2020 roku z pomocą Funduszu wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 12 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 2,7 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ok. 1,7 mln złotych.

 

WFOŚiGW

 

Wasze komentarze

Hahah wędki w dłoń i do dzieła :)
czwartek, 15.04.2021 11:55 autor: Kłusownik
Po co te wiadomości nagłaśniać?! To zaproszenie kłusowników do działania!!!
czwartek, 15.04.2021 11:15 autor: Wędkarz nie mięsiarz.
czwartek, 10.6.2021 14:22
poniedziałek, 7.6.2021 08:32
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec