komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 26 kwietnia 2019

Marzeny, Klaudiusza

Zakład Gospodarki Odpadami - nowa spółka w Ziębicach już działa

piątek, 5.4.2019 07:47 , komentarze: 20 , odsłony: 4122
kategorie artykułu:

2 kwietnia została podpisana umowa na odbiór odpadów komunalnych wytwarzanych przez mieszkańców z terenu gminy Ziębice z nowym podmiotem. Zakład Gospodarki Odpadami to nowo powołana spółka, która w 100-proc. należy do gminy Ziębice.

Można powiedzieć, że po rocznej przerwie znów gmina Ziębice przejmuje kontrolę nad wywozem odpadów z nieruchomości znajdujących się na terenie gminy. 2 kwietnia podpisano umowę między Gminą Ziębice, reprezentowaną przez burmistrza Mariusza Szpilarewicza, a spółką Zakład Gospodarski Odpadami w Ziębicach (ZGO), reprezentowaną przez prezesa Jana Andryszczaka.

Trzeba przypomnieć, że 22.03.2018 r. rozstrzygnięto przetarg nieograniczony i zamówienie przyznano firmie FB Serwis Wrocław Sp. z o.o., tym samym miejska spółka ZUK - po wielu latach zajmowania się obsługą gminy - została pozbawiona najważniejszego źródła przychodów. ZUK przez ostatni rok, mimo dokonanej przez poprzednie władze gminy operacji dokapitalizowania w sierpniu 2018 roku w kwocie 530 tys. zł, zakończył rok stratą prawie 600 tys. zł. Osłabiony ZUK nie był w stanie konkurować w przetargu nieograniczonym z wielkimi firmami, często z obcym kapitałem. Kolejny przegrany przetarg mógł doprowadzić do likwidacji przedsiębiorstwa. Spółka ZUK nie spełniała też wymogów udzielenia zamówienia z wolnej ręki, w tzw. trybie in-house, bowiem wcześniej zaangażowała się w umowy świadczone na rzecz innych podmiotów niż gmina-właściciel. Jedynym rozwiązaniem umożliwiającym tryb z wolnej ręki było powołanie nowego podmiotu ze 100-procentowym udziałem gminy, który będzie świadczył usługi tylko na rzecz gminy.

Utworzenie nowego podmiotu daje nadzieję na uratowanie spółki miejskiej ZUK przed procesem upadłości, a jednocześnie jest jedyną formą utrzymania kontroli nad cenami wywozu śmieci w kolejnych latach. Z końcem marca br. za porozumieniem stron rozwiązano umowę z dotychczasowym operatorem, firmą FB Serwis. Ostatnie trzy miesiące to przede wszystkim operacja powołania, rejestracji i uzyskania wszystkich pozwoleń dla nowego podmiotu, a jednocześnie skomplikowana procedura udzielania zamówienia publicznego. Podpisanie umowy spółki ZGO z Gminą to również bardzo ważna informacja dla pracowników zarówno ZGO jak i ZUK - zostają utrzymane miejsca pracy, a przedsiębiorstwo, które do tej pory było skazane na likwidację, może mieć perspektywę stabilizacji.

- Dla nas to bardzo ważna sprawa, bo dzięki tej umowie i udzieleniu zamówienia swojej firmie mamy możliwość - mimo wzrostu kosztów np. za wywóz odpadów na składowisko regionalne w Gaci czy za opłaty środowiskowe, wzrostu płacy minimalnej, energii elektrycznej, paliwa - utrzymania dalej najniższych cen za wywóz odpadów nie tylko w powiecie, ale i regionie - informuje burmistrz Mariusz Szpilarewicz.

Burmistrz przypomina to, o czym mówił podczas styczniowej sesji: nie ma żadnego dodatkowego zatrudnienia, a część pracowników ZUK znalazło zatrudnienie w ZGO; obie spółki mają tego samego prezesa, który otrzymuje łącznie identyczne wynagrodzenie, gdy był prezesem tylko ZUK-u zatrudnionym pod koniec poprzedniej kadencji władz Ziębic; wynagrodzenie Rady Nadzorczej ZUK zostało obniżone o 2/3, a dotychczasowa Rada Nadzorcza została odwołana.

Warto dodać, że przepisy zamówień publicznych uniemożliwiają wyłonienie wykonawcy usługi wywozu odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych w trybie zamówienia z wolnej ręki. W tym przypadku konieczny był przetarg. I jako jedyna takim zleceniem zainteresowana była spółka miejska ZUK. Dla dużych rynkowych graczy to zlecenie o wartości kilkunastokrotnie niższej niż wartość całego rynku odpadów w gminie Ziębice, nie okazało się już atrakcyjne.  

UM Ziębice

 

Wasze komentarze

Przydało by się żeby Burmistrz przyjrzał się sp. Z.W.I.K, ceny...
piątek, 05.04.2019 08:20 autor: mieszkaniec
Tam to dopiero cyrki! Prywatny folwark!!!!
piątek, 05.04.2019 08:42 autor: Miś
Jeśli nawet śmieci zdrożeje o troszkę to ZUK będzie mógł...
poniedziałek, 08.04.2019 16:00 autor: Karo
Kocham Ziębice przeprowadzam się tam Bielawiak
piątek, 05.04.2019 15:16 autor:
dziękuję
piątek, 05.04.2019 17:53 autor: pracownik
Zobaczymy co z tego wyjdzie i czy rzeczywiście będziemy mieli
piątek, 05.04.2019 08:11 autor: mieszkaniec
W końcu ktoś myśli w tej gminie
piątek, 05.04.2019 08:48 autor:
Oj z tym myśleniem to bym nie przesadzał. Promować...
piątek, 05.04.2019 09:09 autor: Piotr

wczoraj, 20 godz temu
49
środa, 24.4.2019 14:37
8
środa, 24.4.2019 08:12
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA