komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 20 czerwca 2021

Diny, Bogny

Zakaz mentoli? Jestem na tak!

środa, 20.5.2020 14:34 , odsłony: 302
kategorie artykułu:

Jest coś, czego nie potrzeba potwierdzać badaniami naukowymi – mentolowy aromat papierosów uatrakcyjnia ich smak oraz zapach. Tego samego zdania są autorzy nowych przepisów unijnej dyrektywy, które już dzisiaj wchodzą w życie na terenie całej UE. Następuje przełomowy moment, ponieważ Unia Europejska wprowadza całkowity zakaz sprzedaży papierosów mentolowych, będącymi jednymi z najczęściej wybieranych przez palaczy.

Według decydentów, atrakcyjny smak papierosów zwiększa liczbę nałogowych palaczy. Robiąc wielki krok w przód, rząd liczy na zmniejszenie liczby osób, które codziennie sięgają po popularne mentole. Jednak, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Forum Konsumentów, palacze nie zamierzają całkowicie rzucać palenia, pomimo wprowadzanego zakazu. Część z nich deklaruje, że przekona się do tradycyjnej formy używki, ale reszta skłania się do wybrania wyrobów alternatywnych, które pozostaną legalnie dostępne na rynku.

W e-papierosach znajduje się płyn z nikotyną, który pozostanie do wyboru w mentolowych wariantach. Natomiast podgrzewacze tytoniu, jak pierwszy dostępny w Polsce system IQOS, również nie naraża konsumenta na skutki spalania tytoniu w prawie 800 stopniach Celsjusza jak w tradycyjnym papierosie. Podgrzewając wyrób do ok. 300 stopni minimalizuje się jego szkodliwe oddziaływanie dla organizmu. - Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza” – mówi profesor Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi i laureat grantu Komisji Europejskiej Innovative Medicines Initiative. Takie produkty nie wydzielają dymu ani popiołu – oznacza to, że stanowią ciekawą alternatywę dla palaczy, którzy nie zamierzają zrezygnować z palenia po wprowadzeniu nowych unijnych przepisów.

Decyzja Unii Europejskiej to ogromny cios dla tych, których pozbawi się dostępu do jednego z ulubionych wariantów używki, ale to działanie w szczytnym celu ochrony zdrowia. Warto pamiętać, że istnieją alternatywy umożliwiające legalne użytkowanie mentolowego aromatu, ale jedną z najlepszych decyzji i tak pozostanie całkowita rezygnacja z nikotyny, bo nie warto palić dlatego, że „lubię”. Może to czas, aby zadecydować o zdrowiu swoim i najbliższych?

 
piątek, 18.6.2021 09:38
środa, 16.6.2021 11:33
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie