ZACZYTANI... Zygmunt Miłoszewski "Kwestia ceny"

piątek, 9.4.2021 08:59 3093 1

Wisława Szymborska, noblistka 1996 r.,  powiedziała niegdyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem ząbkowickie bibliotekarki prezentują Państwu książki ciekawe, ważne, dyskutowane, wydane w ostatnim czasie. Dzisiaj lekturę poleca Natalia Jędrzejewska.

 Zygmunt Miłoszewski, Kwestia ceny, Warszawa 2020 W.A.B.

 

Zygmunt Miłoszewski odebrał niedawno laur „Bestseller Empiku 2020” w kategorii kryminał/sensacja/thriller za swoją powieść „Kwestia ceny”. Z tej okazji warto przybliżyć tę lekturę Czytelnikom naszej rubryki.

"Kwestia ceny" to kontynuacja czekającego właśnie na ekranizację, bestsellerowego "Bezcennego". Historyk sztuki Zofia Lorentz, jej mąż, ceniony marszand Karol Boznański oraz słynna złodziejka i hakerka Lisa Tolgsfors, czyli bohaterowie znani z poprzedniej części cyklu, tym razem nie zajmują się poszukiwaniem zaginionych dzieł kultury, tylko odkrywaniem mrocznych tajemnic świata nauki. Osobiście nie czytałam poprzedniej publikacji, ale nie przeszkodziło mi to w czerpaniu przyjemności z lektury.

Profesorka Zofia Lorentz (w ciekawy sposób) traci wygodną posadę w muzeum i powoli rozgląda się za nowym zajęciem. Zwłaszcza, że Karol, jej mąż, zaczyna z niewiadomych przyczyn powoli tracić pamięć. Dostaje propozycję odnalezienia pewnego rekwizytu (jak się okazuje – artefaktu) na dalekim Sachalinie. W innych okolicznościach pewnie by odmówiła, ale potrzebuje pieniędzy na drogą terapię męża. Szybko jednak się okazuje, że poszukiwania nie mają nic wspólnego z pracą w papierach.

W powieści pojawia się sporo postaci i na początku można się w niej trochę pogubić. Podobnie jest z miejscami, w których rozgrywa się akcja. Warto jednak czytać dalej, bo podczas zgłębiania lektury okazuje się, że Miłoszewski podjął udaną próbę napisania książki przygodowej, usytuowanej we współczesnych czasach i lekko operuje w niej współczesnym językiem. Być może jest to koncept nieco przesadzony jak na literaturę, ale podobnie jak filmy z Jamesem Bondem – dobrze się sprzedaje, a czytanie wszak powinno być również rozrywką i oderwaniem od rzeczywistości, więc na elementy mocno sensacyjne można czasem przymknąć oko.

Dodatkowo autor w powieści poukrywał wiele smaczków dla zorientowanego odbiorcy. Benedykt Czerski, wybitny naukowiec zesłany przez carskie władze na Sachalin to fikcyjna postać, ale mocno oparta na prawdziwych losach Bronisława Piłsudskiego, a jego imię i nazwisko to hołd dla polskich badaczy odległych zakątków Rosji, Syberii i Bajkału, Benedykta Dybowskiego i Jana Czerskiego. Z kolei Smuga, nazwisko jednego z głównych bohaterów to nawiązanie do postaci z serii książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego, nie zabrakło też odniesień do twórczości E. Niziurskiego czy J. Verne'a czy kultury współczesnej.

Miłoszewski znany jest również czytelnikom z działalności obywatelskiej. Oprócz odniesień do kultury, można znaleźć w książce wiele uwag na temat funkcjonowania w polskim społeczeństwie, oczywiście podanych z pewną dozą humoru. Nie zabrakło także tematów  poważnych, takich jak: zmiany klimatyczne i działania ludzkości prowadzące do samo destrukcji. Właśnie tego dotyczy tytułowa kwestia ceny. Oprócz rozrywki lektura wyzwala jeszcze refleksje, na które szary człowiek w codziennej gonitwie nie ma czasu, a nad którymi powinien się jednak czasem zastanowić każdy mieszkaniec naszej zmęczonej planety.

 

Natalia Jędrzejewska

 

Książkę wypożyczają biblioteki w Kamieńcu Ząbkowickim oraz w Ząbkowicach Śl., szukaj jej także w swojej bibliotece!

Odwiedź także funpage Ząbkowickie bibliotekarki, gdzie znajdziesz literackie ciekawostki i  konkursy! 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Czytelnik piątek, 09.04.2021 13:38
Autor znany i lubiany. Podobno niebawem kolejna część.