ZACZYTANI... Wojciech Chmielarz "Wyrwa"

piątek, 29.5.2020 10:49 2409 0

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie bibliotekarki. Dzisiaj lekturę poleca Natalia Jędrzejewska.

 

Wojciech Chmielarz, Wyrwa, Warszawa 2020 Marginesy

 

Wojciech Chmielarz stał się bardziej znanym w środowisku pisarzem po wydaniu powieści „Żmijowisko”, która została przeniesiona na ekran telewizyjny pod postacią serialu produkcji  CANAL+ z Pawłem Domagałą w roli głównej. To wydarzenie jeszcze bardziej wpłynęło na wzrost popularności autora.

Po bardzo słabej „Ranie”, Chmielarz powraca z nową książką pod tytułem „Wyrwa”. Reklamowana jest ona jako najlepsza publikacja w dorobku autora. Czy jest najlepsza – tego jeszcze nie przesądzajmy, wszak pisarz żyje i ma się dobrze, jednak jest na pewno ciekawsza i ambitniejsza od jej dwóch poprzedniczek.

„Wyrwa” określana jest gatunkowo jako thriller psychologiczny, jednak nie trzyma tak bardzo w napięciu jak typowe kryminały, bardziej skręca w stronę literatury obyczajowej. Najważniejszą rolę odgrywa tu jednak psychologia postaci.

Żona analityka Macieja Tomskiego, Janina, ginie na drodze pod Mrągowem w niejasnych okolicznościach. Początkowo uznawano, że straciła panowanie nad pojazdem, po kilku dniach dochodzenia służby informują męża, że jednak podejrzewają samobójstwo – Janina sama wjechała wprost pod pędzącą ciężarówkę.

Maciej zostaje sam z dwoma córkami i nie może w to uwierzyć. Dodatkowo żona powiedziała mu, że jedzie pod Kraków, a nie na Mazury. Zaczyna szukać informacji, co mogło wpłynąć na tak drastyczną decyzję Janiny. Po jakimś czasie okazuje się, że być może wcale nie znał swojej żony. Popadł w małżeńską rutynę i przegapił wiele ważnych rzeczy w ich wspólnym życiu.

Pierwszoosobowa narracja pozwala na sympatyzowanie z głównym bohaterem i oddanie jego emocji. Maciej podprogowo dąży do poznania prawdy o swojej żonie, chociaż będzie ona bolesna i bardzo niewygodna. W międzyczasie walczy o powrót do normalności dla swoich dwóch córek, stara się wrócić do pracy, w której wciąż jest niedoceniany, ponieważ przegapił swoją szansę na awans i tkwi na tym samym stanowisku już kilka lat. W miarę przewracania stron powieści być może będzie wiadomo, jak uda mu się wyjść z tak wielu życiowych zawikłań.

Książka wydaje mi się być swoistym ukłonem w stronę kobiet. Chmielarz bardzo dokładnie pokazuje, analizując życie Janiny, jak małżeństwo może być różnie widziane z dwóch perspektyw, jak często kobiety chowają swoje ambicje, marzenia do szuflady z powodu stygmatyzacji. Okazuje się potem, jak bardzo są nieszczęśliwe, jak bardzo niedoceniane przede wszystkim przez swoich mężów, którzy na dobre zamienili je w żony i matki i zapomnieli, że są też dziennikarkami, pisarkami, a przede wszystkim kobietami. Niech „Wyrwa” będzie refleksją nad tym, jak może skończyć się historia dwóch osób, które ślepną na potrzeby swoich partnerów i zatapiając się w codzienności, tracą poczucie, że wspólne życie to jednak coś więcej niż zakupy oraz kredyty.

Natalia Jędrzejewska

Książka już wkrótce na półkach Biblioteki Publicznej w Kamieńcu Ząbk., w Ciepłowodach i w Ząbkowicach Śląskich.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)