komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 23 lutego 2020

Romany, Damiana

ZACZYTANI... Sofia Lundberg "Czerwony notes"

piątek, 29.11.2019 09:24 , komentarze: 0 , odsłony: 1267
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca  Jadwiga Rogowska.

 Sofia Lundberg, Czerwony notes, Warszawa 2018 W.A.B.

 

Bardzo rzadko trafiają w obieg czytelniczy książki fabularne z bohaterami u schyłku życia. Tak jest w przypadku dziś prezentowanego utworu. „Czerwony notes” jest debiutem powieściowym szwedzkiej dziennikarki Sofi Lundberg. Główną  bohaterką powieści jest  96-letnia Doris, pogodna staruszka, która mimo samotności, niedołęstwa i starości nie utyskuje nad swoim losem.Życie osamotnionej, mieszkającej w  Sztokholmie kobiety, ożywiają cotygodniowe rozmowy z młodszą o kilkadziesiąt lat, jedyną krewną Jenny, na które czeka z utęsknieniem. Kiedy Doris była 10-letnią dziewczynką, dostała w prezencie od ojca czerwony, oprawiony w skórę notes. Miała w nim zapisywać adresy i numery telefonów osób, które spotka w swoim życiu. Ojciec miał na myśli wszystkie  interesujące miejsca, do których uda jej się dotrzeć. W ten sposób chciał spełnić swoje marzenia o dalekich podróżach. Tragiczna śmierć ukochanego ojca zakończyła dzieciństwo Doris. Jako trzynastolatka zostaje rzucona w nurt dorosłego życia. Doris czuje się odepchnięta przez matkę, której ostatnie słowa stały się dla niej przewodnikiem na całe życie: "Życzę ci wszystkiego tyle, ile potrzeba. Tyle słońca ile potrzeba, żeby rozjaśniło dni. Tyle deszczu, ile potrzeba, żebyś doceniła słońce. Tyle radości, ile potrzeba na wzmocnienie duszy, ale też tyle smutku, ile potrzeba byś potrafiła docenić drobne przyjemności w życiu. I tyle spotkań, ile potrzeba, żebyś przywykła do pożegnań."
Nastolatka zostaje brutalnie wepchnięta w objęcia wielkiego świata. Wykonuje prace, których nikt nie chce się podjąć. To daje jej poczucie bezpieczeństwa.  Ma wreszcie pieniądze, dzięki którym czuje się niezależna. Ratunkiem w trudnych chwilach są listy od przyjaciół, które towarzyszą jej przez całe życie. No i czerwony notes od ojca, zapełniający się strona po stronie.

 

 Doris mimo podeszłego wieku ciągle pisze, żeby zachować wspomnienia. Czerwony notes to coś najcenniejszego co ma. Chce w nim upamiętnić te chwile, kiedy czerpała z życia pełnymi garściami. Wspomnienia drogich jej sercu osób nauczyły ją, by nie zwracać uwagi na to, co w ludziach widać tylko na zewnątrz. W miarę upływającego czasu na  marginesie dziennika  pojawia się  coraz więcej dopisków ”zmarła” lub „zmarł”. Trudno jest jej dalej żyć, kiedy ci, których znała odeszli. Pewnego dnia na skutek upadku Doris trafia do szpitala. Staruszka w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że jej życie dobiega końca. Nie dziwi więc fakt, że Doris chce podarować notes Jenny, osobie, z którą ma najlepszy kontakt, aby ta poznała jej życie, jej wielką miłość, losy ich rodzin. Doris nie chce, żeby wspomnienia odeszły razem z nią.

 

"Czerwony notes" to powieść, która poruszy, doprowadzi do łez wielu czytelników, zwłaszcza w wątkach wielkiej miłości, przyjaźni, przemijalności. Autorka przekonująco przedstawiła, jak czuje się osoba w wieku Doris, ile wysiłku musi włożyć w codzienne, zdawało by się proste czynności.
To opowieść, która w dużym stopniu nakłania do chwili zastanowienia i refleksji  nad tym, co pozostanie po nas? Czy będzie nam dane odejść godnie? Autorka w sposób wyjątkowy pokazuje, że życie nie trwa wiecznie, jest  bardzo kruche i szybko przemija. Trzeba więc walczyć o swoje szczęście i nie odkładać naprawdę ważnych spraw na później, bo później może być naprawdę za późno.

 

Jadwiga Rogowska

 

Książkę wypożyczają biblioteki publiczne w Brzeźnicy, w Ciepłowodach i w Ząbkowicach (filia), szukaj jej także w swojej bibliotece.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

 

Wasze komentarze

Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele