komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 15 czerwca 2021

Wita, Jolanty

ZACZYTANI... Rozmowy z seryjnymi mordercami

piątek, 7.5.2021 09:51 , komentarze: 0 , odsłony: 1343
kategorie artykułu:

Wisława Szymborska, noblistka 1996 r.,  powiedziała niegdyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem ząbkowickie bibliotekarki prezentują Państwu książki ciekawe, ważne, dyskutowane, wydane w ostatnim czasie. Dzisiaj lekturę poleca Dominika Mazur.

 

Christopher Berry-Dee, Rozmowy z seryjnymi mordercami, Warszawa 2020 Czarna Owca

 

"Podobnie jak żyjące drzewo zawiera w sobie swój pierwotny rdzeń, w głębi każdego z nas istnieje Dziecko, którym kiedyś byliśmy. Stanowi ono fundament tego, czym się staliśmy, czym jesteśmy i czym będziemy" / Rhawn Joseph

 

Christopher Berry-Dee jest światowej sławy kryminologiem śledczym i redaktorem magazynu „The New Criminologist”. W poprzednim roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca ukazał się jego reportaż kryminalny „Rozmowy z seryjnymi mordercami”. Książka opisuje ludzi, których skazano za makabryczne zbrodnie, bazuje na korespondencji oraz unikatowych wywiadach (często przeprowadzanych już w salach śmierci), jakie autor przeprowadził ze zbrodniarzami.

Każdy z rozdziałów przedstawia historie ludzi, którzy dopuścili się strasznych zabójstw. Charakterystyka morderców jest bardzo szczegółowa, poznajemy ich wygląd, dzieciństwo, lata młodzieńcze i dorosłość. Wszystko to daje nam pogląd na ich życie oraz ukazuje wiele aspektów, które z pewnością przyczyniły się w dużym stopniu do ich późniejszych zachowań.

Czytając reportaż nie da się nie zwrócić uwagi na ogrom pracy, jaką Christopher Berry-Dee włożył w powstanie książki, od szczegółowej analizy akt popełnionych zbrodni, rozmów z psychologami, ludźmi związanymi ze śledztwami, po zdobycie zaufania samych morderców, tak aby otworzyli się przed nim i opowiedzieli o popełnionych przez siebie czynach. W każdym z rozdziałów przedstawia także na koniec swoje wnioski i przemyślenia poparte licznymi dowodami. Autor bardzo często też opisuje nieudolność amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, ich błędy w przeprowadzaniu śledztw a także to, że niejednokrotnie ci zwyrodnialcy byli wcześniej wypuszczani z więzień, mimo że dopuszczali się podobnych czynów.

„Rozmowy z seryjnymi mordercami” z pewnością należą do książek trudnych, są w niej bardzo brutalne opisy zbrodni, gwałty, pobicia. Autor opisuje ze szczegółami zabójstwa oraz sposoby na ukrycie zwłok. Bardzo szokującym jest również to, że często mordercy nie czują żadnych wyrzutów sumienia i przyznają, że gdyby byli na wolności nadal popełnialiby zbrodnie. Opisane zabójstwa nie są fikcją literacką, książka pozwala zagłębić się w najmroczniejsze zakamarki psychiki zabójców, poznać modus operandi popełnianych przez nich czynów. Sądzę, że dla miłośników kryminałów i ludzi o mocnych nerwach książka jest zdecydowanie warta uwagi.

 

Dominika Mazur

 

Książka dostępna w portalach legimi.pl oraz empik.com,  szukaj jej także w swojej bibliotece!

Odwiedź także funpage Ząbkowickie bibliotekarki, gdzie znajdziesz literackie ciekawostki i  konkursy! 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 7 godz temu
1
czwartek, 10.6.2021 14:22
poniedziałek, 7.6.2021 08:32
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów