komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 1 marca 2021

Antoniny, Radoslawa

ZACZYTANI... Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej”

piątek, 15.1.2021 08:37 , komentarze: 0 , odsłony: 579
kategorie artykułu:

Wisława Szymborska, noblistka 1996 r.,  powiedziała niegdyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem ząbkowickie bibliotekarki prezentują Państwu książki ciekawe, ważne, dyskutowane, wydane w ostatnim czasie. Dzisiaj lekturę poleca Katarzyna Dominikowska.

 

Ula Ryciak „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej”.

Dzisiejsza propozycja pojawiła się na fali popularności i kontrowersji wokół serialu o Agnieszce  Osieckiej. Wielorakość opinii o artystce zmusza do sięgnięcia po biografię, aby nie wyrabiać sobie zdania tylko na przekazie filmowym. Do moich rąk trafiła książka Uli Ryciak „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej”. Pierwsza refleksja: dlaczego tak późno zdecydowano się przywołać Osiecką, skoro filmowych wersji swojego życia doczekali się artyści, delikatnie mówiąc, zupełnie innego formatu? Dlaczego tak późno zdecydowano się ożywić postać o tak ekscytującej osobowości, która tworzyła rzeczy, docierające do tysięcy ludzi i poruszające ich serca?

”Potargana w miłości” to udana biografia Osieckiej, pisana z pasją i pełnym zaangażowaniem, lekko i z przymrużeniem oka. Bohaterkę poznajemy, gdy pewnego poranka wychodzi z domu w charakterystycznym fioletowym płaszczu i wchodzi do Cafe Sax, by na koniec pierwszego rozdziału, w piątek, 7 marca 1997 roku odejść na zawsze. W dalszej części biografii autorka przytacza różne fakty i osoby z życia artystki i wyciąga niekiedy oryginalne wnioski. Niewątpliwie sukcesem Uli Ryciak jest namówienie do zwierzeń wielu znajomych Osieckiej, zgromadzenie pokaźnego katalogu zdjęć i dokumentów, którymi wzbogacona została publikacja.

Twórczość Agnieszki Osieckiejjest ściśle związana z jej stylem życia. Autorka przedstawiając artystkę trafnie wplata w opowieść o życiu Osieckiej cytaty z jej twórczości.

Bo we mnie drzemie tygrysica,

gdy czegoś chcę – to chcę!

nie, to nie anioł, nie dziewica...

Na strzępy konwenanse rwę!

 

I taka była, robiła co chciała i jak chciała. Na przekór wszystkim i wszystkiemu. Wbrew konwenansom.

Przyjaciele moi i moje przyjaciółki!

Nie odkładajcie na później

ani piosenek, ani egzaminów,

ani dentysty, a przede wszystkim

nie odkładajcie na później miłości.

 

Szukająca miłości, żyjąca z pasją i zaangażowaniem, nieodkładająca niczego na później, niemarnująca czasu, biorąca z życia pełnymi garściami, tu i teraz. Również w życiu uczuciowym, związki Osieckiej z mężczyznami były z reguły burzliwe i krótkie. Najpierw był Marek Hłasko, wówczas u szczytu sławy. Byli nawet zaręczeni, ale Hłasko wyjechał i już nie wrócił. Wojtek Frykowski - złoty młodzieniec tamtych lat (przez kilka miesięcy mąż), Andrzej Jarecki z STS-u, Jeremi Przybora, który dla niej zostawił drugą żonę, Daniel Passent, a nawet podobno sam Giedroyc.

Autorka książki nie pomija trudnych sytuacji życiowych Agnieszki Osieckiej. Mierzy się z jej reputacją bezwzględnej uwodzicielki, lekkoducha, ignorantki politycznej, wyrodnej matki, alkoholiczki. Niestety, w mojej ocenie, zbyt mocno wchodzi w rolę adwokata artystki. Każda historia znajduje usprawiedliwienie, bo… absolutna wolność, wyzwolenie spod jarzma społecznych oczekiwań, ciekawość wobec świata, zachłanność życia, indywidualizm, emancypacja itd. Nie ma miejsca na zwykłe ludzkie słabości, błędy, nieodpowiedzialność.

Myślę, że Ula Ryciak w książce „Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej” doskonale uchwyciła to, co w życiu poetki było ważne. Ona sama mówiła, że jej „życie to powieść z przygodami, ale nie zawsze w dobrym guście". Książkę polecam każdemu kto chce bliżej poznać Agnieszkę Osiecką, tą prawdziwą i tą trochę przez siebie wymyśloną. 

 

Katarzyna Dominikowska 

Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śląskich, szukaj jej także w swojej bibliotece!

 Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 4 godz temu
czwartek, 25.2.2021 14:53
środa, 24.2.2021 08:53
wtorek, 23.2.2021 08:38
czwartek, 18.2.2021 07:58
1
wtorek, 16.2.2021 08:43
poniedziałek, 15.2.2021 10:42
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa