komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 23 lutego 2020

Romany, Damiana

ZACZYTANI... Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza

piątek, 25.1.2019 11:05 , komentarze: 0 , odsłony: 1399
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca  Elżbieta M. Horowska.

 

Sylwia Stano, Zofia Karaszewska,

Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza,

Warszawa 2018 Marginesy

 

Autorki wraz z 19 pisarkami i pisarzami, przy udziale uznanych projektantki oraz fotografa, stworzyły niezwykłą w formie i treści książkę. Najogólniej można powiedzieć, że opowiada o tym, co wisi w szafach wspomnianej dziewiętnastki. A może bardziej – dlaczego tam wisi. Tematowi osobistej, czasem prywatnej, a czasem jakoś służbowej garderoby towarzyszą reminiscencje z historii ubiorów. Niekiedy tak zaskakujące (przynajmniej dla mnie, osoby, której moda jest obca), że aż muszę zwrócić uwagę Czytelników na kilka takich wątków. Kiedy pojawiły się kobiece szpilki? A męska kamizelka? Założę się, że mało kto wie, jak sensacyjną ma historię.

Autorki książki każdemu z ludzi pióra przedstawiły swój projekt i tylko raz się zdarzyło, że ktoś w ów - nie wszedł. Pomysł bardzo się spodobał i trzeba powiedzieć, że jest oryginalny.

Pisarki i pisarze poprzez swoje opowieści o tym, jak się noszą dają czytającym jednocześnie opowieść o sobie, o swoich wartościach, życiowych drogach, ideach. Odsłaniają się. Oczywiście w różnym stopniu. Jak większość ludzi na ogół chronią swoją prywatność. Ale z tej książki można wyczytać więcej niż w zwykle udzielanych wywiadach. Ponieważ miałam przyjemność poznać parę osób z „Pod podszewką” wiem, że tutaj bardziej się odkryły.

Książka jest tak zredagowana, nawet graficznie skomponowana, że czytelnik łatwo oddziela części odautorskie od tych, które dali do druku bohaterowie książki. Ten prosty zabieg ma pozytywny wpływ na płynność lektury.

Nie sposób wymienić tutaj wszystkich 19 nazwisk. Pozwolę sobie wskazać tylko te, które wyjątkowo zwróciły - jako czytelniczki - moją uwagę. Nie da się ukryć, że wszystkich bohaterów książki nie znam z ich książek. Nie wszystko przeczytałam. Ale dzięki „Pod podszewką” wiem, że wkrótce sięgnę po tych twórców. Zaskoczył mnie Łukasz Orbitowski, Janusz Wiśniewski, Jacek Dehnel a chyba najbardziej Mariusz Czubaj, którego do tej pory miałam za zupełnie innego pisarza, niż się jawi tutaj. Swobodnego, nieskrępowanego zachowania i wypowiedzi Jakuba Małeckiego można się było spodziewać. Ale, że wybierze z szerokiej kolekcji garderoby męską bieliznę, to chyba jednak nie. Pisarki reprezentują m.in. Olga Tokarczuk, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek...Ach, jakie fascynujące są opowieści kobiet pióra. Każda z nich jest samą w sobie perełką. Każda wnosi więcej i więcej.

Partiom pisanym książki towarzyszą fotografie autorstwa Michała Jaworskiego. Te czarno-białe to portrety pisarek i pisarzy. Te kolorowe to zdjęcia bohaterów ze wskazanymi do projektu częściami garderoby. Tylko J.Wiśniewski nie wybrał czegoś dla siebie. „Ubrał” autorki oraz projektantkę ubrań w małą czarną plus bikini. Wszystkie projekty ubrań są autorstwa Justyny Ołtarzewskiej. Autorki, S.Stano i Z.Karaszewska razem z J.Ołtarzewską i M.Jaworskim pracowały nad KOLEKCJĄ LITERACKĄ prawie rok. Powstała książka do czytania i do oglądania. Każdy człowiek ciekawy świata, znajdzie w niej coś dla siebie. Lektura od początku do końca jest przyjemnością.

 

Elżbieta M. Horowska

Książkę wypożycza Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl., szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

Wasze komentarze

Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec