komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 27 listopada 2020

Waleriana, Wirgiliusza

ZACZYTANI... Obok niej

piątek, 23.10.2020 09:15 , komentarze: 0 , odsłony: 758
kategorie artykułu:

Wisława Szymborska, noblistka 1996 r.,  powiedziała niegdyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem ząbkowickie bibliotekarki prezentują Państwu książki ciekawe, ważne, dyskutowane, wydane w ostatnim czasie. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Liliana Fabisińska, Obok niej, Poznań 2019, Filia

 

 Liliana Fabisińska swoją twórczość literacką rozpoczęła jako autorka powieści dla młodzieży. Pisze również dla dzieci i starszych czytelników. Dużą popularność wśród polskich nastolatek przyniosła jej seria książek pod tytułem „Bezsennik, czyli o czym dziewczyny rozmawiają nocą”. Swoją pierwszą książkę, na którą zwrócono uwagę, napisała jeszcze w zerówce. Nim zaczęła traktować pisarstwo zawodowo, wszystkie swoje zeszyty i notesy zapełniała tekstami. Autorka z wykształcenia jest pedagogiem i  kryminologiem, co bez wątpienia wykorzystuje w swojej twórczości. Podyplomowo skończyła psychologię. L. Fabisińska ma w swoim dorobku kilka nagrodzonych sztuk teatralnych dla dzieci i dla dorosłych. Prócz tego tłumaczy, głównie z języka angielskiego, redaguje, współpracuje z kilkoma miesięcznikami. Czyta w każdej wolnej chwili. Jej największą pasją oprócz pisania są podróże.

 W powieści „Obok niej” śledzimy losy głównej bohaterki Kingi, przeplatane zwierzeniami  tajemniczej kobiety osadzonej w więzieniu o zabójstwo. Kinga to wspaniała matka nastoletniej córki Majki, której całkowicie się poświęciła. Oprócz tego idealna żona a zarazem przykładna pani domu. Kobieta prowadzi stabilne, chociaż nudnawe życie przy boku męża Nikodema, który nie okazuje jej specjalnego zainteresowania. Kinga z uwagi na nieplanowaną ciążę i pozycją zawodową męża nie mogła zająć się własną karierą. Kończąc  chemię z wyróżnieniem, musiała pożegnać się z marzeniami o stypendium i doktoracie. To, że jest sekretarką nie przeszkadza jej aż do  studniówkowego zjazdu.  

 Kingę poznajemy w chwili, gdy postanawia jechać  na dwudziestą rocznicę swojej studniówki. Choć nie lubi tego rodzaju spotkań przepełnionych wspomnieniami, chce zobaczyć swojego licealnego chłopaka. Spotkanie ze swoją pierwszą miłością mocno ją rozczarowuje. Natomiast zupełnie niespodziewanie nawiązuje romans z dawnym kolegą ze szkoły Maksem, który przyjechał na zjazd specjalnie dla niej. Nie jest to jednorazowa przygoda, ale regularne spotkania przepełnione ogromnym uczuciem,  które trudno utrzymać w tajemnicy. Miała być krótka przygoda, odskocznia od nudnawego życia. Jednak Maks nie dość, że jest dobrym kochankiem, to potrafił jeszcze snuć Cudowne plany na przyszłość. Kinga w jego ramionach  jest gotowa okłamać nie tylko najbliższych. W czasie kilku krótkich spotkań nikt nigdy nie powiedział jej tylu cudownych rzeczy. Urzekł ją ogromnym poczuciem humoru, troską i szalonymi pomysłami. Czegoś takiego nie doznała nigdy od męża.  

Życie zakochanej kobiety z dnia na dzień zamienia się w koszmar . Kinga dociera do informacji, które ją przerażają.  Zostaje wmanewrowana w beznadziejną sytuację. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za miłość?

 „Obok niej” to świetna, psychologiczna powieść z wątkiem kryminalnym. Śledząc losy bohaterów cały czas ma się przeczucie, że wydarzy się coś złego. Autorka mocno akcentuje rolę przyjaźni, dzięki której łatwiej jest przezwyciężyć wszelkie problemy. Czyż nie wspaniale jest mieć przy boku bratnią duszę i dzielić z nią nie tylko chwile pełne radości ale również bólu?  Książkę polecałabym nie tylko kobietom, tak jak większość powieści Liliany Fabisińskiej, ale tym wszystkim, którzy sięgają po psychologiczne thrillery, gdzie obok historii miłosnych i dramatów rodzinnych można znaleźć intrygujące kryminalne zagadki.

 

Jadwiga Rogowska

Książkę wypożyczają Biblioteki Publiczne w Brzeźnicy oraz w Ząbkowicach (ratusz i filia), szukaj jej także w swojej bibliotece!

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

środa, 25.11.2020 14:07
sobota, 21.11.2020 13:24
1
poniedziałek, 16.11.2020 13:00
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe