komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 22 lutego 2020

Marty, Malgorzaty

ZACZYTANI... "Miłość leczy rany" - nowa książka mistrzyni kryminału oparta na historii ząbkowiczanina

piątek, 24.1.2020 09:12 , komentarze: 2 , odsłony: 1661
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie bibliotekarki. Dzisiaj lekturę poleca Dominika Mazur. 

Katarzyna Bonda, Miłość leczy rany, Warszawa Muza 2019

 

Katarzyna Bonda jest najpopularniejszą autorką powieści kryminalnych w Polsce. Wszystkie jej książki zyskały status bestsellerów. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynała trylogią kryminalną z Hubertem Meyerem. Napisała dokumenty kryminalne: Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznik Maszyna do pisania. Największą popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej jednak seria z profilerką Saszą Załuską

Najnowsza książka Katarzyny Bondy, o niewyszukanym (pewnie z założenia) tytule „Miłość leczy rany” rozpoczyna nową trylogię <Wiara. Nadzieja. Miłość>. Kryminał oparty jest na prawdziwej historii, która wielu z nas, ząbkowiczan jest dość dobrze znana. Pierwowzorami głównych bohaterów są bowiem Państwo Ania i Unkas Gałkowie. Akcja powieści toczy się między innymi w Ząbkowicach Śląskich i Srebrnej Górze. 

Parę zdań na temat treści: pochodzący z Uralska Kerej Kunanbajew jest wojownikiem i joginem, wywodzącym się z bardzo szanowanego w swoim kraju rodu Tama. Jest synem mistrza sztuk walki a ze względu na jasny kolor włosów, uważany jest za wybrańca i przyszłego przywódcę. Najwyższą wartością jest dla niego honor. 

W Kazachstanie trwa transformacja ustrojowa po rozpadzie Związku Radzieckiego. Państwem rządzi mafia. Kiedy Kerej sprzeciwia się lokalnemu gangowi, dochodzi do strzelaniny, podczas której mężczyzna zabija członków gangu, ratując tym samym swoich uczniów i honor. Aby ocalić swoje życie i uchronić rodzinę wojownik wyjeżdża do Polski. Trafia do Srebrnej Góry i żyje tu pod zmienionym imieniem. Pewnego dnia na dyskotece poznaje  Tośkę, miłość swojego życia. 

Kerej uzdrawia ludzi, prowadzi szkołę jogi i cieszy się wśród lokalnej społeczności ogromnym szacunkiem. Pomimo wspólnego mieszkania, ukochana wie o nim jednak bardzo niewiele. Co prawda wojownik wyznaje jej, że nazywa się inaczej i zabił kogoś w Kazachstanie, ale dla dobra Polki nie chce zdradzać żadnych szczegółów ze swojej przeszłości. Sytuacji nie ułatwia także pojawienie się w Polsce płatnych zabójców, ponieważ za głowę Kazacha w jego kraju wyznaczono bardzo wysoką nagrodę. Tośka ma coraz więcej wątpliwości co do dawnego życia ukochanego, staje się to powodem coraz częstszych kłótni między kochankami. Po jednej z nich dochodzi do rozstania a Kerej zgłasza się na policję i przyznaje do morderstwa. Okazuje się, że jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym a kazachstański sąd wydał na niego zaoczny wyrok śmierci. Ukochana postanawia za wszelką cenę nie dopuścić do jego ekstradycji. Wraz ze znajomymi jedzie do Kazachstanu szukać dowodów na to, że Kerej działał w obronie koniecznej. Wyprawa do kraju, w którym istnieje prawo zemsty, okazuje się być jednak bardzo niebezpieczna. 

Miłość leczy rany nie należy do łatwych lektur, czytać ją trzeba w ogromnym skupieniu, bo nic tu nie jest przypadkowe, wszystko łączy się ze sobą i z czegoś wynika. Mnogość bohaterów, ich historie i pochodzenie - wszystko ma tu znaczenie. 

Książka jest połączeniem kryminału, powieści obyczajowo-społecznej oraz odrobiny romansu. Jest wielowątkowa, przepełniona realizmem i mistycyzmem zarazem. Dzięki powieści mamy okazję poznać sytuację w Kazachstanie z połowy lat 90., gdzie na porządku dziennym panują przemoc i korupcja a mafia ma wpływ na społeczeństwo, politykę i wszystkie instytucje. Poznajemy także obyczaje, kulturę i wierzenia ludzi tam mieszkających. Dodatkowym atutem lektury jest wspaniale opisana przyroda zarówno Kazachstanu, jak i Gór Sowich. Miłość leczy rany to jednak przede wszystkim książka o honorze, oddaniu, sile kobiety i ogromnej miłości, która jest w stanie przezwyciężyć nawet największe przeciwności losu, miłości, która zdarzyła się naprawdę. Pierwszy tom nowej trylogii Katarzyny Bondy mógłby mieć równoległy tytuł <Wiara>.

Dominika Mazur

 

Książkę wypożyczają biblioteki w: Ząbkowicach Śl,, Brzeźnicy, Ciepłowodach, Kamieńcu Ząbk., szukaj jej także w swojej bibliotece.

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

 

Wasze komentarze

to już trzeba o nim książki pisać ?
sobota, 01.02.2020 13:11 autor: czytelnik
Super książka! Uwielbiam Panią Katarzyne ☺
piątek, 24.01.2020 10:18 autor: Michał
piątek, 21.2.2020 09:53
środa, 19.2.2020 13:18
wtorek, 18.2.2020 11:57
poniedziałek, 17.2.2020 11:59
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa