komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

piątek, 14 maja 2021

Bonifacego, Dobieslawa

ZACZYTANI... Max Czornyj "Córka nazisty"

piątek, 26.3.2021 09:01 , komentarze: 1 , odsłony: 1096
kategorie artykułu:

Wisława Szymborska, noblistka 1996 r.,  powiedziała niegdyś, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tym tropem ząbkowickie bibliotekarki prezentują Państwu książki ciekawe, ważne, dyskutowane, wydane w ostatnim czasie. Dzisiaj lekturę poleca Dominika Mazur.

 Max Czornyj, Córka nazisty, Poznań 2020 Filia

 

„...mnie już nic nie może pomóc.
Nie jestem dobra.
Tkwi we mnie gen zła.
Nigdy go nie odpokutuję. „

 

Max Czornyj dał się poznać jako autor świetnych, trzymających w napięciu kryminałów. Tym razem oddał w ręce swoich czytelników „Córkę nazisty”, która jest powieścią historyczno-psychologiczno-obyczajową.

Sięgając po tę książkę nie wiedziałam czego się spodziewać, gdyż przywykłam do klimatu przepełnionego grozą i tajemniczością w poprzednich powieściach Maxa Czornyja. Bardzo lubię jego pióro i nie byłam pewna, czy ta nagła zmiana przypadnie mi go gustu. Na szczęście obawy okazały się niepotrzebne, gdyż „Córka nazisty” okazała się być niezapomnianą lekturą.

Główną bohaterką powieści jest Greta Rott, osiemdziesięcioletnia kobieta, chorująca na Alzheimera. Chodzi na terapię i próbuje uporać się z pamięcią, która zaciera się coraz mocniej, z drugiej jednak strony coraz częściej przypomina sobie lata młodzieńcze, o których bardzo chciałaby zapomnieć.

Ze skrawków pamięci Grety dowiadujemy się, że jest ona córką oficera SS-Hauptsturmführera Martina Rotta, który dowodził obozem w Majdanku. Tam też, w jednej z willi poza murami spędziła swoje dzieciństwo. Ojciec w jej wspomnieniach jest dla niej bardzo dobry, zawsze czuły i kochający, jednak uważa, że nie powinna o nim myśleć dobrze, gdyż był on zbrodniarzem wojennym a ona sama przez to obarczona jest genem zła, który płynie w jej żyłach. Bohaterka nienawidzi ojca za okrucieństwa, jakich dokonał, jednak w głębi duszy bardzo go kocha. Całe jej życie obarczone było piętnem córki nazisty.

Pewnego dnia Greta otrzymuje od swojego przyjaciela stary zeszyt. Jest to pamiętnik Anny, młodej dziewczyny, córki oficera Armii Krajowej, która została przewieziona wraz z matką do obozu. Cały dziennik jest niejako listem do jej ojca, w którym opisuje swoje przeżycia i wspomnienia.

W pewnym momencie okazuje się, że Greta znała te kobiety. Jej ojciec sprowadził je do willi, pracowały tam w charakterze służących, Greta traktowała Annę jak siostrę. Z każdą przeczytaną kartką wspomnienia dzieciństwa ożywają coraz mocniej.

„Córka nazisty” nie jest typową literaturą obozową, nie jest także kompendium wiedzy na temat Holokaustu. Wydaje mi się, że historia stanowi tu jedynie tło książki. Powieść przeczyłam jednym tchem, gdyż bardzo ciężko jest się od niej oderwać. Wzbudziła we mnie masę emocji i zmusiła do zadania wielu pytań. Pomimo zmiany gatunku Max Czornyj nadal trzyma czytelnika w napięciu a zakończenie było zaskakującym zwrotem akcji. Zdecydowanie polecam!

 

Dominika Mazur

 

Książkę wypożyczają biblioteki: BPMiG w Ząbkowicach Śląskich (ratusz i filia); w Ciepłowodach i w Kamieńcu Ząbk., szukaj jej także w swojej bibliotece!

Odwiedź także funpage Ząbkowickie bibliotekarki, gdzie znajdziesz literackie ciekawostki i  konkursy! 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

Wasze komentarze

czwartek, 6.5.2021 09:48
czwartek, 29.4.2021 10:27
środa, 28.4.2021 15:25
poniedziałek, 26.4.2021 11:14
piątek, 23.4.2021 09:48
czwartek, 22.4.2021 12:19
wtorek, 20.4.2021 10:39
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów