ZACZYTANI... Julie Orringer "Niewidzialny most"

czwartek, 2.10.2014 13:06 1370 0

Badania wskazują, że 56% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  i WYGRAJ nowości Księgarni MATRAS. Dzisiaj lekturę poleca Jadwiga Rogowska.

 

Autorką powieści jest młoda amerykańska pisarka, akademiczka, laureatka wielu nagród. Mieszka na Brooklynie ze swoim mężem Ryanem Hartym, również pisarzem.

Tłem prezentowanej książki są dramatyczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Europie w przededniu II wojny światowej, jak i czas wojennego piekła. Na tle wypadków historycznych J. Orringer przedstawiła losy dwóch węgierskich rodzin silnie ze sobą splecione. Młody, utalentowany Węgier żydowskiego pochodzenia o imieniu Andras, wyjeżdża na studia architektoniczne do Paryża. Wybiera ten kierunek, aby w przyszłości wykonywać pracę, o której marzy. Docierając na miejsce, przekazuje  tajemniczy list, którego adresatką jest nauczycielka tańca, Klara. Andras zakochuje się od pierwszego wejrzenia w pociągającej, atrakcyjnej kobiecie. Jak się później okazuje, Klara od wielu lat skrywa koszmarny sekret.

W „Niewidzialnym moście” J.Orringer wiedzie bohaterów przez następstwa kryształowej nocy 1938 r. i zagrożenia zbliżającej się wojny, prześladowania Żydów i trudną historię polityczną Węgier czasów regenta Miklósa Horthy’ego. Młodzi Węgrzy, pozornie sojusznicy Hitlera, jak tysiące żołnierzy wermachtu giną pod Stalingradem albo trafiają do niewoli. Książka ma niespieszną narrację, może nawet jest leniwa. Zaczyna się w roku 1937 i płynie sobie powoli jak Dunaj, jak Sekwana. Czasami zatrzymuje się po to, aby za chwilę nabrać prędkości, zakręca, meandruje. Zwodzi, że niekiedy są problemy z ustaleniem dokładnej chronologii. Że czas i akcja idą do przodu poznajemy bezbłędnie po dzieciach, które rosną… Może się walić i palić, ale dzieci zawsze rosną dowodząc dobitnie jak nieubłagany jest kalendarz.

Nie trudno jest przyznać, że to wyjątkowa, bardzo dobrze napisana powieść, porywająca,  od której trudno się oderwać. Wywołuje całą gamę skrajnych odczuć: łzy, wzruszenie i zaciskanie kciuków, żal, rozpacz nawet. Czytając książkę, jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń lat 30-40 tych minionego stulecia w Europie. Świadkami ogromu bólu, cierpienia, niesprawiedliwości. Masakry setek tysięcy ludzi, którym przyszło żyć w tym czasie i w tym miejscu. Z drugiej bardzo płynnie opowiedziana historia miłosna z parą bohaterów zapadających w pamięć. Julie Orfinger przekuła losy swojej rodziny, opowieści węgierskich dziadków w powieść, która na świecie cieszy się ogromną popularnością. Była m.in. bestsellerem ostatnich grudniowych Wrocławskich Targów Dobrej Książki.

Most to siła sprawcza, to coś, co bez wątpienia łączy, pozwala dotrzeć do celu. Tak też jest w przypadku powieści J. Orringer, gdzie tytułowy, niewidzialny most jest symbolem więzi jaka łączy bohaterów powieści. Siłą i nadzieją, która trzyma przy życiu.  

 

Książka jest udostępniana w bibliotekach w Brzeźnicy/Przyłęku i w Ząbkowicach (ratusz), szukaj jej także w bibliotece w swoim mieście!

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW DO WYGRANIA DWIE KSIĄŻKI ODKSIĘGARNI MATRAS!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dziękujemy za wszystkie nadesłane mejle.Książki odbiorą: Natalia Orzechowska i Krzysztof Woliński.Życzymy miłej lektury

 

Jej wszystkie życia

Kate Atkinson
Czarna Owca 

A gdybyśmy tak mogli przeżywać nasze życie raz za razem, żeby wreszcie zrobić to jak należy? Czy to nie byłoby wspaniałe?
W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, przychodzi na świat dziewczynka. I umiera, zanim zdąży zaczerpnąć pierwszy oddech. W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, rodzi się ta sama dziewczynka. I żyje, snując swoją opowieść.
Jak by to było, otrzymać od losu drugą szansę? A potem trzecią? Mieć nieskończoną liczbę możliwości, aby przeżyć swoje życie? Czy za którymś razem udałoby się ocalić świat przed przeznaczeniem, jakie jest mu pisane? I czy ktokolwiek chciałby to w ogóle uczynić?
Czytelnik podąża tropem Ursuli Todd, która raz po raz przeżywa najbardziej dramatyczne wydarzenia pierwszej połowy dwudziestego wieku.

Dowcip i wrażliwość Kate Atkinson pozwalają odnajdywać urok nawet w najbardziej ponurych momentach naszej historii, a jej niezwykły talent pisarski sprawia, że przeszłość ożywa wprost na naszych oczach.
Jej wszystkie życia to najwybitniejsza i najbardziej oryginalna powieść tej autorki, w której składa ona hołd temu, co najlepsze i najgorsze w człowieku.

Kate Atkinson, laureatka Nagrody Whitebread (obecnie Costa Book Award) w kategorii Książka Roku, przyznanej za jej debiutancką powieść Za obrazami w muzeum, jest cenioną przez krytykę autorką książek tłumaczonych na całym świecie. Bohaterem jej czterech bestsellerowych powieści jest były prywatny detektyw, Jackson Brodie (Historie jednej sprawy, One Good Turn, When Will There Be Good News? oraz Started Early, Took My Dog)

 

Hartland. Pieszo przez Amerykę

Wolfgang Buscher
Czarne

Czy można przewędrować kraj, w którym nikt nigdzie nie rusza się bez samochodu? Okazuje się, że tak — i że właśnie z tej perspektywy odsłania się jego najciekawsze, nieznane oblicze. Przekonał się o tym Wolfgang Büscher, przemierzając Amerykę na piechotę i autostopem, jak najdalej na południe, jak najbliżej interioru. Ameryka widziana jego oczami to bezludne przestrzenie, płonące feerią barw prerie, rewiry wilków i kuguarów, ale także kasyna działające w rezerwatach dla Indian, domy oplecione patriotycznymi wstęgami, zapach przydrożnych moteli i niespodziewane wyznania wiary. Z zapisków niestrudzonego wędrowca wyłania się fascynujący obraz Kraju Wolnych Ludzi, egzotyczny i swojski zarazem.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)