komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

wtorek, 2 czerwca 2020

Marianny, Marcelina


ZACZYTANI... Gerard Wilk. Tancerz

piątek, 27.3.2020 10:37 , komentarze: 0 , odsłony: 1083
kategorie artykułu:

Pandemia wymusza pozostawanie w domu. Jednym z najlepszych sposobów zagospodarowania czasu jest czytanie książek. Przez najbliższe tygodnie w zakładce ZACZYTANI co tydzień, w piątki, ZĄBKOWICKIE BIBLIOTEKARKI będą Państwa zachęcać do interesującej lektury. Biblioteki są zamknięte. W sieci można znaleźć rekomendowane książki w formie e- oraz audiobooków.

 Zofia Rudnicka, Gerard Wilk. Tancerz, Warszawa 2019 Krytyka Polityczna

 

Literatura biograficzna cieszy się szczególną popularnością wśród czytelników. My, tzw. zwykli ludzie chcemy zaspokoić swoją naturalną ciekawość (nie – ciekawskość) w temacie: ludzie ze świecznika społecznego. Stąd z jednej strony poczytność książek biograficznych. Z drugiej ich obfitość na rynku wydawniczym. Nie bez kozery polecam Państwu opowieść o Gerardzie Wilku. Prawdopodobnie najwybitniejszym polskim tancerzu. Czytelnikom z mojego pokolenia jest to postać znana, pamiętana. Młodszym zdecydowanie podpowiadam lekturę książki Zofii Rudnickiej. Gdybym była czułostkowa powiedziałabym, że to książka napisana z miłością, zdecydowanie pozytywnie odnosząca się: do dokonań artystycznych Wilka oraz z całkowitą sympatią do jego prywatności. To biografia literacka na pewno mocno subiektywna. Zofia Rudnicka najpierw była szkolną koleżanką Wilka, później współpracownicą, wreszcie – myślę – przyjaciółką. Gerard Wilk od zawsze otoczony był licznymi kobietami. Począwszy od rodziny, poprzez szkołę baletową (przewaga dziewczynek), pracę artystyczną po życie prywatne. W tym najintymniejszym akurat nie było miejsca dla pań, ale kobiety admirowały go niezależnie od tego. Był po prostu pięknym mężczyzną. Autorka biografii postarała się to udowodnić rozlicznymi zdjęciami swojego bohatera. Fotografie to dodatkowy walor jej książki.

Opowieść o życiu Gerarda Wilka nie toczy się linearnie – dzieciństwo, szkoła, występy na kolejnych scenach, w tle sprawy prywatne. Autorka napisała ją w dwadzieścia lat po śmierci bohatera. Dotarła do bardzo wielu osób, które go znały. I właśnie ich opowieści wplotła w swoją narrację niekoniecznie dbając o chronologię wydarzeń. A wszystkie te wspomnienia każą widzieć Wilka jako człowieka niezwykłego, nietuzinkowego. Oczywiście najbardziej podkreślany jest jego oczywisty, wielki talent choreograficzny. Ale również pozytywne strony charakteru: dobroć, skłonność do pomocy, szczerość, szczodrobliwość. Gerard Wilk już od pierwszej chwili znajomości budził sympatię. Miał w oczach szlachetność i uśmiech. A pochodził z prostej, robotniczej rodziny z Gliwic. W zasadzie przez przypadek trafił do szkoły baletowej, w Bytomiu, później szybko znalazł się w szkole warszawskiej. W obu był wybitnym uczniem. Po maturze bardzo szybko został solistą baletu Teatru Wielkiego. Naturalny wdzięk, talent i wielkie umiejętności sprawiły, że stał się idolem lat 60-tych, gwiazdą telewizji, bohaterem artykułów prasowych. Dość szybko jego marzeniem stało się bycie członkiem najwybitniejszego zespołu baletowego w owym czasie, czyli brukselskiego Baletu XX wieku Maurice'a Béjarta. Zrezygnował z dalszej kariery w Polsce, by tam trafić. Dzięki temu  zjeździł niemal cały świat. A przede wszystkim pracował pod okiem tego wybitnego, wymagającego choreografa podnosząc swój kunszt. Późnej był bardzo cenionym pedagogiem. Mieszkał już wówczas we Francji.

Zdaję sobie sprawę, że dokonałam streszczenia, w paru zdaniach opowiedziałam biografię Wilka. Ale właśnie – tylko w paru zdaniach. Książka jest natomiast bogata w szczegóły nie dające się potraktować skrótowo.

Na koniec bardzo osobista uwaga. Podczas jednej z wycieczek do Paryża, byłam także na cmentarzu Père-Lachaise. Przechodząc koło kolumbarium przykuło moją uwagę miejsce z prochami Gerarda Wilka. To była jeszcze jedna chwila refleksji i zadumy na tej najsłynniejszej nekropolii świata.Książkę Zofii Rudnickiej bardzo polecam jako okazję do przypomnienia/poznania biografii wybitnego artysty, oraz poszerzenia wiedzy o kulturze II połowy XX wieku.

 

Elżbieta M. Horowska 

Książka znajduje się w księgozbiorze Biblioteki Pedagogicznej w Ząbkowicach Śląskich.Dla zarejestrowanych czytelników dostępna jest j- bezpłatnie  - jako ebook (audiobook) w: 1) portal legimi  2) empik-premium

 

Wasze komentarze

środa, 27.5.2020 11:18
poniedziałek, 25.5.2020 10:18
poniedziałek, 18.5.2020 10:42
wtorek, 12.5.2020 11:45
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa