komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 15 sierpnia 2020

Napoleona, Stelii

ZACZYTANI... Dżok. Legenda psiej wierności

piątek, 31.5.2019 09:45 , komentarze: 0 , odsłony: 1468
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Wioletta Paszkowska.

 Barbara Gawryluk, Dżok. Legenda psiej wierności, Łódź 2012 Literatura

 

Dzisiaj, w przededniu święta dzieci, książka i dla nich i dla dorosłych.

O korzyściach wynikających z głośnego czytania dziecku książek nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, ale zawsze warto o tym przypominać, więc wymienię kilka z nich.

Przede wszystkim codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem a dzieckiem i daje poczucie bliskości.Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka i warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie człowieka. Wspólne czytanie to poświęcenie dziecku czasu i uwagi, co sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane, a to pozwala dziecku budować poczucie własnej wartości. Czytanie odpowiednio dobranych książek rozwija
w dziecku empatię, życzliwość, uczy odróżniać dobro od zła.

Inną grupą zysków z czytania dziecku są korzyści językowe i umysłowe, które ściśle się ze sobą wiążą. Dzięki czytaniu dziecko wzbogaca swój słownik, uczy się wypowiadania w logiczny
i obrazowy sposób, poszerza swój zasób wiadomości o otaczającym świecie
. Kolejne pożytki dla umysłu dziecka płynące z czytania przez rodzica to rozwijanie wyobraźni i kreatywności, a także poprawa koncentracji oraz ćwiczenie pamięci. 

Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w jasny sposób niewątpliwie stają się atutem w życiu społecznym.

Z okazji Dnia Dziecka  oraz mając na uwadze liczne dobrodziejstwa płynące ze wspólnego czytania  chcę polecić dzieciom i rodzicom książkę Barbary Gawryluk „Dżok. Legenda psiej wierności”.  Historia Dżoka to pięknie, wzruszająco i szczegółowo opowiedziana przez autorkę wersja miejskiej legendy
o losach czarnego psa uwiecznionego na pomniku przez profesora Bronisława Chromego. Pomnik znajduje się w Krakowie, w parku, nieopodal pomnika Smoka Wawelskiego i jest częstym celem wycieczek.

Dżok był dorosłym psem, kiedy starszy i samotny pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Życie pod jednym dachem wymagało od nich wielu zmian, ale wkrótce bardzo się zaprzyjaźnili. Spotkało ich wiele drobnych i zaskakujących rzeczy, a także całkiem poważnych jak np. pożar kamienicy, w której mieszkali. Wszystko układało się dobrze, aż do feralnego dnia …

Historia napisana przez B. Gawryluk jest bardzo poruszająca (nawet dla dorosłego) dlatego warto przeżyć ją wspólnie z dzieckiem. Może to być okazją do rozmów z dzieckiem na ważne tematy dotyczące traktowania zwierząt, sile psiej wierności i przywiązania, stracie, samotności.

Książka nadaje się także do samodzielnego czytania przez dzieci w wieku 7+. Krótkie rozdziały, wyraźna i duża czcionka ułatwiają czytanie. Atutem książki są też kolorowe i zabawne ilustracje Iwony Całej.

Barbara Gawryluk to uznana autorka książek dla dzieci. Kilka jej książek znalazło się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI. Autorka jest także laureatką nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Wioletta Paszkowska, nauczyciel –bibliotekarz

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze

czwartek, 13.8.2020 10:53
wtorek, 11.8.2020 09:01
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec