komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

piątek, 22 lutego 2019

Marty, Malgorzaty

ZACZYTANI... Brigid Kemmerer "Listy do utraconej"

piątek, 30.11.2018 10:17 , komentarze: 0 , odsłony: 542
kategorie artykułu:

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca  Jadwiga Rogowska.

 Brigid Kemmerer,  Listy do utraconej, Warszawa 2017, Foksal

 

Autorką dzisiaj rekomendowanej powieści jest amerykańska pisarka Brigid Kemmerer. W swoim dorobku literackim ma kilka tytułów, które kieruje przede wszystkim do młodzieży. Główną bohaterką książki jest 17-letnia Juliet Young, córka słynnej fotografki. Matka dziewczyny mimo tego, że pracuje jako korespondentka wojenna w różnych miejscach na świecie, nigdy nie zapomina o swojej jedynaczce. Wspólna pasja fotografowania jaka je łączy, jeszcze bardziej zacieśnia silną więź miedzy nimi. Choć jest to bardzo trudne, Juliet musi się godzić z faktem rzadkiej obecności matki w domu. Bardzo często porozumiewają się ze sobą poprzez listy, przelewając na papier wszystko to, co mają sobie do powiedzenia. 

Jedna z misji matki kończy się tragicznie. Juliet została tylko z ojcem. Zarówno ona jak i jej tato, mimo upływającego czasu nie mogą się pozbierać po tak ogromnej stracie. Dziewczyna niemalże każdego dnia przychodzi na cmentarz i ... zostawia listy adresowane do matki.

W powieści równolegle poznajemy zbuntowanego Declana, również siedemnastolatka. Wychowywany przez ojczyma czuje ewidentny brak akceptacji z jego strony. Wchodzącemu w dorosłość chłopcu nie obce są takie uczucia jak nienawiść, ból czy poniżenie. Jego zachowanie pozostawia wiele do życzenia, chwilami jest wredny i wybuchowy, buntuje się przeciw wszystkim i wszystkiemu. Niewątpliwie chce w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. W szkole boją się go nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. To sprawia, że wszyscy się od niego odwracają. Chłopak za liczne wybryki, w tym jazdę pod wpływem alkoholu, zostaje ukarany pracami społecznymi. Ten niecodzienny, wynik czystej głupoty, wybryk bardzo istotnie wpływa na jego życie. W ramach kary porządkuje cmentarz, gdzie na jednym z pomników znajduje listy i czyta je. Jest pewien, że bohaterka owych listów najwyraźniej bardzo cierpi. Własne przejścia sprawiają, że Declan postanawia odpisać na jeden z listów. Naruszenie prywatności doprowadza Juliet do furii. Jednak z czasem dziewczyna zdaje sobie sprawę z tego, że bezimienny autor, tak jak ona przeżył dramat tracąc kogoś bliskiego. Na dodatek, tak jak ona obarcza siebie winą. Bezimiennie w mailach zaczynają z sobą rozmawiać. Co wyniknie z korespondencji, czy nastolatki znajdą wspólny język? Czy będą w stanie poukładać swoje życie po tragicznych przejściach?

W ostatnim czasie dosyć często sięgam po książki adresowane do młodzieży. W ten sposób jest mi łatwiej zachęcić młodych do czytania. Muszę przyznać, że prezentowana powieść jest bardzo ciekawa i po prostu fajnie się ją czyta. Autorka znakomicie przedstawia przeżycia nastolatków, środowisko, w którym się obracają. Powieść jest oczywistym przykładem na to, że nie powinno się osądzać człowieka na podstawie wyglądu, jednego potknięcia czy niedopatrzenia. Pozory mylą, często jest tak, że pod oficjalną fasadą, pod powierzchnią kryją się głębokie, szlachetne uczucia. Książka  może być również dobrą lekturą dla rodziców nastolatków czy nauczycieli. Moim zdaniem tego rodzaju powieści na długo zagoszczą w pamięci.

Jadwiga Rogowska

Książkę wypożyczają Biblioteki Publiczne w Brzeźnicy/Przyłęku oraz w Ząbkowicach, szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

 

 

Wasze komentarze


dzisiaj, 48 min temu
środa, 20.2.2019 11:53
środa, 20.2.2019 11:22
środa, 20.2.2019 09:56
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa