Zaćma u psa - rozpoznanie, metody leczenia

piątek, 24.2.2023 10:57 288

Psy to zwierzęta niezwykle wierne, które towarzyszą swym opiekunom na dobre i na złe. Przyglądając się ich oczom, możemy wyczytać wiele emocji odczuwanych przez pupila. Niestety, wzrok zwierzęcia może zostać osłabiony przez pewne choroby oraz schorzenia – obecnie jedną z najpopularniejszych chorób oczu u psa jest zaćma. Chociaż nie zawsze jest ona łatwo dostrzegalna, jej rozwój może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Zaćma u psa – czym ona jest?

Zaćma, zwana również kataraktą, może wystąpić nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Schorzenie soczewki wiąże się z postępującym mętnieniem soczewki bądź jej torebki. Problem ten może dotyczyć obojga oczu, jednak niekiedy dotyka on tylko jednego oka. W zależności od stopnia zaawansowania zmian, zaćma u psa może prowadzić do różnego poziomu zaburzenia widzenia. Wynika to z faktu, że zmętniałe fragmenty soczewki znacząco utrudniają promieniom świetlnym dotarcie do siatkówki oka. Chociaż początkowo katarakta przyczynia się do niewielkiego osłabienia wzroku, jej rozwój może w skrajnym przypadku skutkować całkowitą utratą wzroku przez zwierzę.

Pierwsze objawy zaćmy u psa – co wskazuje na jej rozwój?

Kiedy zauważymy u psa jakiekolwiek zmiany w obrębie oczu, takie jak ropienie czy łzawienie, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem – specjalista będzie mógł przeprowadzić pełen proces diagnostyczny i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Co więcej, nie bez znaczenia pozostaje dbanie o higienę oczu zwierzęcia.

Należy jednak zaznaczyć, że niektóre choroby są trudne do dostrzeżenia, jeśli nie jesteśmy zaznajomieni z tym, jak się one objawiają. Z tego powodu właściciele zwierząt powinni edukować się w tym aspekcie oraz kontrolować stan oczu pupili, sprawdzając, czy nie dochodzi m.in. do ich mętnienia. W przypadku zaćmy u psa dostrzeżenie zmian jest jednak szczególnie trudne, gdyż mogą one obejmować nie całość, a tylko część soczewki – aby nie przeoczyć rozwoju katarakty, niezbędne jest zabieranie psa na regularne kontrole u weterynarza okulisty.

Zaćma u psa – czym się objawia?

Zaćma u psa objawia się stopniowym mętnieniem oczu. Nieleczona choroba prowadzi do pogorszenia wzroku, w wyniku czego dostrzegalne są zmiany w zachowaniu psa: może on wpadać na przedmioty, mieć trudności z utrzymywaniem równowagi, rozpoznaniem ludzi czy odnalezieniem zabawki. Rozwój zaćmy wiąże się z kolejnymi konsekwencjami – nawet dotychczas aktywne zwierzęta mogą stać się osowiałe, drażliwe bądź strachliwe.

Zaćma u psa – metody leczenia

Niezależnie od rodzaju oraz stopnia zaawansowania zaćmy u psa, podstawową kwestią jest prawidłowe postawienie diagnozy. Spowolnienie rozwoju choroby umożliwia wdrożenie odpowiednich środków farmakologicznych. Aby jednak w pełni pomóc zwierzętom zmagającym się chorobą, warto rozważyć przeprowadzenie operacji – zabieg chirurgiczny, zwany fakoemulsyfikacją, stanowi obecnie jedyną skuteczną metodę leczenia zaćmy u psa.

Fakoemulsyfikacja to specjalistyczny zabieg weterynaryjny, który powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowanych oraz doświadczonych lekarzy weterynarii. Dowiedz się więcej: https://www.przychodnianovet.pl/fakoemulsyfikacja-jako-ratunek-w-walce-z-zacma-u-psa/.

Fakoemulsyfikacja – na czym polega ten zabieg?

Aby zakwalifikować psiego pacjenta do zabiegu fakoemulsyfikacji, niezbędne jest przeprowadzenie badania okulistycznego oraz ewentualnego ERG. Pozwala to ustalić rokowania i zasadność procedury. Brak chorób towarzyszących, prawidłowa diagnoza, a także przeprowadzenie zabiegu przez wykwalifikowanych specjalistów pozwala psu w pełni odzyskać wzrok.

Zabieg fakoemulsyfikacji opiera się na rozbiciu soczewkowych mas poprzez ultradźwięki, a także ich aspiracji przez otwór w rogówce. Kiedy zmiany zaćmowe zostaną usunięte, torebka soczewki jest przygotowana do wszczepienia syntetycznej soczewki. Cała procedura przeprowadzana jest w ogólnym znieczuleniu, dlatego zwierzę nie odczuwa jakiegokolwiek bólu. Pies może opuścić gabinet jeszcze w tym samym dniu. Aby zabezpieczyć oczy przed kontaktem z łapami, zwierzęciu zakładany jest specjalny kołnierz. Co więcej, po zabiegu fakoemulsyfikacji konieczne jest podawanie zaleconych przez weterynarza lekarstw oraz uczęszczanie na kontrolne wizyty.

Aby wczesne wykrycie zaćmy było możliwe, niezbędne są regularne wizyty u weterynarza okulisty. Jeśli zauważone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości, po zakwalifikowaniu pacjenta możliwe będzie przeprowadzenie odpowiednich procedur mogących pomóc zwierzęciu powrócić do pełni zdrowia. W przypadku zaćmy u psa, obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg fakoemulsyfikacji.