Ząbkowicka "Integracja" ma 20 lat!

czwartek, 31.12.2020 00:00 4024 5

Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych Ziemi Ząbkowickiej „Integracja” w 2020 roku obchodziło 20-lecie swojego istnienia. Od dwóch dekad pomaga niepełnosprawnym i ich rodzinom z powiatu ząbkowickiego.

W tym roku minęło 20 lat od rejestracji Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych Ziemi Ząbkowickiej „Integracja”.  Rok 2020 miał być rokiem bogatym w wydarzenia i uroczystości upamiętniające ten jubileusz. Plany te pokrzyżowała epidemia koronawirusa: nie odbyła się tradycyjna olimpiada integracyjna, a uroczystości związane z 20-leciem były bardzo okrojone i w reżimie sanitarnym.

- Podjęliśmy jednak decyzję, że spróbujemy w jakiejś formie zaakcentować  dwudziestolecie naszego stowarzyszenia. Przyjęliśmy taką konwencję, że przez dwa kolejne wtorki mamy indywidualne spotkania z osobami, które od wielu lat z nami współpracują, wspierają nas w różnoraki sposób oraz z członkami naszej „Integracji”. Przygotowaliśmy dla nich medale okolicznościowe, statuetki i podziękowania, a nasza terapeutka, pani Hania Łytka, napisała hymn stowarzyszenia, który będzie nam już zawsze towarzyszył przy każdych uroczystościach  – mówi Doba.pl Irena Szewczyk, prezes Stowarzyszenia „Integracja”.

Jak zaznacza Irena Szewczyk, choć wielu rzeczy, które „Integracja” założyła sobie na 2020 rok, nie zostało zrealizowane, to udało się zrobić całkiem sporo.

- Zorganizowaliśmy dwa wyjazdy do Srebrnej Góry na zajęcia w stadninie w ramach hipoterapii, nasi podopieczni uwielbiają je. W okresie wakacyjnym korzystaliśmy z ząbkowickiego basenu w grupach około 40 osobowych. Były tam prowadzone zajęcia nauki pływania dla podopiecznych oraz aerobik dla rodziców, o których nie możemy zapominać, a którym bardzo potrzebne jest od czasu do czasu wytchnienie.  Zorganizowaliśmy dwie jednodniowe wycieczki i dwutygodniowy turnus rehabilitacyjny nad morzem – wymienia Irena Szewczyk.

20 lat temu,10 stycznia 2000 roku, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Osób Niepełnosprawnych Ziemi Ząbkowickiej „Integracja” zarejestrowano w świdnickim sądzie. To był formalny początek „Integracji”, bo działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych zaczęły się już w 1998 roku.

 - Wtedy właśnie ksiądz Bogdan z parafii św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich zaproponował dwudniowe spotkanie w Wambierzycach dla rodziców dzieci z zespołem Downa. W tym samym roku po raz pierwszy zostałam wybrana do Rady Miejskiej i to się wszystko zazębiło.  Na początku spotykaliśmy się w albo w prywatnych domach, albo w Bibliotece Pedagogicznej, albo w szkole, a nawet w prywatnym zakładzie. Takie spotkania były nam bardzo potrzebne - dla rodziców to wymiana doświadczeń, rozmowa o wspólnych problemach, wzajemne zrozumienie, ale przede wszystkim szukanie rozwiązań, lepszego dostępu do rehabilitacji i zajęć dla naszych dzieci. Postanowiliśmy działać dalej i założyliśmy komitet organizacyjny w składzie:  Ela Horowska, Edyta Przedwojewska, Anna Mazguła, Gabriela Jędraszczyk, Ula Saryczew i ja – wspomina Irena Szewczyk.

Obecnie pod opieką Stowarzyszenia „Integracja” jest 45 osób z najróżniejszymi niepełnosprawnościami.

- Po tylu latach tworzymy ogromną rodzinę - wszyscy się znamy i wspieramy się. Jak ktoś przyjdzie po raz pierwszy, to przez dwa, trzy spotkania, przygląda się trochę z boku, niepewnie, a potem widząc atmosferę, to, że nikt tu na nikogo dziwnie nie patrzy, nie dziwi się „innym” zachowaniom, bo dla nas to jest normalne, dołącza do nas całym sercem. Każdy u nas czuje się swobodnie, a nasze dzieci czują się dowartościowane, bo wykonują różne czynności, uczą się nowych rzeczy, rozwijają i bawią. Oczywiście często przy pomocy opiekunów, terapeutów czy wolontariuszy z ząbkowickiego OHP, ale to dla nich dużo znaczy  – mówi prezes stowarzyszenia.

W siedzibie „Integracji” przy ul. 1 Maja co wtorek odbywają się zajęcia świetlicowe,  różnorodne działania, które przygotowują terapeuci, Hanna Łytko i Bogusława Cwek. To zajęcia manualne, intelektualne, czy ruchowe. Od dwóch lat stowarzyszenie współpracuje z masażystą, organizuje także wyjazdy na zajęcia hipoterapii, wycieczki czy turnusy rehabilitacyjne.

- Mamy ogromne wsparcie od gminy Ząbkowice Śląskie, od której pozyskujemy dotację na naszą działalność  oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które służy nam pomocą.

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Były uczeń wtorek, 05.01.2021 14:13
Pani Ireno wielkie serducho dla Pani. 3mam kciuki za kolejne...
Rodzic sobota, 02.01.2021 11:18
Gratuluję jubileuszu. Jesteście bardzo potrzebni. Dajecie nadzieję tym, którzy tego...
Xxx czwartek, 31.12.2020 17:21
Takie stowarzyszenia są niezwykle potrzebne. Ludzie którzy wychowują niepełnosprawne dzieci...
czwartek, 31.12.2020 12:47
jesteście wspaniali, dziękujemy za to co robicie!
po prostu - mama czwartek, 31.12.2020 12:24
Twarzą, motorem napędowym Integracji była i jest Irena Szewczyk. Niezastąpiona....

Przetargi
i Obwieszczenia

Zobacz