Ząbkowiccy przewodnicy "Zasłużeni dla Województwa Dolnośląskiego"

środa, 29.11.2023 11:35 2785 5

Trzech przewodników Koła Przewodników Sudeckich i Terenowych w Ząbkowicach Śląskich: Witold Barylak, Stanisław Korzępa i Marek Jechna zostali odznaczeni Odznakami Honorowymi "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego".

Przewodnicy odznaczenie przyjęli z rąk wiceprzewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego Jerzego Pokoja podczas Sudeckiego Sympozjum Krajoznawczego zorganizowanego w dniach 17-19 listopada w ośrodku „Królowa Karkonoszy” w Szklarskiej Porębie  z okazji obchodów Roku Przewodników Sudeckich oraz 70-lecia Koła Przewodników Sudeckich działającego przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. 

Witold Barylak został uhonorowany złotym medalem "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego", a Stanisław Korzępa i Marek Jechna srebrnymi medalami. Wyróżnienie to przyznaje Sejmik Województwa Dolnośląskiego  osobom wyróżniającym się w pracy zarówno zawodowej, jak i społecznej. 

- Samorząd Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Przewodników Sudeckich. Jest to swoisty sposób podziękowania tej grupie zawodowej za wkład w promocję dolnośląskiej turystyki. Przyczynkiem ogłoszenia patronatu stała się 70. rocznica powołania koła przewodnickiego w Jeleniej Górze. Przewodnicy sudeccy zrzeszają się w kołach przy poszczególnych oddziałach PTTK.  Dla przypomnienia - Oddział PTTK w Ząbkowicach Śląskich oficjalnie powstał w 1966 roku. Parę lat wcześniej (1961 r.) wprowadzono w Polsce egzaminy państwowe dające prawo wykonywania zawodu – przewodnik turystyczny. Obecnie każdy z uprawnionych ma oficjalną legitymację przewodnicką, identyfikator (aktualizowany co 5 lat). Zwykle wyróżnia się czerwonym kolorem koszulki czy bluzy oraz tzw. blachą, czyli odznaka przewodnicką. Symbolem wszystkich przewodników sudeckich jest najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżka. Ciekawostka: przyjmuje się, że pierwszym przewodnikiem turystycznym był Franz Pabel, mieszkaniec Karłowa u podnóża Szczelińca, który patent przewodnicki otrzymał w 1813 r. z rąk króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III – czytamy w mediach społecznościowych PTTK Oddział w Ząbkowicach Śląskich.

 

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

Turysta środa, 29.11.2023 23:54
Jechna , chyba dla własnej kieszeni
Bielawa czwartek, 30.11.2023 10:24
Pana Jechny jakoś nie kojarzę z działalności społecznej. Witek...
język czwartek, 30.11.2023 08:35
"Przewodnicy odznaczenie przyjęli z rąk wiceprzewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego Jerzego Pokoja...
Marusia środa, 29.11.2023 11:47
wielkie gratulacje!
środa, 29.11.2023 13:09
Super! Gratulacje!