Wyrzucił odpady na teren gminny. Zarejestrowała go kamera, więc mężczyzna nie uniknął kary

piątek, 8.3.2024 10:18 3137 5

Ząbkowiccy dzielnicowi ustalili personalia mężczyzny, który wyrzucił odpady budowlane na teren gminy Ciepłowody. Na szczęście całe zdarzenie zarejestrowała kamera. Dzięki policjantom 51-latek został nie tylko ukarany, ale co najważniejsze również posprzątał pozostawione śmieci. Pamiętajmy, że obowiązujące w tym zakresie przepisy mają na celu nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale przede wszystkim troskę o zdrowe warunki życia dla wszystkich mieszkańców. 

Główne zadanie policjantów to pomagać i chronić. Zgodnie z tym hasłem zachowali się dzielnicowi z Ciepłowód, którzy dowiedzieli się o nielegalnym wysypisku śmieci na terenie swojej gminy. Nie czekając na oficjalne zawiadomienie zajęli się sprawą. Widzieli, że jeżeli ktoś pozbędzie się w ten sposób odpadów i nie zostanie ustalony, prawdopodobnie zrobi to ponownie. Teren gminy gdzie doszło do zdarzenia był monitorowany, dzięki temu mundurowi szybko ustali pojazd, a następne mężczyznę który się nim poruszał. 51-latek zapakował do samochodu pozostałości budowlane i postanowił się ich pozbyć. Śmieci wyrzucił na terenie należący do gminy Ciepłowody, oczywiście sam nie będąc mieszkańcem tej gminy. Kiedy policjanci wezwali mężczyznę i powiedzieli mu o co chodzi, był zdziwiony, ale nie zaprzeczał. Został przez dzielnicowych ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Najważniejsze jest jednak to, że odpady, które wyrzucił posprzątał. Teraz mieszkaniec gminy Ząbkowice Śląskie dwa razy się zastanowi zanim ponownie postąpi w ten sposób. 

Nie jest to jedyny przypadek pozbywania się śmieci niezgodnie z prawem. Mundurowi często spotykają się z podobnymi sytuacjami, dlatego policjanci, aby walczyć z tym procederem, współpracują z innymi służbami. W ramach wspólnych patroli np. ze strażnikami leśnymi, funkcjonariusze kontrolują lasy oraz podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska. 

Pamiętajmy o tym, że dzikie wysypiska śmieci, na które trafiają zarówno odpady z gospodarstw domowych, materiały budowlane, zużyty sprzęt AGD, jak również podzespoły samochodowe, niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego a tym samym również dla nas.

 Osoby, które są świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach, powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę policji. Informacje o nielegalnych wysypiskach można również zgłaszać za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ząbkowiccy policjanci zachęcają do skorzystania z tej formy powiadomienia. Przypominamy, że dzięki tej aplikacji każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo w miejscu swojego zamieszkania.

 

asp. szt. Katarzyna Mazurek

Oficer Prasowy

Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

M. sobota, 09.03.2024 15:30
Nie mógł idiota do PSZOK-u wywieźć? Trzeba być na prawdę
poniedziałek, 11.03.2024 14:42
to masz racjie to ludzie segreguja ...
Iga wtorek, 12.03.2024 10:01
Znasz zasady wyworzenia smieci do pszoku niedorozwoju? Najpierw oczyść wszystko...
M. środa, 13.03.2024 21:14
Masz rację Iga - lepiej wywalić do lasu.
piątek, 08.03.2024 23:09
Widziałam tego Pana na afiszach Koalicji Obywatelskiej. Jednego mniej.