komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 30 listopada 2020

Andrzeja, Maury

Wymiana młodzieży z miastem partnerskim Ebreichsdorf w Austrii nadal wzorcowa

wtorek, 8.5.2018 13:00 , komentarze: 0 , odsłony: 1148
kategorie artykułu:

W dniach 16.04.-20.04.2018r. 42-osobowa grupa uczniów z gminy Ziębice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach, Szkoły Podstawowej w Henrykowie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach przebywała w ramach wymiany młodzieży w mieście partnerskim Ebreichsdorf na zaproszenie burmistrza Wolfganga Kocevara. 

Nasi uczniowie zamieszkali w doskonałych warunkach w zaprzyjaźnionej szkole w Ebreichsdorf. Bogaty program przygotowany został przez dyrektora szkoły Sylwię Benig- Hamberger, która jak zwykle perfekcyjnie zorganizowała pobyt naszych uczniów w Austrii. Naszej grupie towarzyszyły od rana do wieczora  nauczyciele tamtejszej szkoły: Susanne Kraus, Brigitta Mayer, Beate Rainer i Wolfgang Benesch. Oprócz wspólnych spotkań z młodzieżą austriacką, które zdecydowanie były najważniejszym elementem wymiany, uczniowie zwiedzili wiele atrakcyjnych miejsc przy wspaniałej słonecznej pogodzie i temperaturze powietrza około 20 stopni Celsjusza:

- wytwórnie lodów w Krumbach

- kolejkę linową St. Corona

- stadninę koni Gestüt Piber

- kościół Hundertwassera w Bärnbach

- drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Graz wraz ze słynną wieżą zegarową

- centrum Wiednia wraz ze wszystkimi najważniejszymi zabytkami stolicy Austrii

- hurtownie owoców San Lucar w Ebreichsdorf

Bogaty program pobytu uzupełniła wizyta w centrum handlowym  w Wiedniu oraz wspólna dyskoteka, która przyczyniła się do zawiązania nowych znajomości pomiędzy młodzieżą polską i austriacką. Należy też wspomnieć o pierwszym dniu pobytu naszej grupy, która przyjęta została bardzo uroczyście w tamtejszym Urzędzie Miejskim. Spotkanie miało na celu przedstawienie naszym uczniom Gminy Ebreichsdorf oraz zaprezentowanie przez Panie Ingrid Ahorn i Annemarie Bauer początków współpracy między miastami partnerskimi Ebreichsdor i Ziębice.

W ostatnim dniu pobytu przeprowadzone zostały także dla naszych uczniów ciekawe zajęcia z informatyki, wychowania fizycznego oraz gotowania.

Grupie młodzieży z Gminy Ziębice towarzyszyła kadra pedagogiczna z wyżej wymienionych szkół z kierownikiem grupy Jerzym Koprowskim – nauczycielem języka niemieckiego i wychowania fizycznego na czele. Pozostałymi opiekunami byli:  Magdalena Pałasz – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach, Ilona Borowska - nauczycielka języka niemieckiego w ZSP w Ziębicach, Agnieszka Banaś – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Henrykowie oraz Radosław Banaszek – nauczyciel języka niemieckiego i informatyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach. Gminę Ziębice reprezentowali Tomasz Bafia – zastępca burmistrza Ziębic, Rafał Sledź - naczelnik Wydziału Funduszy Zewnętrznych, Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Ziębicach oraz Andrzej Regner - dyrektor Gminnego Centrum Edukacji i Sportu w Ziębicach, którzy uczestniczyli w spotkaniach z władzami gminy Ebreichsdorf. Wynikiem przeprowadzonych rozmów są wstępne plany poszerzenia współpracy o inne grupy mieszkańców obu gmin oraz dalszy rozwój współpracy w dziedzinie oświaty i sportu.

Na szczególne słowa podziękowania za gościnność należą się nie tylko burmistrzowi Ebreichsdorf, pani dyrektor oraz nauczycielom tamtejszej szkoły, ale  także Annemarie Bauer – honorowemu mieszkańcowi gminy Ziębice, tamtejszym radnym gminnym Marii Sordje, Geraldowi Valenta, Josefowi Bartalan, państwu Zovak i Matejka oraz Ingrid Ahorn, a także wszystkim pozostałym osobom, dzięki którym czuliśmy się jak w domu.

Następne spotkanie młodzieży miast partnerskich Ziębice – Ebreichsdorf zaplanowano na kwiecień 2019 roku, tym razem w Polsce. Z całą pewnością należy dołożyć za rok wszelkich starań, aby pobyt młodzieży z Ebreichsdorf  w naszej gminie był co najmniej tak ciekawy i bogaty w atrakcje, jak pobyt naszej młodzieży w Austrii. W tą wymianę opłaca się inwestować, a na pewno nie wolno z niej zrezygnować, gdyż znajduje się w dalszym ciągu  w fazie rozwoju i może przynieść dla wielu mieszkańców gminy Ziębice, a także dla samej gminy niewspółmierne korzyści, w szczególności dla najmłodszych pokoleń Ziębiczan.

Na koniec dodam tylko, że podstawowym kryterium kwalifikacji młodzieży do wyjazdu nie jest zasobność portfela, a postępy w nauce. Jest to nagroda dla tych uczniów, którzy chcą się uczyć i którzy potrafią się wzorowo zachować, co pokazali podczas swojego 5-dniowego pobytu u naszych przyjaciół w austriackim Ebreichsdorf. Możemy być z nich dumni!!!

 

 

DYREKTOR GCEiS W ZIĘBICACH

 

Wasze komentarze

czwartek, 26.11.2020 14:40
6
czwartek, 26.11.2020 11:29
środa, 25.11.2020 09:27
12
wtorek, 24.11.2020 09:39
5
sobota, 21.11.2020 13:24
1
czwartek, 19.11.2020 03:00
16
środa, 18.11.2020 10:16
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa