komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

poniedziałek, 26 października 2020

Lucjana, Ewarysta

Wy pytacie, my szukamy odpowiedzi: Co z orzeczeniami o niepełnosprawności czy rencie, które właśnie tracą ważność?

wtorek, 24.3.2020 11:33 , komentarze: 1 , odsłony: 2254
kategorie artykułu:

Pandemia koronawirusa i związane z tym obostrzenia i środki ostrożności, w tym ograniczenie wizyt petentów w urzędach oraz instytucjach sprawiło, że wiele procedur stało się niemożliwych do wykonania. W związku z tym jeden z naszych Czytelników, pyta z jego orzeczeniem o niepełnoprawności, które właśnie traci ważność? Czy zostanie automatycznie przedłużone? O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

fot. pixabay

 

Nasz Czytelnik zwrócił się do nas z pytaniem, czy moglibyśmy wyjaśnić ważną kwestię:

- Kończy mi się okres ważności stopnia niepełnosprawności. Czy teraz czasowo zostanie utrzymane na okres np. 3 miesięcy aktualne orzeczenie?

W podobnej sytuacji mogą być osoby pobierające inne świadczenia na czas określony: zasiłki czy renty. 

Jak informuje ZUS, ze względu na zalecenia inspekcji sanitarnej, w trosce o bezpieczeństwo naszych klientów  szczególnie seniorów i osoby niepełnosprawne, które mogą być   w grupie ryzyka zachorowaniem na koronawirusa – wprowadziliśmy ograniczenia  w bezpośrednim kontakcie naszych pracowników z klientami. Dlatego w okresie od 16 do 27 marca 2020 r. badania bezpośrednie zaplanowane do przeprowadzenia przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie zostały odwołane.

Nie należy się jednak niepokoić, gdyż w tym czasie lekarze orzecznicy i komisje lekarskie wydają orzeczenia na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej – jeśli jest ona wystarczająca do wydania orzeczenia. W sprawach, które wymagają przeprowadzenia bezpośredniego badania przez lekarza orzecznika  lub  komisję lekarską o nowym terminie badania osoby ubezpieczone zostaną powiadomione - wyjaśnia Iwona Kowalska - Matis, rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego - Osoby, które występują z wnioskiem o przyznanie świadczenia na dalszy okres – tak jak państwa czytelnik, jeśli posiadają dokumentację medyczną, np. karty informacyjne z leczenia szpitalnego, wyniki badań, dokumentację z przebiegu leczenia, powinny ją dołączyć do wniosku. Prosimy, aby osoby występujące z wnioskiem o świadczenie nie zwracały się o dokumentację medyczną do placówek ochrony zdrowia, prosimy o przekazanie do ZUS wyłącznie tej dokumentacji, którą już posiadają (mają w domu).

Jeśli zgromadzona dokumentacja będzie wystarczająca do wydania orzeczenia – zostanie ono wydane w tzw. trybie zaocznym, bez konieczności kierowania na badanie do lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej.

W zależności od rozwoju sytuacji związanej z zagrożeniem epidemicznym będziemy podejmować wszelkie możliwe działania, w oparciu o obowiązujące przepisy, związane z rozpatrywaniem wniosków o świadczenia. Informacje w tym zakresie będą przekazywane na bieżąco - dodaje rzecznik ZUS. 

 

 

Wasze komentarze

sobota, 24.10.2020 14:21
środa, 21.10.2020 14:36
wtorek, 20.10.2020 09:56
piątek, 16.10.2020 13:45
piątek, 16.10.2020 13:34
piątek, 16.10.2020 13:32
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec