komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 19 czerwca 2021

Gerwazego, Protazego

Wnioski o zasiłki dla poszkodowanych i naprawę dróg. Burmistrz Kamieńca o sytuacji w Starczowie

piątek, 14.5.2021 10:05 , komentarze: 1 , odsłony: 2266
kategorie artykułu:

Trudną sytuację po przejściu nawałnicy i stratach w sołectwie Starczów skomentował burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego, zapewniając, że gmina stara się o zasiłki dla 20 rodzin, które najbardziej ucierpiały. Urząd będzie także wnioskował o środki na naprawę infrastruktury drogowej. 

 

 

Nawałnica spowodowała minionej nocy duże straty na obszarze gminy Kamieniec Ząbkowicki. Samorząd już zawnioskował o przyznanie zasiłków ze środków wojewody dolnośląskiego dla 20 rodzin, które ucierpiały najbardziej.

- W nocy były podjęte skoordynowane działania wszystkich służb, a od wieczora pracował sztab kryzysowy. Od samego rana pracowała komisja do szacowania szkód powołana z grona pracowników Urzędu Miejskiego, a druga komisja do szacowania strat w majątku mieszkańców składająca się z pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy Centrum Integracji Społecznej pomagali przy sprzątaniu - mówi Marcin Czerniec, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego. 

Najdotkliwsze zniszczenia były w sołectwie Starczów oraz części Kamieńca Ząbkowickiego w obrębie ulic Wiejskiej i Krętej. Były też podtopienia na ulicach Skoroleckiej i Mostowej.

- Jeśli chodzi o infrastrukturę gminną uszkodzeniu uległo 10 dróg dojazdowych do gospodarstw rolnych. Zniszczenia są również na granicy gmin Kamieniec Ząbkowice i Ząbkowice Śląskie w części drogowo-mostowej pod wiaduktem kolejowym. Skutki nawałnicy objęły ponadto około 4 km drogi powiatowej, cztery przepusty pod drogami powiatowymi wraz z rowami, które stanowią własność Powiatu Ząbkowickiego. Zarządca drogi powiatowej prowadził dzisiaj prace porządkowe. Częściowo uszkodzona jest również droga w górnej części Doboszowic. Jest to tak że droga powiatowa. Tu także komisja oceni straty i przekaże informację do zarządcy drogi wnioskiem o naprawę.

Marcin Czerniec zapewnia, że gmina będzie ubiegać się o pomoc na realizację zadań drogowych, których kilka już zrealizowała w Starczowie i części Kamieńca w latach wcześniejszych.

- Warto przypomnieć, że dwa lata temu na obszarze Sołectwa Starczów dokonaliśmy modernizacji cieku wodnego w części, w której był własnością gminy i jak widać zrealizowane zadanie przyjęło napór wody bez większych zniszczeń - przypomina burmistrz. 

Jak dodaje, z uzyskanych informacji wynika, że nad Starczowem zebrała się tzw. „superkomórka burzowa”, która przy braku wiatru wytworzyła wielkie ulewy na niewielkim obszarze. Stąd pojawienia się ogromnej ilości wody dolinie sołectwa Niekorzystne zjawiska pogodowe z roku na rok coraz bardziej zaostrzają się.

- Dlatego też, patrząc perspektywicznie, przygotowujemy od kilku miesięcy dokumentację na budowę trzech zbiorników retencyjnych w ciągu sołectwa Starczów i ul Krętej. W ramach programu małej retencji chcemy uzyskać dofinansowanie na wyłapywanie części tak wielkich ilości wody, która tam się kumuluje. Mało kto pamięta, że ponad 20 lat temu na terenie tego sołectwa były trzy zbiorniki retencyjne w centrum wsi wtedy. Postanowiono jednak zasypać je i jak widać błędne decyzje mszczą się po latach. Będziemy pracowicie odwracać fatalne skutki tych działań. Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie 24 godziny ciężko pracowały, aby nieść pomoc poszkodowanym, aby porządkować miejsca objęte szkodami. Zapewniam, że jako samorząd będziemy podejmować wszelkie starania, aby jak najskuteczniej zapewnić bieżącą pomoc.

 

Czytaj także: Tony błota i szlamu, zalane budynki i uszkodzone drogi. Starczów po nawałnicy

Nawałnica nad powiatem ząbkowickim. W Starczowie i Ciepłowodach nieprzejezdne drogi i zalane posesje

 

Wasze komentarze

czwartek, 17.6.2021 17:56
2
czwartek, 17.6.2021 12:18
2
PUP Ząbkowice Śląskie
PUP Ząbkowice Śląskie
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa