„WIOSKA NA 102” +1 - relacja z festynu w Śremie

środa, 6.7.2022 11:02 1677 0

Tytuł relacji ze spotkania przygotowanego przez śremskie Koło Gospodyń Wiejskich nawiązuje do ilości mieszkańców żyjących obecnie w jednym z najmniejszych sołectw w gminie Kamieniec Ząbkowicki. W sobotę w śremskiej świetlicy zorganizowano festyn „Śrem – wioska tradycji i szerokich horyzontów”/*

         Prelekcja pod tym tytułem prowadzona przez Małgorzatę Załęską wprowadziła w klimat spotkania prezentując w formie multimedialnej historię, teraźniejszość i planowaną przyszłość Śremu. Podsumowaniem prelekcji był film pokazujący urokliwość Śremu pokazaną z perspektywy drona.  

         Spotkanie było podsumowaniem projektu grantowego podczas, którego realizowano warsztaty: czerpania papieru z pokrzywy i lawendy, dekorowania papieru metodą EBRU, tworzenia rękodzieła w formie makramy, wypalania w drewnie (stworzono numery wszystkich domów we wsi), oraz teoretycznej i praktycznej wiedzy o kuchni kresowej. Wydano album „Z  kresowego pamiętnika”, w którym opisano zabytki wsi, atrakcje turystyczne, informacje o chronionych gatunkach roślin i zwierząt, które można spotkać w najbliższej okolicy oraz w końcowej części ilustrowane przepisy na potrawy kuchni kresowej.

         Kolejnym wartym odnotowania wydarzeniem jest gra terenowa Quest, która powstała we współpracy KGW, Stowarzyszenia „Razem Zmienimy Przyszłość”, mieszkańców wsi z Fundacją CALAMITA. Historyczna gra edukacyjna p.n. „Śladami śremskiej historii i tradycji” będzie dostępna od sierpnia br., na ogólnopolskiej mapie Questów.

         Na zakończenie prelekcji prowadząca zaprosiła wszystkich na degustację potraw kuchni kresowej. Warto zauważyć, że wszyscy obecni otrzymali album „Z kresowego pamiętnika” oraz drobne gadżety przygotowane przez Gospodynie. Praktycznym i pożytecznym prezentem dla każdego uczestnika była kamieniecka „Koperta życia”.

         W trakcie festynu można było posmakować potraw z czosnku niedźwiedziego przygotowane przez Elżbietę Malinowską w ramach Eko-warsztatu „Niedźwiedzi czosnek”, zobaczyć i nabyć wyroby rękodzieła przygotowane przez Martę Szuszkiewicz „Dziergane w Topoli”. A gdyby, co jest nieprawdopodobne, komuś czegoś zabrakło to mógł nabyć miód „z pierwszej ręki” od znanego producenta miodu Adama Gliny – Miody Byczeń.        

         Wszyscy zaproszeni goście wyjeżdżali ze spotkania zadowoleni i syci zarówno gastronomicznie jak i duchowo, dzięki zaangażowaniu Pań z najlepszego w powiecie ząbkowickim Koła Gospodyń Wiejskich:  Renaty Jankojć, Haliny Harasymowicz, Renaty Ślęziak, Barbary Załęskiej, Grażyny Kożuch, Zofii Koszmidy, Eweliny Krzywak, Izabeli Olejnik. W organizacji pomagało kamienieckie Stowarzyszenie „Razem Zmienimy Przyszłość”:  Małgorzata Załęska i Paulina Zielińska. Udzielali się również wolontariusze, mieszkańcy Śremu oraz Kamieńca Ząbkowickiego.

***************************

         Folder „Śrem – wioska tradycji i szerokich horyzontów – Z Kresowego Pamiętnika”/* przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Śremie we współpracy z obecnymi i byłymi mieszkańcami sołectwa został wydany przez Agencję Reklamową „Pozytywne Relacje”.            

Foto:Bartłomiej Cisowski

Tekst:Krzysztof Woliński

*/ „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Materiał promocyjny opracowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Śremie. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał promocyjny sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla zadań realizowanych w ramach projektu grantowego LGD „Qwsi”. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)