“Wiem, zyskuję, zatrudniam” migrantów

poniedziałek, 1.2.2021 12:15 497 0

Na Dolnym Śląsku realizowana jest wielokanałowa kampania informacyjna, zachęcająca polskich pracodawców do świadomego zatrudniania migrantów. Wśród owoców kampanii - 24 billboardy, 48 citylightów, 161 przeszkolonych pracodawców. Ponadto audycje w Radiu Wrocław i artykuły eksperckie dostępne online. 

Polski rynek pracy wciąż potrzebuje pracowników cudzoziemskich. Według Barometru Zawodów, w 2021 brakować będzie pracowników w branży budowlanej, produkcyjnej, medyczno-opiekuńczej, TSL, edukacyjnej i spożywczej. Zalety zespołów wielokulturowych dostrzegają również korporacje, które kompleksowo dostosowują rekrutację i miejsce pracy do potrzeb migrantów. 

Fundacja Ukraina wyszła naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i pracowników. Realizowana w 2020-2021 roku kampania informacyjno-edukacyjna “Wiem, zatrudniam, zyskuję” ma na celu pokazanie obu stronom – pracodawcom i pracownikom cudzoziemskim korzyści płynących z współpracy. Przedsiębiorców zaś wyposaża w wiedzę z zakresu legalnego zatrudniania migrantów i efektywnej pracy w zespole wielokulturowym.

 

Różne doświadczenia - wspólna praca 

“We Wrocławiu chcę przełożyć moje międzynarodowe doświadczenie i pasję na nowe wyzwania i sukcesy zawodowe dla siebie i miasta” - Hemn Hussein z Kurdystanu, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego.

 Mieszkańcy Wrocławia i 9 miast Dolnego Śląska poznali 12 bohaterów - pracowników cudzoziemskich w ramach kampanii przeprowadzonej z wykorzystaniem nośników wielkoformatowych. Przyjechali oni z Ukrainy, Turcji, Kazachstanu, Iraku, Syrii, Indii, Argentyny i innych zakątków świata, przywieźli ze sobą doświadczenie, nowe metody pracy, świeże spojrzenie i znajomość wielu języków obcych. Wspólnie ze społeczeństwem polskim osiągają sukcesy zawodowe i napędzają polską gospodarkę.

“Urodziłem się w Syrii, mieszkałem w Dubaju - wielokulturowość jest dla mnie ważna, dlatego mój obecny dom to Wrocław. Swoją karierę buduję na relacjach z ludźmi, a po godzinach walczę ze stereotypami angażując się w miejskie projekty” - Ehssan Chameiy z Syrii, specjalista ds. sprzedaży.

Co miesiąc we Wrocławiu można było zobaczyć 4 citylighty w różnych lokalizacjach miasta, a billboardy w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Oleśnice, Legnicy, Świdnicy, Lubinie, Jelcz-Laskowicach, Górze i Oławie.

    

Doskonalenie wiedzy i kompetencji pracodawców

 

Mimo ograniczeń związanych z pandemią, w 2020 roku Fundacja Ukraina przeszkoliła 161 przedstawicieli firm. Tematami spotkań były m.in.:

-      Praca zdalna w zespole wielokulturowym

-      Jak zatrudnić cudzoziemca? Uwarunkowania prawne i dobre praktyki

-       Zarządzanie różnorodnością w przedsiębiorstwie. Korzyści, wyzwania

-      O czym musimy wiedzieć zatrudniając cudzoziemca i po co nam są pracownicy ze Wschodu?

“Do zatrudnienia migrantów nie trzeba pomocy pośredników. Wystarczy wiedzieć, jak wygląda procedura zgłoszenia oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom czy też wyrobienia zezwolenia na pracę. Oczywiście każda sprawa wymaga indywidualnego potraktowania. Dlatego  zapewniamy wsparcie, prowadząc szkolenia dla przedsiębiorców zatrudniających lub zamierzających zatrudnić migrantów” - opowiada Sofiia Baianova, organizatorka kampanii. 

Dyskusje eksperckie do posłuchania 

Najskuteczniej jest uczyć się od najlepszych. Dlatego do dyskusji radiowych w ramach kampanii zaproszeni byli praktycy i eksperci - prawnicy zajmujący się prawem migracyjnym - Bartłomiej Potocki, Anna Trylińska, Julian Hoffman, doradca podatkowy, rzecznicy ZUS i NFZ, doradcy międzykulturowi (Joanna Frączek-Broda, Emilia Piechowska),  członkini zarządu SIETAR Polska Aleksandra Passendorfer i inni.

Bohaterami  odcinków byli także  cudzoziemcy, którzy osiedlili się we Wrocławiu i na co dzień zmagają się z różnymi – nie tylko zawodowymi - trudnościami i wyzwaniami.

Ideą cyklu było dotarcie do społeczeństwa przyjmującego z przekazem, że cudzoziemiec to nie „inny”, „niebezpieczny”, „roszczeniowy”, „zabierający pracę”, lecz członek lokalnej społeczności, z wszystkimi jej troskami, potrzebami, wartościami.

O podatkach, emeryturach, wsparciu w czasie COVID i innych ważnych aspektach związanych z zatrudnianiem migrantów posłuchać można w ramach audycji “Wiem, zatrudniam, zyskuję” w Radiu Wrocław

https://www.radiowroclaw.pl/podcasts/category/194/Fundacja-Ukraina

 

Lektura wiedzy w pigułce

W ciągu 2020 roku Fundacja Ukraina we współpracy z ekspertami przygotowała i opublikowała w lokalnych oraz i branżowych mediach 17 artykułów. Opinie i porady od prawników, specjalistów od integracji międzykulturowej, menedżerów, a nawet nauczycieli przeczytać można w Gazecie Wyborczej Wrocław, na portalu tuwroclaw.com, poradnikprzedsiebiorcy.pl, kapitaldolnoslaski.pl, HRpolska.pl.

Monika Chutnik przygotowała zestawienie korzyści płynących z budowania zespołów wielokulturowych. “Jak podaje ABSL, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, należy szacować, że pracownicy tego sektora w Polsce pochodzą z ponad 50 krajów świata. Niezły tam powstaje międzykulturowy kocioł. Warto zatem wdrożyć proste, choć nie zawsze łatwe sposoby na integrację” - pisze autorka. O trudnościach, korzyściach, on boardingowych sztuczkach i codziennej pracy w takim zespole można przeczytać w artykule jej autorstwa https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,oni-to-potrafia-korzysci-z-wielokulturowosci-w-pracy,wia5-3273-54270.html

          Wykwalifikowana kadra z zagranicy coraz częściej pojawia się w polskich firmach. Programiści, lekarze, inżynierowie - jak zrekrutować i wdrożyć do firmy specjalistę - cudzoziemca? Kompendium wiedzy dla menedżerów przygotowlai Roman i Andrij Roboteccy https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wykwalifikowana-kadra-z-zagranicy-poszukiwanie-zatrudnienie-legalizacja

Planując powiększenie zespołu o pracowników z zagranicy, warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzą. Szczególną grupą z odmienną kulturą organizacyjną, sposobem pracy, ale również doświadczeniem są migranci z Azji. Swoim doświadczeniem biznesowym w tym zakresie podzielił się Zbyszek Pawlak, współautor poradnika biznesowego “Wschodnie DNA w zachodnim biznesie”.

https://hrpolska.pl/rynek-pracy/rekrutacja-i-selekcja/przepisy-nieoczywiste-zatrudnienie-migrantow-z-azji.html 

Instrukcję stworzenia idealnego międzynarodowego zespołu przygotowała trenerka Anna Ewa Górka. Z artykułu można dowiedzieć się, jak “skroić na miarę” proces rekrutacji cudzoziemców, uwzględniając szerszy kontekst kulturowy, jakie elementy warto zawrzeć w ofercie pracy oraz o co zapytać na rozmowie rekrutacyjnej. W artykule znalazły się też porady dotyczące onboardingu ułatwiającego „wejście” w szeregi firmy i oswojenia pierwszych dni/tygodni pracy w odmiennej kulturze. (https://hrpolska.pl/rynek-pracy/rekrutacja-i-selekcja/jak-stworzyc-miedzynarodowy-zespol-idealny-czyli-rekrutacja-i-onboarding.html ),

Warty uwagi jest również unikalny artykuł, przygotowany przez Michała Wysłockiego, prawnika i eksperta Bussiness Center Club, laureata Złotych Wachlarzy, który w swoim artykule omówił zatrudnienie migrantów w sposób odmienny od powszechnie stosowanych metod:

“Na popularności zyskuje w ostatnim czasie rozwiązanie, które prawidłowo i legalnie stosowane pozwala uniknąć wielu formalności i obniżyć koszty zatrudnienia cudzoziemca. Polega ono na tym, że cudzoziemiec zostaje wspólnikiem np. zarejestrowanej w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.“ https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-cudzoziemiec-jako-wspolnik-w-polskiej-spolce-alternatywny-sposob-powierzania-pracy-cudzoziemcom

 

Ciąg dalszy nastąpi

Od lutego 2021 rok Fundacja Ukraina zapowiada nowe działania w ramach kampanii. Na ulicach Wrocławia można będzie zobaczyć citylighty z historiami nowych bohaterów-migrantów. Kontynuowana będzie także ekspercka audycja “Wiem, zatrudniam, zyskuję” https://www.radiowroclaw.pl/podcasts/category/194/Fundacja-Ukraina.

Aktualności w ramach kampanii można na bieżąco śledzić na stronach Fundacji Ukraina: https://www.facebook.com/fundacja.ukraina , https://www.linkedin.com/company/fundacja-ukraina/

 

Kampania realizowana jest w ramach projektu „Integracja, adaptacja, akceptacja. Wsparcie obywateli państw trzecich zamieszkałych na Dolnym Śląsku”, który jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.

mat. pras. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)