Wieczór z COOLturą: Spotkania, rozmowy, ciekawi goście - nowa propozycja ZCKiT

sobota, 20.11.2021 11:30 1120 1

Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki przygotowało kolejną interesującą propozycję: Wieczór z Coolturą. W ramach projektu w listopadzie i w grudniu mieszkańcy i goście będą mieli okazję spotkania dwóch intersujących i nietuzinkowych artystów: Jacka Federowicza i Artura Barcisia. 

 

 - Wieczór z Coolturą to nowy projekt, w ramach którego odbywać się będą spotkania ze znanymi ludźmi, autorytetami z różnych dziedzin kultury, dziennikarstwa, działalności społecznej. Chcemy, aby Mieszkańcy naszej gminy (i nie tylko) mieli możliwość spotkania i rozmowy z takimi osobami, znalezienia inspiracji w swojej działalności. Projekt jest otwarty na każdego, nie wykluczamy nikogo. Docelowo chcemy, aby odbywało się 4-5 spotkań w ciągu roku. W tym roku inaugurujemy to spotkaniem z panem Jackiem Fedorowiczem, następnie z panem Arturem Barcisiem. Są to osoby, które są znane nie tylko z tego, że są znane, ale ze swojej wieloletniej działalności twórczej. Taka formuła z pewnością wniesie w życie naszej społeczności nowy powiew świadomości kulturalnej, przekładając się w przyszłości na rozwój życia kulturalnego w Ząbkowicach Śląskich. Co do przyszłych spotkań prowadzimy rozmowy, po Nowym Roku będziemy już mogli ogłosić kolejne nazwiska - mówi wicedyrektor ZCKiT, Stanisław Moderski.

Już 26 listopada o godzinie 18.00 spotkanie z Jackiem Federowiczem.

Jacek Fedorowicz to polski aktor, rysownik, publicysta, lecz przede wszystkim satyryk, znany zarówno z telewizji, prasy, jak i kina oraz radia. Fedorowicz jest laureatem wielu nagród za swoje osiągnięcia artystyczne, między innymi Nagrody Kisiela, Złotego Mikrofonu oraz Superwiktora. W ciągu swojej bogatej kariery napisał kilka książek, w tym „W zasadzie tak”, „Święte krowy na kółkach” oraz „Będąc kolegą kierownikiem…”. Jako aktor występował w takich produkcjach jak „Dzień dobry, kocham cię!”, „Piekło i niebo” oraz „Alternatywy 4”, jest również autorem i współautorem scenariuszy filmowych do takich obrazów, jak między innymi „Poszukiwany, poszukiwana” oraz „Kochajmy syrenki”.

Jacek Fedorowicz urodził się 18 lipca 1937 roku w Gdyni, w rodzinie pochodzącej w Warszawy. W 1960 roku ukończył Wydział Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W czasach studenckich był, obok m.in. Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, jednym ze współzałożycieli i członków studenckiego teatru „Bim-Bom”, który swoimi programami zwrócił na siebie uwagę całej Polski. Wtedy też rozpoczął współpracę z Polskim Radiem Gdańsk, w międzyczasie dorabiając jako rysownik i karykaturzysta w prasie – współpracował z takimi tytułami jak „Po Prostu”, „Szpilki” oraz „Dziennik Bałtycki”. Po studiach zaczął pojawiać się w telewizyjnych programach rozrywkowych takich jak „Małżeństwo doskonałe”, „Poznajmy się” i „Runda”, głównie jednak można było usłyszeć go w Programie III Polskiego Radia podczas audycji „60 minut na godzinę” i porannych pogadankach. W latach sześćdziesiątych zaczął również pojawiać się na estradzie, między innymi z Kabaretem Wagabunda oraz ze swoimi autorskimi programami. Współpracę z mediami przerwał wraz z nadejściem stanu wojennego – przeniósł wówczas swoją działalność artystyczną do drugiego obiegu.

Po 1989 roku Jacek Fedorowicz wrócił na antenę Telewizji Polskiej, gdzie prowadził między innymi kultowy program satyryczny „Dziennik Telewizyjny”. Widzom jest również znany z filmów Stanisława Barei, w których nie tylko występował, ale również współtworzył scenariusze – pojawił się, między innymi, w „Nie ma róży bez ognia”, serialu „Alternatywy 4”, pracował nad „Poszukiwanym, poszukiwaną”. W międzyczasie publikował też felietony w „Gazecie Wyborczej” oraz magazynie ilustrowanym „Runner’s World”. Pierwsza publikacja Jacka Fedorowicza zatytułowana „Porady estradowca: Dla kolegów dramatycznych” ukazała się w 1974 roku. Następną książką był satyryczny przewodnik po PRL-owskiej rzeczywistości, okraszony ilustracjami autora, „W zasadzie tak”, który po wielu, wielu latach doczekał się ponownego wydania. Spod pióra Fedorowicza wyszła również publikacja autobiograficzna zatytułowana „Ja, jako wykopalisko”, a także „Będąc kolegą kierownikiem…”, w której autor opowiada o swojej przygodzie z radiem i ówczesną rzeczywistością. Felietony Jacka Fedorowicza można przeczytać w zbiorach „Święte krowy na kółkach” oraz „PasTVisko”.

 

Natomiast 15 grudnia odbędzie się spotkanie z Arturem Barcisiem,  aktorem teatralnym oraz filmowym, reżyserem, scenarzystą oraz autorem książki „Aktor musi grać, by żyć”.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

wow środa, 24.11.2021 08:54
Te zdjęcia z jednym oczkiem celebrytów to jakaś plaga. Jeszcze...